Strašiak alergikov - peľ tráv, im poriadne sťaží život
Peľ brezy sa vyskytoval v ovzduší len ojedinele, peľová sezóna brezy definitívne skončila. „Peľ ihličnanov nahradil teda peľ tráv, ktorý v uplynulých dvoch týždňoch už značne potrápil alergikov, nakoľko aj napriek chladnému počasiu minulý týždeň dosahoval veľmi vysoké koncentrácie i na strednom a východnom Slovensku. Trávy sú teda na najbližšie týždne najvýznamnejším peľovým alergénom. Peľ tráv je často transportovaný tzv. topoľovou vatou – lietajúcimi semenami topoľov a vŕb, ktoré najmä počas veterných dní znepríjemňujú život alergikov“, konštatovala k nepríjemnej peľovej situácii RNDr.
Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. V teplejších oblastiach začala kvitnúť lipa. Na severe územia ešte miestami kvitne repka, ktorej peľ sa vo vyšších koncentráciách vyskytuje v ovzduší najmä v blízkosti kvitnúcich lánov. Po daždivých dňoch a následnom oteplení výraznejšie stúpli aj denné koncentrácie spór plesní v ovzduší, predovšetkým rodov Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium a Helminthosporium.
Prognóza pre tieto a nasledujúce dni neveští pre polinotikov nič dobré. Peľová sezóna brezy síce definitívne skončila, končí aj kvitnutie väčšiny drevín vrátane ihličnanov, ale dominanciu preberá peľ bylín s najvýraznejšie zastúpeným peľom tráv z čeľade lipnicovitých . Tieto budú dosahovať alergologicky významné hladiny na celom území Slovenska. Denné koncentrácie peľu tráv okrem počasia negatívne ovplyvňuje aj nedostatočné a nepravidelné kosenie trávnikov. Vlhké a teplé počasie prispeje k nárastu denných koncentrácií spór húb (plesní). Denné hladiny peľu a spór v ovzduší môžu byť lokálne ovplyvňované zrážkovou činnosťou.