Jazyk – povlak, tŕpnutie
Zdroj foto: lijekizprirode.com
Jazyk je fyziologicky dostatočne vlhký, nie príliš bledý, ani červený.
Hladký a červený jazyk
Príčinou môže byť nedostatok železa alebo vitamínu B12. Pacient môže pociťovať pálenie jazyka, mravčenie, svrbenie alebo bolesť jazyka. Liečba spočíva v doplnení týchto vitamínov v potrave alebo vo forme tabletiek.
Biely povlak
Na jazyku je častý u malých detí, alebo dospelých s oslabenou imunitou, prípadne môže ísť o jeden z prejavov neliečenej cukrovky. Ide o ochorenie spôsobené kvasinkou Candida albicans, nazýva sa soor, žabka alebo múčnivka.
Biely povlak sa nachádza na jazyku, ale môže byť prítomný aj na podnebí a vnútorných stranách líc. Povlak spôsobený kvasinkami sa nedá zotrieť, neliečená infekcia sa môže rozšíriť na pažerák. Infekcia je bolestivá, dieťa môže byť podráždené a môže odmietať jedenie. Nebezpečenstvom pre dojčiace matky je možnosť infikovania bradaviek.
Liečba spočíva v dodržiavaní protikvasinkovej diéty, ktorej základom je zo stravy vylúčiť cukor, ovocie, múku. Ústa sa vytierajú fialovou vodičkou (genciánová violeť) a pri pretrvajúcich problémoch sa užívajú antimykotiká.
Leukoplakia jazyka
Prejavuje sa belavými škvrnami nepravidelného tvaru na jazyku a podnebí. Až v troch štvrtinách ide o prekancerózu (útvar, ktorý sa môže malígne zvrhnúť). Táto zmena tkaniva v ústnej dutine vzniká najmä u fajčiarov, rizikovými faktormi sú tiež alkohol a infekčná mononukleóza.
Pri zistení leukoplakie je nutné odobrať tkanivo na histologické vyšetrenie. Liečba je závislá na výsledku tohto vyšetrenia. Ak nejde o nádorové ochorenie podávajú sa antimykotiká. Ďalšou možnosťou je kryoterapia (odstránenie chladom) alebo chirurgickým odstránením postihnutého tkaniva.
Prečítajte si tiež:
- Kedy sa vám môže zapáliť jazyk?
- Zabúdate pri čistení zubov na jazyk? Akých ďalších chýb sa ešte dopúšťate?
- 8 vecí, ktoré o vás odhalí zubár pohľadom do vašich úst
Zdroj foto: Shutterstock.com
Tŕpnutie jazyka
Môže ho spôsobovať nedostatok vápnika alebo horčíka. Nedostatok týchto prvkov môže byť spôsobený ich nízkym príjmom v potrave alebo zvýšenými nárokmi organizmu najmä počas tehotenstva. Závažnejšími príčinami sú hnačky, ochorenia obličiek alebo nesprávna funkcia štítnej žľazy.
V krvi sa vyšetruje hladina jednotlivých prvkov a pri ich nedostatočnej koncentrácii sa dopĺňajú vo forme tabletiek.