Ako správne užívať lieky
Zdroj foto: Shutterstock.com
Liek je zložený z liečiv – účinných látok a pomocných látok upravovaných do určitej formy, napríklad - injekcie, tablety, masti, gélu, sirupu, čaju, atď. Každý liek môžeme mať niekoľko foriem. V prípade ich voľného predaja sa najčastejšie stretávame s tabletami, masťami, gélmi, sirupmi a čajmi.
Skôr ako sa rozhodnete pre kúpenie voľno predajných liekov poraďte sa s lekárnikom. Kto sa raz rozhodne pre „samoliečbu“ berie zdravie do vlastných rúk. Opatrnosti nikdy nie je dosť, lebo aj lieky a liečivá na prírodnej báze môžu intenzívne pôsobiť na organizmus a vyvolať nežiaduce účinky.
Druhy liekov
Dozor nad kvalitou, účinnosťou a bezpečnosťou liečiv a zdravotníckej techniky zabezpečuje Ministerstvo zdravotníctva SR a Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Je nesmierne veľké množstvo liekov, ktoré sa delia podľa ich účinkov. Napríklad:
- analgetiká - lieky pôsobiace proti bolesti
- myorelaxanciá - lieky znižujúce napätie svalov
- antibiotiká - používané pri liečbe infekčných ochorení
- antiflogistiká - protizápalové lieky
- homeopatiká – založené na princípe „podobné sa lieči podobným.“
Stretávame sa aj s pojmom kategorizácia liekov – lieky plne hradené zdravotnou poisťovňou, hradené za spoluúčasti pacienta a plne hradené pacientom.
Skôr ako začnete lieky užívať
- Neužívajte lieky hneď, ako vás niečo zabolí, napríklad bolesť hlavy po prebdenej noci. Dajte organizmu šancu, aby sa vyrovnal sám.
- Nenoste lieky v kabelke alebo príručnej taške, zvádza to na ich častejšie užívanie.
- Pamätajte, že dlhodobá samoliečba môže skresliť príznaky, ktoré si vyžadujú odbornú starostlivosť. Užívať lieky na „vlastnú päsť“ by ste mali iba krátkodobo!
- Nezabúdajte, že lieky obsahujú látky, na ktoré môže každý organizmus reagovať inak.
- Príbalový leták - návod na použitie je dôležitá informácia, treba si ho prečítať a starostlivo uchovať. Všetky informácie majú vzdelávací charakter, nenahrádzajú osobnú konzultáciu s lekárom alebo lekárnikom.
- Neužívajte lieky s alkoholom.
- Nezabúdajte, že niektoré lieky môžu znižovať schopnosť koncentrácie, riadiť napríklad motorové vozidlo je potom veľké riziko.
- Sledujte expiračnú dobu (doba použiteľnosti) i skladovaniu liekov.
- Ak užívate lieky v noci, neberte ich po tme. Zámena môže byť nebezpečná!
- Zásadne neužívajte lieky, ktoré boli predpísané pre niekoho iného, ani svoje lieky nedávajte iným ľuďom, aj keby trpeli rovnakými zdravotnými problémami. Pozor na interakciu liekov – vzájomné ovplyvňovanie!
Prečítajte si tiež:
- Ako by mala vyzerať domáca lekárnička
- Plusy a mínusy liekov na spanie
- Antibiotiká pri vírusových ochoreniach nepomôžu
Ako skladovať lieky v domácnosti?
- Podľa možnosti treba lieky skladovať v lekárničkách, prípadne na mieste určenom na lieky.
- Lieky zásadne nepatria na miesto, kde ich uvidia deti, alebo kde k ním majú ľahký prístup.
- Lieky skladujeme zásadne v pôvodnom balení.
- Lieky neskladujete na slnku, vo vlhkom prostredí ani v chladničke, ak sa to výslovne neodporúča v príbalovom letáku.
- Telefónne číslo lekára, lekárnika si uložte na viditeľné miesto. Priebežne sledujte, ktoré ambulancie prvého kontaktu a lekárne sú otvorené počas víkendu a sviatkov. V prípade akútneho ochorenia to môže byť veľmi užitočná informácia.
Nezabúdajte, kto sa raz rozhodne pre „samoliečbu“ berie zdravie do vlastných rúk. Ak sa objavia nežiaduce účinky okamžite vyhľadajte odbornú pomoc!