Nákaza vírusom HIV ohrozuje aj heterosexuálov
Slovenskí odborníci upozorňujú, že heterosexuálna komunita menej myslí na testovanie nákazy HIV. Liečba pritom existuje, treba ju však začať čím skôr.
BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) - Vírus HIV ohrozuje nielen homosexuálnu ale tiež heterosexuálnu komunitu. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornili slovenskí odborníci. Ako uviedli, hoci väčšinu infekcií vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti zaznamenali na Slovensku v skupine mužov majúcich pohlavný styk s mužmi a získanie nákazy homosexuálnym stykom stanovili v 62,8 percentách prípadov, v prípade heterosexuálnych stykov išlo o 22,9 percent infekcií. Pritom práve heterosexuálna komunita menej myslí na riziká spojené s HIV. "Muži majúci sex s mužmi myslia viac na to, aby sa išli testovať," povedala na besede Danica Staneková z Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS. "Sú si vedomí svojho rizika a chodia skôr na testy ako heterosexuálna komunita a je teda aj otázne, či máme dostatočne podchytenú všeobecnú populáciu ľudí," upozornila.
Ako tiež odborníčka uviedla, prevalencia výskytu infekcií HIV celosvetovo klesá. "Medzi rokmi 2010 až 2014 počet novoinfikovaných prípadov poklesol o 35 percent u dospelých a u detí až o 58 percent," povedala. Hoci Slovensko patrí v ostatných rokoch naďalej k členským štátom Európskej únie s najnižšou incidenciou HIV infekcie, od začiatku 21. storočia výskyt nových prípadov HIV infekcie v krajine stúpa. "V roku 2014 sme zaznamenali zatiaľ najvyšší počet nových prípadov v jednom kalendárnom roku, a to 86," upozornila Staneková, ktorá tiež uviedla, že na Slovensku od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v roku 1985 do 30. septembra 2015 evidovali 798 HIV pozitívnych osôb, z ktorých 664 je občanov Slovenskej republiky.
Staneková sa zároveň vyjadrila, že infekcia HIV sa najviac vyskytuje u ľudí vo veku 25 až 35 rokov. Táto skupina si však uvedomuje riziko a podstupuje testovanie. "Počty vyšetrení nám stúpajú. Stúpol nám aj počet anonymných testovaní, čo je podobný trend i v celej Európe. Je však dôležité, aby sa potom začali liečiť. Ale v každom prípade je dôležité, aby vedeli o svojej diagnóze," uzavrela Staneková.
Podľa Pavla Jarčušku z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UN L. Pasteura v Košiciach, AIDS, čiže získaný syndróm imunitnej nedostatočnosti, ktorý vzniká v dôsledku infekcie vírusom HIV, nevymizol, ale sa zmenil jeho charakter a stal sa chronickým nevyliečiteľným avšak liečiteľným ochorením. Jarčuška na besede vysvetlil, že pre HIV pacientov existuje liečba, ktorej cieľom je dosiahnuť čo najnižšie množstvo vírusu HIV v tele pacienta. "Od jej zavedenia v roku 1996 nám výrazne klesol počet pacientov, ktorí prešli do štádia AIDS a pacientov, ktorí zomreli," priblížil Jarčuška, ktorý tiež prezradil, že liečený pacient s HIV sa môže dožiť aj 75 rokov života. "Dôležité je prísť, čo najskôr," zopakoval odborník, pričom zdôraznil potrebu myslenia na riziko prenosu HIV a na testovanie. Odborník tiež vysvetlil, že s liečbou sa znižuje aj infekčnosť pacienta, čoho dôsledkom je spomínaný svetový pokles prevalencie výskytu infekcií HIV. Zároveň upozornil, že pacienti s HIV už nezomierajú na oportunistické infekcie, ako to bolo kedysi, ale najčastejšou príčinou úmrtia HIV pozitívneho pacienta v západnej Európe je v súčasnosti srdcový infarkt.
Na riziká HIV a AIDS upozorní aj svetový deň boja proti AIDS, ktorý pripadá na 1. decembra. O deň skôr, v pondelok 30. novembra, pripravilo Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS každoročný deň otvorených dverí, pričom od 8:00 do 12:00 záujemcom a záujemkyniam poskytne anonymné a bezplatné testovanie na vírus HIV spojené s poradenstvom.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.