Nový druh antibiotika zabíja aj rezistentné baktérie
Vedci vďaka novej metóde pestovania pôdnych baktérií objavili až 25 doteraz neznámych antibiotík, pričom najsľubnejším z nich je teixobactin. BRATISLAVA 17. januára (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Medzinárodný tím vedcov na čele s Kimom Lewisom z Northeastern University v Bostone objavil 25 nových antibiotík, z ktorých jedno má potenciál stať sa účinným liekom proti rezistentným baktériám.
Vedci získali baktérie z pôdy
Odborníkom sa tieto antibiotiká podarilo získať vďaka novej metóde pestovania pôdnych baktérií, ktoré sa doteraz v laboratórnych podmienkach takmer vôbec nedarilo kultivovať.
Vedci získali baktérie z pôdy na záhrade jedného z členov výskumného tímu, pričom následne ich umiestnili do zariadenia s názvom iChip, ktoré vyvinuli práve na kultiváciu pôdnych baktérií. Zariadenie aj s baktériami umiestnili naspäť do pôdy a potom izolovali a testovali chemikálie, ktoré tieto mikróby vyprodukovali.
Pôdne baktérie obsahujú látky, ktoré vedci nepoznali
“Zatiaľ sme touto metódou objavili 25 nových antibiotík, pričom najsľubnejším z nich je teixobactin. Naša štúdia ukázala, že pôdne baktérie obsahujú látky, ktoré sme doteraz nepoznali. Je to sľubný zdroj nových baktériostatík, ktorý, dúfajme, povedie k objavu ďalších antibiotík,” uviedol Lewis.
Teixobactin dokáže zabíjať iba gram-pozitívne baktérie vrátane meticilín-rezistentného zlatého stafylokoka (MRSA) či Mycobacterium tuberculosis. Vedci si taktiež myslia, že baktérie si voči teixobactinu pravdepodobne nebudú vedieť vybudovať rezistenciu, pretože sa namiesto proteínov viaže na dva lipidy, ktoré sú nevyhnutné pri stavbe bunkovej steny.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.