Patizón pomáha pri chudnutí i nadúvaní a je vhodný aj pre cukrovkárov
Zdroj foto: Shutterstock.com
Pestovanie
Patizón je teplomilná rastlina, vyžaduje slnečné, pred vetrom chránené miesta. Sadí sa v máji a plody sa zberajú začiatkom leta až do októbra vtedy, keď už majú mäkkú šupku. Skladovať ich treba pri teplote okolo 10 stupňov a radšej nie na studenej kamennej podlahe, ale na dreve alebo novinovom papieri.
Účinné látky
V tejto zelenine sa nachádza najmä veľké množstvo draslíka. Z ďalších účinných látok v patizóne nájdeme aj fosfor, vápnik, železo a vitamín C.
Prečítajte si tiež:
Vyskúšajte tieto 3 druhy zdravých exotických tekvíc
Vhodný pri:
-
srdcovo-cievnych problémoch, ochoreniach obličiek (nízky obsah sodíka)
-
chudnutí (90% vody, málo kalórií – 100 J v 100g)
-
cukrovke (nízky obsah sacharidov)
-
prekyslení organizmu a nadúvaní
-
znižovaní hladiny tuku v krvi
-
odstraňovaní škodlivín z čriev
-
problémoch s trávením
-
problémoch s obličkami
-
zvýšení obranyschopnosti
-
regenerácii a upokojení organizmu
Použitie v kuchyni
S touto zeleninou sa dá v kuchyni naozaj pohrať. Chuťovo sú podobné baklažánu alebo vyprážanému syru. Konzumovať môžete mladšie i staršie plody, surové i tepelne upravené. A ako ich pripraviť? Napríklad dusením, zapekaním, vyprážaním, ďalej ich môžete naplniť mäsom či pridávať do krémových polievok. A vďaka tomu, že patizón veľmi rýchlo zmäkne, hodí sa na prípravu rozličných minútok.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Mladé plody sú veľmi chutné v zeleninových šalátoch v kombinácii napríklad s rajčinami, uhorkami a hlávkovým šalátom. Dajú sa aj nakladať do sladkokyslých nálevov, podobne ako uhorky.
Prečítajte si aj tento článok: