Nová liečba myómov maternice pomôže ženám zachovať plodnosť

BRATISLAVA 22. novembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Nezhubné nádory maternice, takzvané myómy, ktoré môžu ženám spôsobovať vážne zdravotné komplikácie, sa dajú liečiť aj miniinvazívnym spôsobom. Pacientky sa nechcú vzdať plodnosti Myómy sa objavujú až u 60 percent žien vo veku nad 46 rokov. Pacientka môže pociťovať ...

BRATISLAVA 22. novembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Nezhubné nádory maternice, takzvané myómy, ktoré môžu ženám spôsobovať vážne zdravotné komplikácie, sa dajú liečiť aj miniinvazívnym spôsobom.

Pacientky sa nechcú vzdať plodnosti

Myómy sa objavujú až u 60 percent žien vo veku nad 46 rokov. Pacientka môže pociťovať bolesti, ktoré môžu sprevádzať silnejšie menštruačné krvácanie, urologické či tlakové problémy. Nezhubné nádory maternice sú tiež nezriedka dôvodom komplikácií počas tehotenstva.

V súčasnosti sa používa viacero druhov liečby. Najčastejším je operatívny zákrok, pri ktorom sa myómy odstránia. Často je však nutné pristúpiť k chirurgickému odstráneniu celej maternice. “Pacientky sa stále častejšie snažia vyhnúť operačnému výkonu a zachovať si maternicu a plodnosť,” vyjadril sa primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava Ondrej Lachký.

Odporúčame aj:

Antibiotiká treba užívať zodpovedne, varujú odborníci

Obrazom: Predčasne sa u nás narodí päťtisíc detí ročne

Deťom s autizmom majú pomôcť špeciálne tablety

Nádejou pre pacientky s problematickými nezhubnými nádormi môže byť miniinvazívna perkutánna (uskutočnená cez kožu, pozn. red.) liečba, takzvaná embolizácia, ktorá umožňuje žene zachovanie maternice, výrazne kratšiu hospitalizáciu, rýchlejšiu rehabilitáciu a skorší návrat do zamestnania.

Úspech liečby závisí od gynekológa, ale aj pacientky

“Princípom embolizácie je uzavretie ciev, ktoré myómy zásobujú, pomocou mikročastíc. Tie sa do ciev podávajú prostredníctvom mikrokatétrov (tenkých rúrok zavádzaných do dutých orgánov, pozn. red.), čo spôsobí postupné odumretie myómov a tým odstránenie ťažkostí pacientky,” vysvetlil liečebný postup primár Rádiologickej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava Andrej Klepanec.

“Výkon sa, na rozdiel od klasickej operačnej chirurgickej liečby myómov, vykonáva len v lokálnom znecitlivení. Do tela sa vstupuje cez vpich do cievy v triesle pod kontrolou röntgenového zobrazovania,” povedal ďalej Klepanec. “Úspech liečby a nízky výskyt komplikácií závisí od správnej indikácie a od dobrej spolupráce medzi gynekológom, intervenčným rádiológom a samotnou pacientkou,” doplnil Lachký.

Informácie agentúre SITA poskytol hovorca Fakultnej nemocnice Trnava Matúš Stračiak.