Trápi vás migréna? Takto s ňou môžete zatočiť

Nedostatok horčíka v organizme spôsobuje problémy ako arytmia, depresia či únava, ale aj bolesti hlavy a migrény.BRATISLAVA 30. júla (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Trpíte migrénami? Ak áno, tak podľa štatistík patríte medzi desať percent dospelých Slovákov. Muži s obľubou označujú akúkoľvek ženskú bolesť hlavy za migrénu. ...

Nedostatok horčíka v organizme spôsobuje problémy ako arytmia, depresia či únava, ale aj bolesti hlavy a migrény.BRATISLAVA 30. júla (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Trpíte migrénami? Ak áno, tak podľa štatistík patríte medzi desať percent dospelých Slovákov. Muži s obľubou označujú akúkoľvek ženskú bolesť hlavy za migrénu. Nie je to však pravda a nie každá bolesť hlavy je migréna, pretože tá so sebou prináša aj omnoho horšie stavy, ako len bolesť hlavy.

Migrénami trpia väčšinou ženy

Zasahuje celý organizmus, vo väčšine prípadov trpia predovšetkým ženy, no skúsenosť s ňou majú už aj niektorí páni a deti. Migréna prichádza väčšinou ráno a zdrží sa niekoľko hodín až dní. Ide o veľmi intenzívne bolesti hlavy, obvykle jednostranné a výrazne pulzujúce.

Je sprevádzaná zvracaním, nechutenstvom, opuchom mihalníc, sčervenaním tváre, slzením, hnačkou, častým močením, dokonca citlivosťou na svetlo (fotofóbia) alebo na hluk (fonofóbia). V niektorých prípadoch cítite výraznú únavu, vyčerpanie, dokonca môžete pociťovať až svalovú únavu a kŕče.

Problémy môže spôsobovať nedostatok horčíka

Vaše problémy s bolesťami hlavy môže spôsobovať nedostatok horčíka, jeho optimálna denná dávka je 365 miligramov.

Nedostatok horčíka v organizme sa prejavuje radom neurologických a psychiatrických symptómov, ako sú hyperexcitabilita, depresia, poruchy správania, zníženie záchvatového prahu, stres či únava. “Ak si chcete byť svojou dennou dávkou horčíka istý, môžete ho do organizmu doplniť jedným vrecúškom v šumivej forme na lekársky predpis,” povedala lekárka Soňa Ostrovská.

Naše telo však dokáže prijať horčík aj prirodzeným spôsobom vo forme nápojov a stravy. “Potravín bohatých na horčík je našťastie veľa, ale v niektorých pozorujeme vplyvom technologického spracovania úbytok nevhodnou prípravou jedál, akou je napríklad smaženie, konzervácia, úprava múky a podobne,” hovorí Ostrovská.

Horčík nájdeme hlavne hlavne v orechoch, ale aj ďatľoch, banánoch, strukovinách, pšeničných klíčkoch, droždí, ovsených vločkách, brokolici, špenáte, sóji či minerálnych vodách. V prípade akýchkoľvek príznakov však neváhajte kontaktovať aj vášho lekára, ktorý vám istotne problematiku objasní a spoločne nájdete ideálne riešenie pre váš momentálny stav.