Topinambury - náhrada zemiakov pre diabetikov a športovcov

Táto plodina je známa aj pod názvom slnečnica hľuznatá, sladký zemiak či „židovský zemiak“, a hoci je na slovenskom trhu ťažko dostupná, jej účinky stoja za to. Napríklad pomáha pri pokazenom žalúdku, upravuje hladinu cukru v krvi a krvný tlak.

topinambury_plodina_14-12-2015_hlavny

Zdroj foto: Shutterstock.com

Charakteristika a základné informácie

Topinambur pochádza z Mexika a je to viacročná bylina z čeľade astrovité, ktorá dorastá do výšky 1,5 až 3 metre. Oproti klasickým slnečniciam má menšie kvety, ktorých na jednej rastline môže byť až 20.

Hľuzy topinamburov sa sadia na jeseň alebo na jar rovnako ako zemiaky a so zberom sú na tom podobne. Sú rôznofarebné, môžu byť biele, žlté alebo aj červené (tie bývajú väčšie).

Vo Francúzsku z topinamburov vo veľkom vyrábajú lieh. Nemci ich používajú v kozmetike a pridávajú aj do pečiva. V Rusku sa zaoberajú aj zdravotným a energetickým využitím tejto plodiny. Na Slovensku je pri topinambure zatiaľ len navrhnuté, že sa bude môcť pestovať pre osobnú spotrebu. Momentálne patrí do zoznamu oficiálne nepovolených rastlín, pretože je zaradená medzi invazívne rastliny, ktoré potláčajú tie pôvodné. Za jej pestovanie hrozí dokonca aj pokuta v tisíckach eur.


Prečítajte si tiež:

Zemiaky ako vitamínová bomba?

Účinné látky

Okrem množstva stopových prvkov (draslíka, vápnika, kremíka, fosforu, železa a zinku), obsahuje aj inulín, ktorý sa v organizme rýchlo premieňa na jednoduchý cukor - fruktózu. Hľuzy obsahujú aj vitamíny C a B, betakarotén, biotín, pektínovú vlákninu a aminokyseliny.

Zdravotné účinky:

  • pomáhajú pri trávení

  • pomáhajú pri slabom alebo pokazenom žalúdku

  • upravujú cukor v krvi, cholesterol, krvný tlak

  • chránia pečeň a obličky

  • zlepšujú imunitu

  • zbavujú organizmus toxínov

  • regenerujú pleť

  • spevňujú kosti

  • pôsobia antistresovo

  • zlepšujú koncentráciu a výkon

Topinambury v kuchyni

Hľuzy topinamburov sa používajú v kuchyni, napríklad ako náhrada zemiakov. Vhodné sú pre diabetikov a športovcov, lebo obsahujú len minimum škrobu, ktorý je nahradený inulínom. Inulín je veľmi zdravou zložkou potravy, pretože znižuje glykemický index potravín. Telo s prísunom inulínu je vitálnejšie, má lepšiu imunitu a dokáže lepšie využiť živiny, čím sa zlepšuje celkový výkon.

Šťava z topinamburov priaznivo pôsobí na slabý a pokazený žalúdok. Avšak pozor, pri nadmernej konzumácii môžu spôsobiť srdcové problémy! Odporúčaná denná dávka sú tri stredne veľké hľuzy. topinambury_polievka_14-12-2015

Zdroj foto: Shutterstock.com

Hľuzy topinamburov sa upravujú podobne ako zemiaky. Ich chuť je však jemnejšia, sladšia a so zaujímavou orechovou príchuťou. Syrové hľuzy sa môžu pridávať nastrúhané do šalátov (najlepšie v kombinácii s ovocím) do polievok, robia sa z nich placky či nátierky. Takisto sú dobré pečené alebo dusené.


Prečítajte si aj tento článok:

Zemiaky ako vitamínová bomba?