Zelené verzus čierne olivy, dajte si na tanier oboje
Zdroj foto: Shuttestock
Rozdiely
Zelené olivy sú vlastne nedozreté olivy čierne. Konzumujú sa dokonca častejšie a na organizmus nemá žiadny vplyv fakt, že sú nezrelé. Zelené olivy majú výraznejšiu a slanšiu chuť a obsahujú dvakrát menej tukov. Čierne olivy sú zase sladšie, mäkšie a majú menej kalórii.
Prečítajte si tiež:
Neviete, čo s olivami v kuchyni? Inšpirujte sa týmito receptami
Účinné látky
Olivy nám poskytnú bielkoviny, vlákninu, vitamíny A, B (najmä B3 a kyselinu listovú), K a E, ďalej železo, draslík, vápnik, či dôležité omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.
Zdravotné benefity
-
zrýchlenie metabolizmu
-
zníženie cholesterolu a krvného tlaku
-
zlepšenie imunity
-
ochrana pred infekciami a zápalmi
-
prečistenie obličiek a močových ciest
-
detoxikácia organizmu
-
regenerácia buniek
-
hydratácia organizmu
-
pružná a hebká pokožka
Prečo sa ich oplatí jesť?
Ich veľkou výhodu je skutočnosť, že dokážu uspokojiť všetky štyri základné chute (slanú, sladkú, horkú, kyslú). Takže sú skutočne univerzálnou ingredienciou v kuchyni. Hodia sa takmer ku všetkému, či už k ryži, šalátom, pečivu, alebo k mäsu a rybám. Vynikajúce sú k syrom a cestovinám. No fantázii sa tu medze nekladú.
Zdroj foto: Shuttestock
Schudnite s olivami!
Vďaka vysokému obsahu vlákniny sú ľahko stráviteľné a dostatočné množstvo vody a nízky obsah kalórii zase zabezpečí, že nepriberiete. Môžu byť teda akousi alternatívou k večenému "zobkaniu" čipsov či čokolády.
Prírodný ibuprofén a prevencia proti vredom
Obsahujú látku oleocanthal, ktorá pôsobí protizápalovo a jej účinky sa vyrovnajú liekom ako ibuprofén. Fenoly zase dokážu zničiť niekoľko vrstiev baktérie helicobacter pylori, čím zabraňujú vzniku žalúdočných vredov, ale aj rakoviny.
Prečítajte si aj tento článok:
Neviete, čo s olivami v kuchyni? Inšpirujte sa týmito receptami