Opatrne s pesticídmi, môžu zvyšovať riziko rakoviny u detí

Analýza viacerých štúdií ukázala, že používanie látok na hubenie hmyzu v domácnosti zvyšuje riziko vzniku leukémie či rakoviny lymfatických uzlín v priemere o 45 percent.BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Používanie pesticídov vedie k zvýšenému riziku vzniku rakoviny u detí. Vyplýva to z analýzy viacerých štúdií ...

Analýza viacerých štúdií ukázala, že používanie látok na hubenie hmyzu v domácnosti zvyšuje riziko vzniku leukémie či rakoviny lymfatických uzlín v priemere o 45 percent.BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Používanie pesticídov vedie k zvýšenému riziku vzniku rakoviny u detí. Vyplýva to z analýzy viacerých štúdií zo Severnej Ameriky, Európy a Austrálie, ktorú publikoval tím amerických vedcov v magazíne Pediatrics.

Ide aj o bežné domáce prostriedky

Ako ukázali výsledky, riziko vzniku leukémie u detí narastá o 47 percent a v prípade rakoviny lymfatických uzlín o 43 percent, ak boli v kontakte s látkami na hubenie hmyzu v uzavretých priestoroch. Vedci preto vyzývajú na stanovenie maximálnych hodnôt tých chemikálií, ktorým môžu byť deti vystavené.

“Keď použijete pesticídy v blízkostí detí alebo tam, kde v domácnosti trávia veľa času, skutočne by som sa obával,” uviedol Chensheng Lu z Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostone, ktorý vysvetlil, že deti na rozdiel od dospelých nedokážu vylúčiť z tela niektoré chemikálie nachádzajúce sa v pesticídoch.

Výskumník so svojím tímom analyzoval 16 štúdií, ktoré sa venovali deťom v kontakte s pesticídmi a ich prípadným rakovinovým ochoreniam. V štúdiách pritom išlo nielen o látky aplikované profesionálmi ale aj o bežné domáce prostriedky na ničenie hmyzu a buriny.

Všetko je to o prevencii

Vedci sa sústredili na používanie pesticídov v uzavretom priestore i vonku, pričom pri použití herbicídov riziko vzniku leukémie u detí podľa analýzy vzrastá o 26 percent. Lu rozdiely výsledkov pri vnútornom a vonkajšom použití vysvetľuje tým, že ľudia tieto látky používajú častejšie v domácnostiach.

Na presné určenie súvislosti pesticídov s rakovinovými ochoreniami u detí sú podľa vedcov potrebné ďalšie výskumy, Lu však rodičov upozornil, že by nemali zabúdať na to, že úlohou týchto látok je zabíjať hmyz a škodcov. “Tieto chemikálie majú smrtiace účinky. Prečo by ich ľudia mali sprejovať v blízkosti ich detí?” vyjadril sa s tým, že v tomto prípade je kľúčová prevencia.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a webstránky www.pediatrics.aappublications.org.