Každé deviate dieťa na Slovensku sa narodí predčasne
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal SvítokBratislava 11. novembra (TASR) – Počet predčasne narodených detí sa každý rok zvyšuje. Na Slovensku sa v posledných rokoch rodí okolo 5000 detí predčasne. Vďaka špičkovej starostlivosti v šiestich perinatologických centrách na Slovensku sa väčšinu nedonosených detí darí zachrániť bez závažných zdravotných následkov. Za nedonosené sa považuje každé dieťa, ktoré sa narodí pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva.
“Najrizikovejšou skupinou sú novorodenci s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou – pod 1500 g a menej. Aj keď tvoria len 1,2 percenta zo všetkých novorodencov, potrebujú vysokošpecializovanú starostlivosť. Úmrtie v tejto skupine novorodencov totiž predstavuje až 54 percent všetkých úmrtí v novorodeneckom veku na Slovensku.” Uviedla to dnes na tlačovej besede k nadchádzajúcemu Svetovému dňu predčasne narodených detí (17. novembra) lekárka Darina Chovancová, predsedníčka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS).
Ako ďalej upozornila, predčasne narodené deti nie sú z biologického hľadiska zrelé pre život mimo maternice a hrozí im množstvo rizík – nedokážu si udržať telesnú teplotu, mávajú problémy s dýchaním, hrozia im infekcie, motorické choroby, mávajú problémy s trávením, neurologické a iné ťažkosti.
Ak matke hrozí predčasný pôrod, je ideálne, ak môže byť včas transportovaná do jedného zo šiestich špecializovaných tzv. perinatologických centier, ktoré sú v Bratislave, Nových Zámkoch, Martine, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove. O tehotnú ženu sa starajú špecialisti v odbore pôrodníctvo a dieťatko po narodení dostane optimálnu starostlivosť pomocou špeciálnych inkubátorov, monitorov životných funkcií a prístrojov na riadené dýchanie pod dohľadom skúsených lekárov a sestier. Chovancová súčasne poukázala na dôležitosť blízkosti rodičov, najmä matky pri dieťati.
Podľa Miroslava Borovského, hlavného odborníka pre neonatológiu, prednostu pôrodnice v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v Bratislave, zvýšený počet predčasných pôrodov a nedonosených detí súvisí so zvýšeným vekom matiek a rastúcim počtom rizikových a viacplodových tehotenstiev. Kým v minulosti ženy mali deti napríklad vo veku 22-24 rokov, dnes sa matkami stávajú ženy 30- až 34-ročné a staršie. Aj on považuje za veľmi dôležité, aby sa predčasne narodeným deťom venovala špecializovaná starostlivosť v perinatologických centrách.
Pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí občianske združenie Malíček pripravilo benefičný koncert spojený s odovzdávaním ceny Purpurové srdce. Uskutoční sa dnes večer v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Toto ocenenie na Slovensku udelia po tretí raz. Nad tohtoročným podujatím prevzali záštitu prezident SR Andrej Kiska a europoslankyňa Jana Žitňanská.
V SR dnes po tretí raz odovzdajú cenu Purpurové srdce na koncerte v Bratislave Pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa predčasne narodených detí (17.11.) dnes na Slovensku po tretí raz odovzdajú cenu Purpurové srdce počas večerného koncertu v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.
Toto ocenenie predstavuje symbol, ktorý spája rodiny s predčasne narodenými deťmi, lekárov, zdravotné sestry, duchovných a všetkých, ktorí pomáhajú nedonoseným deťom a ich rodičom. Symbolicky podporu a ocenenie všetkým takýmto rodinám vyjadrí aj purpurové osvetlenie Bratislavského hradu, súsošia Immaculata v Košiciach a Vodárenskej veže v Prešove.
Nad tohtoročným podujatím prevzali záštitu prezident SR Andrej Kiska a europoslankyňa Jana Žitňanská.
V roku 2014 cenu Purpurové srdce udelia v troch kategóriách: V kategórii Osobnosť Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti cenu získava primárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice s poliklinikou Humenné MUDr. Mária Vasilová. Jej pracovisko v Humennom sa vo zvýšenej miere zaoberá intenzívnou neonatologickou starostlivosťou s využitím ultrazvukových metód v diagnostike.
V kategórii osobnosť občianskeho združenia malíček je ocenená predsedníčka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti SLS (Slovenskej lekárskej spoločnosti), prednostka Novorodeneckej kliniky Nemocnice sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v Bratislave doc. MUDr. Darina Chovancová. Podieľala sa na viacerých výskumných projektoch v oblasti diagnostiky a liečby v neonatológii a je autorkou alebo spoluautorkou viac ako 120 publikácií, knižných kapitol, učebníc a vedeckých článkov v oblasti neonatológie.
V kategórii Osobnosť verejného života je tento rok ocenená Mgr. Andrea Cocherová z Bratislavy. Pracovala ako redaktorka, angažuje sa v oblasti filantropie a charity, pôsobí v dobročinných nadáciách. Finančne aj morálne podporuje perinatologické centrá v SR a Detské kardiocentrum SR.
Občianske združenie malíček vzniklo v roku 2011 z iniciatívy rodičov predčasne narodených detí. Pomáha rodinám predčasne narodených detí, venuje sa vzdelávaniu matiek, organizuje stretnutia rodín, rôzne charitatívne akcie a projekty na podporu starostlivosti o nedonosené deti a na pomoc ich rodinám.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR