Mohli ste sem zaradiť aj slezinu...
Bolesť brucha
Zdroj foto: Shutterstock.com
1. Bolesť v pravej hornej časti brucha - žlčové kamene
Ak pociťujete bolesť v pravej hornej časti brucha, obzvlášť po konzumácií mastného jedla, môže ísť o problém so žlčovými kameňmi. Sú to kamene, ktoré sa tvoria v žlčníku, no ľahko môžu „vycestovať“ zo žlčníka do žlčových ciest, odkiaľ sa dostanú do dvanástnika (pravej časti tenkého čreva). Príčinou žlčového záchvatu, ktorý je sprevádzaný ostrou bolesťou, je uviaznutie jedného či niekoľkých kamienkov v žlčových cestách. Pričom tento záchvat vyvoláva najčastejšie práve konzumácia mastného jedla.
2. Bolesť v pravej hornej časti brucha – zápal pankreasu
Zápalové ochorenie podžalúdkovej žľazy môže vyvolávať bolesť v pravej alebo v strednej časti brucha, pričom u niektorých ľudí sa bolesť šíri aj cez celú chrbticu. Môžete ju zmierniť , ak sa predkloníte alebo si ľahnete na chrbát, no veľakrát býva sprevádzaná i nevoľnosťou a zvracaním. Najčastejšími príčinami akútneho zápalu pankreasu môžu byť žlčové kamene, alkohol alebo úrazy a poranenia pankreasu.
3. Bolesť v dolnej časti brucha – divertikulitída
Divertikulitída je civilizačné ochorenie, ktorého podstatou sú zapálené malé črevné váčkovité útvary, tzv. vydutiny sliznice – divertikuly. Nachádzajú sa na vnútornej stene tráviaceho traktu, hlavne v miestach oslabenia hrubého čreva. Keď dôjde k infikovaní divertikúl, dochádza k vážnym zdravotným problémom, ktoré sa prejavia ostrou bolesťou v dolnej časti brucha naľavo alebo v strede. Hlavnou príčinou tejto choroby môže byť nedostatok vlákniny v strave.
4. Bolesť v strednej časti brucha – obličkové kamene
Obličkové kamene predstavujú prítomnosť konkrementov (patologicky vytvorený pevný útvar) v obličkovej panvičke. Kamene sa však môžu vyskytovať aj v močovode, v močovom mechúre alebo močovej trubici. Ich prítomnosť sa vyznačuje ostrou bolesťou v strednej časti brucha na pravej alebo aj ľavej strane. Medzi príčinu vzniku týchto kameňov patrí vápnikom presýtený moč, znížený príjem tekutín, rozličné lieky a podobne.
Prečítajte si aj:
- Nafúknuté brucho - čo je príčinou?
- Čo u vás môže spôsobovať zvýšená plynatosť?
- Týmto spôsobom sa dočkáte pravidelnej stolice
Zdroj foto: Shutterstock.com
5. Bolesť v hornej časti brucha – žalúdočné vredy
Žalúdočný vred je zápalové ochorenie žalúdka, pri ktorom dochádza k hlbokému narušeniu sliznice žalúdka. Príznaku u tohto typu choroby sú väčšinou nie príliš jasné, a preto je jeho diagnóza náročnejšia. Najčastejšie dochádza k bolesti v hornej časti brucha po jedle, no môže to byť aj v inom čase. Sprievodnými príznakmi sú nevoľnosť, vracanie a hnačka. Príčinou vzniku žalúdočného vredu je zlá životospráva ako fajčenie, časté pitie kávy a alkoholu, príliš korenené jedlá a podobne.
6. Bolesť v pravej dolnej časti brucha – apendicitída
Apendicitída predstavuje zápal červovitého prívesku, ktorý sa hovorovo označuje aj ako zápal slepého čreva. To môže byť spôsobené najmä zlou stravou. Toto ochorenie vyvoláva silnejšiu bolesť v pravej dolnej časti brucha, ktorá je sprevádzaná ďalšími príznakmi ako sú nadúvanie, nechutenstvo, nevoľnosť či zrýchlený tep.