Tai-chi - uvoľnenosť a vnútorná harmónia
Zdroj foto: Shutterstock.com
Cvičenie má svoje korene v Číne a celkovo sa skladá zo 108 cvikov, z ktorých každé má svoje pomenovanie symbolicky späté s ríšou zvierat. Starí Číňania sa pomocou tohoto bojového umenia chceli stať duchovne i telesne silní, teda dosiahnuť akúsi kalokagatiu. Tiež si uvedomovali silu energie vo svojom tele a vedeli ju využiť.
Pre koho je vhodné
Medzi priaznivé zdravotné účinky Tai chi patrí predovšetkým uvoľnenie a posilnenie chrbtice, ďalej pôsobí i na vnútorné orgány a psychiku. Kladie väčší dôraz na uvoľnenosť a vnútornú harmóniu ako silu. Vďaka nenáročnosti a prispôsobivosti cvikov je vhodný aj pre **ľudí s obmedzenými pohybovými možnosťami a seniorov.
Ako sa cvičí?
I napriek tomu, že je to pôvodne bojové umenie, cvičí sa pomaly v pravidelnom rytme v kruhových pohyboch. Striedajú sa pokojnejšie fázy s výbušnejšími. Dalo by sa pripodobniť k akejsi forme pomalšieho karate a hoci ho tvorí až vyše stovky cvikov, jednotlivec si ich vie osvojiť už približne po 3-4 mesiacoch cvičenia. Platí tu takzvané pravidlo 3x3x3. Pohyby sa najprv cvičia len s inštruktormi, ktorí svojim zverencom trikrát po sebe ukážu každý cvik a tí ho následne trikrát precvičia spolu s ním a nakoniec ho ešte trikrát predvedú sami. Určitú dobu potom chvíľu trvá, kým si cvičiaci osvojí Tai chi ako celok a dokáže ho vykonávať bez pomoci cvičiteľa.
Čítajte viac:
- Cvičenie 5 Tibeťanov - zregeneruje telo aj dušu
- 3 jogové pozície pre lepšie držanie tela
- Uvoľnite sa s autogénnym tréningom
Takto nám prospieva
- odbúravanie stresu a napätia
- pokles únavy
- zvyšovanie fyzickej a psychickej kondície
- lepšia sústredenosť
- pozitívnejší prístup k životu a silnejšia vôľa
- zlepšovanie pohyblivosti a pružnosti
- dokonalejšie držanie tela
- uvoľňovanie napätých svalov a šliach
- vyrovnávanie tlaku
- sebapoznávanie a osobný rozvoj
Pozrite si tiež video, ako sa cvičí Tai chi
Zdroj videa: YouTube.com