7 chýb v precvičovaní brucha, ktoré možno robíte aj vy
Zdroj foto: Shutterstock.com
1. Prehýbanie chrbta
Pri akomkoľvek cviku, v ktorom zapájate brušné svaly, si pozorne strážte bedrovú chrbticu. Nesmie sa prehýbať ani bolieť, a to ani trošku. Bolesť bedrovej chrbtice vám naznačuje, že brušné svaly zatiaľ nie sú také silné, aby cvik zvládli. Zľavte preto zo svojich nárokov a zvoľte jednoduchšiu variantu cviku - napríklad namiesto vzporu na natiahnutých nohách ho urobte s oporou na kolenách. Pri skracovačkách dbajte na to, aby bola bedrová chrbtica stále v kontakte s podložkou.
Prečítajte si tiež:
Poznáte svaly brucha? A viete ako ich posilňovať?
2. Sedy - ľahy
Kedysi sa na hodinách telesnej výchovy meralo, kto ich urobí za minútu najviac. Dnes ale vieme, že sú nezmyselné a dokonca môžu byť aj škodlivé. Ich nezmyselnosť spočíva v tom, že sa pri ich cvičení zapájajú skôr svaly bedier a svaly v okolí bedier, zatiaľ čo tie brušné zaháľajú.
Prečítajte si aj tento článok:
Poznáte svaly brucha? A viete ako ich posilňovať?
3. Nadmerná záťaž
Niekedy si ľudia, v snahe cvičiť čo najefektívnejšie, naložia príliš veľkú záťaž. V momente, keď preceníte silu svojho brucha, zapojíte nevedomky do cvičenia ďalšie skupiny svalov, ktoré vôbec precvičovať v tú chvíľu nechcete. Namiesto toho, aby ste sa pri tréningu rôzne krútili, namáhali si chrbát a cvik vykonávali snáď aj silou vôle, zvoľnite a uvidíte, že sa k lepšej výdrži časom dopracujete.
4. Nesprávne prevedenie cviku
Môžete cvičiť ako o život, ale keď budete cviky na brucho vykonávať zle, nikdy si pevný stred tela nevybudujete. Naopak, môžete si privodiť chronické bolesti chrbta a svalové disbalancie. Najčastejšími chybami v prevedení cvikov na brucho je priťahovanie ramien k ušiam, prehýbanie bedrovej chrbtice a priťahovanie brady k hrudníku, ktoré preťažuje chrbticu krk i šiju.
5. Zlé dýchanie
So záťažou výdych, s povolením nádych. Ak budete dýchať inak, svaly brucha budú môcť odviesť iba polovičnú prácu. Aby sval poriadne zabral, musí výdych von. V krajnej polohe potom chvíľku vydržte a až potom s nádychom povoľte. Vo výdrži (vo vzpore) sa snažte dýchať pravidelne.
Zdroj foto: Shutterstock.com
6. Uprednostňovanie priameho svalu
Precvičujte všetky skupiny brušných svalov. Uprednostňovaním toho priameho môžu opäť vznikať svalové disbalancie, vedúce k bolestiam chrbta. O pekné brucho sa postará jedine rovnomerný rozvoj všetkých svalových skupín v oblasti pásu.
7. Stereotyp
Cvičiť stále dookola to isté je na jednej strane nuda, ale tiež veľmi neefektívne. Brušné svaly si skoro na cviky aj na záťaž zvyknú a nebudú na ne reagovať. Striedajte preto druh záťaže, postupne zvyšujte náročnosť cvičenia, skúšajte nové cviky a neustále brucho prekvapujte niečím novým.
Viac tipov pre štíhlu postavu a videotéku cvičení nájdete v sekcii Šport a cvičenie a na www.fithall.sk.
Prečítajte si aj tento článok: