vdaka za tipy co som potrebovala. este velmi dobry navod je tu www.menejplastu.sk
Návod pre ženy: ako funguje menštruačný kalíšok
Čo je to menštruačný kalíšok?
Menštruačný kalíšok je malé flexibilné zariadenie, ktoré sa nosí vo vnútri pošvy počas menštruácie a zbiera tak menštruačnú tekutinu (krv). Zvyčajne sa vyrába zo silikónu alebo z gumy.
Existujú dva typy kalíškov:
- Jednorazový – Ide o mäkký pohárik, ktorý sa umiestni pod krčok maternice, za lonovú kosť tak, aby vám neprekážal. Môže sa nosiť až 12 hodín, potom sa vyhodí a vloží sa nový.
- Na viac použití – Ide skôr o tvarovo zvončekový pohárik, ktorý sa umiestni do vnútra vaginálneho kanála. Keď je kalíšok plný, vyprázdni sa, umyje a vloží sa naspäť. Ako často ho budete musieť meniť závisí od jeho veľkosti a od intenzity vášho menštruačného krvácania.
Dámy, viete, čo vám môže prezradiť vaša menštruácia?
Výhody menštruačného kalíška
- Vaginálne pH a prospešné baktérie ostávajú na svojom mieste. Tampóny absorbujú všetky vaginálne tekutiny spolu s krvou, čím môže dôjsť k narušeniu krehkej pH a bakteriálnej rovnováhy .
- Viac času. Tampóny sa musia obvykle meniť každé 4 až 8 hodín, v závislosti na intenzite krvácania. Vložky ešte omnoho častejšie. Novo zavedený menštruačný pohárik vám zväčša vydrží až 12 hodín.
- Jednoduché použitie. Zavádzanie je veľmi podobné ako pri tampónoch a preto by s tým nemala mať veľký problém žiadna žena.
Nevýhody menštruačného kalíška
- Menší neporiadok. Hlavnou nevýhodou je vyprázdňovanie pohárika. Až s praxou sa môže žena naučiť správnu techniku ako rýchlo vyliať obsah kalíška do záchoda bez toho, aby ju pochytila nechuť či iná nepríjemný pocit.
- Obtiažnosť vloženia. Obzvlášť mladšie dievčatá, ktoré nikdy nemali pohlavný styk, by mohli mať väčšie problémy pri vkladaní menštruačného pohárika.
- Možné problémy so zapasovaním na správne miesto. Niekedy môže byť používanie pohárika náročnejšie kvôli individuálnej anatómií. Napríklad, ak máte myómy alebo poklesnutú maternicu, kalíšok sa nemusí z tohto dôvodu zmestiť na svoje miesto.
- Problémy s odstránením. Odstránenie kalíška môže byť pre niekoho o dosť náročnejšie. Nemali by ste ho vyťahovať za „stopku“, ale jemne stlačiť základňu a tak vytiahnuť von.
- Údržba. Po každom cykle je nutné sterilizovať pohárik vriacou vodou alebo inou sterilizačnou metódou.
Ako správne zaviesť menštruačný kalíšok?
Krok č. 1
Stlačte pohár po stranách a prehnite ho v polovici, aby ste dostali tvar „U“.
Krok č. 2
Držte zložené strany pevne na svojom mieste medzi palcom a ukazovákom tak, že stopka smeruje ku vašej dlani.
Krok č. 3
Dajte sa do uvoľnenej a pohodlnej polohy, jemne oddeľte pysky ohanbia druhou voľnou rukou a zatlačte vodorovne do pošvového vnútra.
Krok č. 4
Uchopte základ pohára (nie stopku) a otočte ho o 360 stupňov. Ak sa kalíšok ľahko otáča, znamená to, že je plne otvorený a umiestnený horizontálne k vašej kostrči.
Krok č. 5
Ak chcete kalíšok odstrániť, jemne ho potiahnite za stopku, aby ste sa dostali ku základni pohárika. Tú potom jemne stlačte a vytiahnite von.
Prečítajte si aj: Dámy, viete, čo vám môže prezradiť vaša menštruácia?
Tiež som sa bála kalíšku, že bude vytekať alebo ho tam nebudem vedieť zaviesť. Teraz sa smejem na tom že sú to zbytočné obavy.
spokojnamama.sk
tu je rozhovor s pani čo to vyrába a tam sú všetky odpovede na takéto obavy