Šport – čo pri ňom stratíme, musíme (zdravo) vrátiť

BRATISLAVA 9. septembra (WBN/PR) – Kto behá, jazdí na bicykli alebo posiľňuje, vie, že šport má svoje riziká. Pokles hladiny minerálov alebo imunity, bolesti spojené so zranením alebo opotrebovaním kĺbov a svalov – na všetko lekár i lekárnik niečo ponúknu. Ide o to, aby tieto látky boli nielen účinné, ale tiež ...

BRATISLAVA 9. septembra (WBN/PR) – Kto behá, jazdí na bicykli alebo posiľňuje, vie, že šport má svoje riziká. Pokles hladiny minerálov alebo imunity, bolesti spojené so zranením alebo opotrebovaním kĺbov a svalov – na všetko lekár i lekárnik niečo ponúknu. Ide o to, aby tieto látky boli nielen účinné, ale tiež bezpečné.

Rastlinné preparátyRastlinné prípravky majú svoje miesto v liečbe úrazového poškodenia a pri zápalových ochoreniach pohybového systému; môžu obmedziť zápal a bolesť, prispieť k zlepšeniu funkcie kĺbu, regenerovať pomliaždené svalstvo, spomaliť degeneratívny proces kĺbovej chrupky. Ich výhodou je absencia nežiaducich účinkov.

Extrakt z koreňa harpagofyta ležatého obsahuje iridoidné glykozidy s protizápalovým a analgetickým účinkom. Tradične sa užíva pri bolestivých stavoch kĺbov a svalov. Ďalšou užívanou látkou je Pycnogenol – extrakt z kôry borovíc druhov Pinus pinaster/borovica prímorská. Obsahuje prokyanidíny, ktoré majú protizápalový a antioxidačný účinok, chráni kĺbovú chrupku tiež tým, že bráni degradácii kolagénu a elastínu, pri bolestivých a degeneratívnych stavoch znižuje bolestivosť a zlepšuje funkciu kĺbu. Poslednou zložkou je silica z listov eukalyptu guľatoplodého. Obsahuje monoterpény, ktoré zasahujú do metabolizmu mediátorov zápalu. Vstrebávajú sa kožou a jeho účinky sú lokálne i systémové. Ich efekt je protibolestivý, protizápalový a lokálne chladivý.

Uvedené látky obsahuje zdravotnícky prostriedok LENI náplasti, pôsobiaci v mieste bolesti analgeticky, s lokálnym antioxidačným a antidegeneratívnym účinkom na spojivové tkanivá. Náplasť sa aplikuje raz denne až do odznenia príznakov. Kolagénové injekcieŠport sprevádzajú poruchy kĺbov, šliach a svalov, od pomliaždenín, “natiahnutých” šliach a svalových úponov cez ich ruptúry a zápaly až po fraktúry kostí. Na liečbu menej závažných bolestí (napr. pomliaždenie svalov a šliach, niektorých typov bolestí chrbta) sú vhodné prípravky s obsahom kolagénu. Ide o telu vlastnú látku, ktorú spolu s extraktmi z liečivých rastlín obsahujú tzv. MD injekcie (napr. MD-Knee, MD-Muscle). Ich lokálna, zväčša podkožná aplikácia do postihnutých miest zlepšuje profil kolagénových vlákien, chráni a posilňuje kĺbové puzdro, väzy, šľachy, všetky štruktúry, v ktorých je kolagén prítomný. Pri spevňovaní stabilizačných systémov kĺbov ide nielen o štrukturálnu regeneráciu, ale aj o protibolestivé pôsobenie. Účinnosť kolagénových injekcií potvrdilo niekoľko štúdií, do ktorých boli zaradené osoby s rôznymi bolestivými stavmi pohybového aparátu. Počas liečby sa nevyskytli žiadne nežiaduce účinky. Navyše môžu sa nimi liečiť aj športovci, nie sú pozitívne v dopingových testoch.

Vysokodávkovaný vitamín CVitamín C má základný význam a jeho potreba stúpa pri zvýšených nárokoch na organizmus, keď sa zvyšuje produkcia reaktívnych zlúčenín kyslíka (ROS) a vzniká oxidatívny stres. Šport k takýmto situáciám patrí. Vitamín C rozvinutiu oxidatívneho stresu bráni, chráni tým bunky a ich funkčnosť. Zúčastňuje sa napríklad aj pečeňovej detoxikácie splodín, ktoré sa vo zvýšenej miere pri námahe vytvárajú, a prispieva tak k regenerácii tkanív vrátane svalstva. Má zásadný význam pre tvorbu kolagénu, základného materiálu šliach a kĺbov, ktorý sa zúčastňuje i hojivých procesov.

Nízka hladina vitamínu C je spojená so zníženou výkonnosťou, únavnosťou a zvýšeným oxidatívnym stresom. Vzhľadom na obmedzené vstrebávanie vitamínu C z jedla a nápojov je na dosiahnutie jeho vysokých hladín potrebných k neutralizácii významného oxidatívneho stresu, vhodné podať vysoké dávky vitamínu C vo forme infúzií. Infúzia sa aplikuje 1–2-krát týždenne, a to v období tréningovej a súťažnej záťaže.

Odborná redakcia Edukafarm

Najčítanejšie články