Tieto veci nám kradnú roky zo života
Zdroj foto: Shutterstock.com
Máte nedostatok korenia v strave
Podľa zistení čínskych vedcov, ľudia, ktorí jedli týždenne 6 až 7-krát korenené jedlá, mali o 14 percent nižšie riziko úmrtia v porovnaní s ostatnými. Môže za to látka kapsaicín, ktorá má protizápalové, protirakovinové účinky, je silným antioxidantom a taktiež zabraňuje vzniku obezity a nárastu krvného tlaku.
Prečítajte si tiež:
Ktoré veci sú pre nás rovnako škodlivé ako fajčenie?
Trávite veľa času sami
Samozrejme, občas človek potrebuje byť len sám so sebou, ale netreba to preháňať, pretože u jedincov, ktorým chýbajú sociálne kontakty sa zvyšuje riziko predčasného úmrtia. Podľa vedcov osamelosť zvyšuje riziko takéhoto úmrtia o 26 až 32 percent. Riziká zo života bez sociálneho kontaktu sú dokonca porovnateľné s tými pri ťažkej obezite.
Viac sedíte, ako stojíte
Mnohí sa najviac nasedia v kancelárii pred počítačom. Ak však nemusíte, kedykoľvek je to možné, stojte a veďte aktívny život. Sedavý spôsob života je totižto spojený s vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky. Hrozí vám tiež rakovina, najmä prsníka či vaječníkov.
Každodenne dochádzate do práce
Niekedy je celková cesta do práce horšia než čas v nej strávený. Výskumy dokázali, že denné dlhé dochádzanie do práce má za následok zníženú fyzickú aktivitu a zvýšený krvný tlak. Ak je vzdialenosť väčšia ako 20 kilometrov, je tu riziko aj s väčšieho BMI a obvodu pása. Pridá sa tiež aj stres, únava, úzkosti, depresie a s nimi spojená sociálna izolácia.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Spíte málo alebo príliš veľa
Spánku potrebujete to správne množstvo, aby bolo vaše telo v poriadku. Ak spíte veľmi málo alebo naopak veľmi veľa, bude to mať za následok riziko predčasného úmrtia. Najlepšie je preto spať 7-8 hodín. Tým, ktorí spia menej, sa zvyšuje riziko predčasného úmrtia o 12 percent a tým, ktorí spali viac ako 9 hodín denne dokonca o 30 percent! Ak máte dlhodobo problém s normálnym spánkom mali by ste v záujme o svoje zdravie vyhľadať lekársku pomoc.
Prečítajte si aj tento článok: