Odborníci chcú zvýšiť povedomie o rakovine pankreasu
Cieľom kampane OZ Europacolon Slovensko je pomôcť informovať aj o rakovine pankreasu, zlepšiť povedomie o tejto chorobe, podporiť výskum možností skoršej a rýchlejšej diagnostiky a tiež podporiť dostupnosť inovatívnych spôsobov liečby pre pacientov na Slovensku.
BRATISLAVA 9. marca (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Občianske združenie Europacolon Slovensko sa po dlhoročných skúsenostiach v boji proti rakovine hrubého čreva rozhodlo pomôcť informovať aj o rakovine pankreasu, na ktorú zomiera až 95 percent pacientov.
Ako na tlačovej konferencii uviedol prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti Tomáš Šálek z Národného onkologického ústavu v Bratislave, rakovina pankreasu je trinástym najčastejším zhubným ochorením, no pre zlú prognózu jej patrí vo vyspelých krajinách štvrté miesto v počte úmrtí. Slovenská republika má jej druhý najvyšší výskyt aj úmrtnosť v Európe, pričom v súčasnosti ňou trpí približne 800 pacientov.
Ide o chorobu, ktorá sa ťažko diagnostikuje i lieči. Jej príznaky nie sú špecifické, a preto môžu byť mylne interpretované. Najčastejšie ťažkosti, ktoré človeka privedú k lekárovi, sú bolesti brucha, strata hmotnosti, svrbenie kože, nevoľnosť, žlté sfarbenie kože a očných bielok. Doteraz sa nepodarilo identifikovať žiadne gény, biomarkery či nové zobrazovacie techniky, ktoré by diagnostiku zjednodušili, ani vyvinúť žiadny spoľahlivý skríningový test, ktorý by dokázal toto ochorenie správne a včas odhaliť. Preto lekári diagnostikujú rakovinu pankreasu väčšinou príliš neskoro, čo spolu s obmedzenými možnosťami liečby vedie k mimoriadne vysokej úmrtnosti. Iba päť percent pacientov má šancu prežitia dlhšiu než päť rokov.
Pokrok v liečbe priniesla nanopartikulová technológia
Liečba rakoviny pankreasu závisí najmä od štádia, v ktorom sa ju podarí odhaliť, teda od toho, nakoľko už nádor narástol a ako sa rozšíril do iných častí tela. Účinné možnosti liečby rakoviny pankreasu sú v porovnaní s najčastejšími zhubnými diagnózami mimoriadne obmedzené. Pokiaľ sa ochorenie podarí odhaliť vo včasnom štádiu, základom liečby je chirurgický zákrok s cieľom odstrániť celý nádor.
Medzi ďalšie používané metódy patrí rádioterapia a chemoterapia, ich účinnosť pri rakovine pankreasu je však nedostatočná. Pokrok v liečbe pokročilého metastatického karcinómu pankreasu chemoterapiou a predĺženie prežívania pacientov priniesla takzvaná nanopartikulová technológia. Tá umožnila inovatívne pozmenenie chemoterapeutickej látky paklitaxel, ktorá dnes predstavuje štandardný preparát v liečbe viacerých nádorových ochorení. Naviazanie paklitaxelu na nanočastice albumínu spôsobilo zmenu jeho vlastností, ako napríklad zvýšenie účinnosti lieku, zníženie jeho toxicity a tiež významné zníženie rizika hypersenzitívnej reakcie.
Cieľom kampane OZ Europacolon Slovensko je pomôcť informovať aj o rakovine pankreasu, zlepšiť povedomie o tejto chorobe, podporiť výskum možností skoršej a rýchlejšej diagnostiky a tiež podporiť dostupnosť inovatívnych spôsobov liečby pre pacientov na Slovensku. Vyškolení dobrovoľníci budú okrem toho pomáhať pacientom s týmto ochorením aj v existujúcich Kluboch podpory pacientom, poskytovať im emočnú a psychosociálnu podporu a rozširovať ich poznatky o ochorení.
Nedostatočná pozornosť venovaná rakovine pankreasu
Vzhľadom na nepriaznivú situáciu a nedostatočné riešenie problematiky výskumu, diagnostiky a liečby rakoviny pankreasu vznikla 12. novembra 2014 európska platforma proti karcinómu pankreasu v Európskom parlamente. Tá zabezpečí systematické spojenie medzi európskymi príležitosťami a národnými potrebami a pomôže vytvoriť a nastaviť národné iniciatívy, ako napríklad národný onkologický plán, informačné kampane, do ktorých sa majú zapájať aj neziskové organizácie a ďalšie legislatívne a regulačné nástroje zamerané na priority vnútroštátnej politiky karcinómu pankreasu.
“Čiastočnou príčinou nízkej úrovne povedomia o tejto chorobe je nedostatočná pozornosť venovaná rakovine pankreasu. Naším prvým cieľom preto bude zvyšovať povedomie o tomto ochorení, a tak pomôcť pacientom a aj ich blízkym,” uviedla Patrícia Kramárová, ktorá má v OZ Europacolon na starosti medzinárodné projekty.