Posledné novinky v športovej medicíne a v prevencii poranení
BRATISLAVA 5. novembra (WBN/PR) – O zdravotnej starostlivosti o športovcov vrátane adekvátnej pomoci pri poraneniach, a predovšetkým v ich prevencii, sme hovorili s Dr. Adolfom Muńozom, hlavným lekárom španielskeho futbalového klubu Villareal.
**Aké postupy používajú lekári špecializovaní na športovú medicínu?**Všetci športoví lekári používajú podobné postupy, hlavným pravidlom je “primum non nocere” – predovšetkým neškodiť. Ale športová medicína má svoje špecifiká a ciele. Kým u pacienta s bežným zranením, napr. pri pouličnej nehode, na uzdravenie je potrebných jeden a pol mesiaca, u špičkového športovca, napr. atléta, sa snažíme, aby došlo k zahojeniu skôr, napr. počas troch týždňov. Na to je potrebná intenzívna starostlivosť o pacienta. Treba brať do úvahy, že u profesionálnych športovcov sa navyše objavuje ekonomický problém, pretože príjem hráčov je ovplyvňovaný rýchlosťou zahojenia zranení a možnosťou ich opätovného zaradenia do športových aktivít.
**Hovorili ste o špecifických postupoch zranených športovcov, čo ste mali presne na mysli?**To je veľmi podobný postup ako u bežného pacienta. Ak dôjde ku zraneniu športovca, starostlivosť začína priložením vrecúška s ľadom na poranené miesto. Čo najskôr sa poranené miesto vyšetrí pomocou magnetickej rezonancie, následne pacienta vyšetrí lekár a fyzioterapeut začne, akonáhle je to možné, s primeranou rehabilitačnou starostlivosťou. Tento úvodný proces, ktorý u bežného pacienta môže trvať až mesiac, musíme u športovca zvládnuť počas jedného dňa.
**V športovej medicíne je dôležitá prevencia, aké sú jej možnosti?**Máme k dispozícii širokú škálu možností na prevenciu a liečbu od tradičných metód, ako sú nesteroidové antireumatiká, cez prípravky pre viskosuplementáciu kolenného kĺbu až po doštičkové rastové faktory, ktoré urýchľujú proces hojenia. Donedávna však chýbali prostriedky, ktoré by boli účinné ako “preventívna liečba”. Túto medzeru zapĺňajú zdravotnícke prostriedky s obsahom kolagénu – injekčné prípravky z radu MD (Guna, Taliansko), ktoré pomáhajú v prevencii zranení. Ide napr. o športovcov so subakútnou tendinopatiou, so šľachou postihnutou zápalom, ktorí chcú pokračovať v tréningu, alebo o športovcov so zranením, ktoré doteraz nie je stabilizované. Takí športovci nemusia tréning prerušiť, ak sa im aplikuje kolagénový prípravok MD, ktorý umožňuje, aby nedochádzalo k zhoršeniu stavu. Liečba pomocou MD injekcií umožňuje širokú oblasť použitia a opakovanú bezpečnú aplikáciu. Iné terapeutické prostriedky, ako sú kortikosteroidy, nie je možné aplikovať tak často, najmä pri ochorení šliach.
Sú MD injekcie vhodné aj na terapiu bolesti?“Preventívna liečba” (t.j. liečba patologických stavov, ktorej účelom je zároveň predchádzať zhoršeniu stavu) pomocou kolagénových prípravkov MD je zameraná na potlačenie zápalového procesu a bolesti – v tom je zvlášť účinná.
**Športovci z tejto liečby profitujú vďaka ich používaniu športovými lekármi. Ako je to u pacientov, ktorí nepatria k športovcom – akí lekári môžu kolagénové prípravky aplikovať?**Kolagénové MD prípravky môžu aplikovať všetci praktickí lekári. Tieto prípravky obsahujú kolagén s nízkou dávkou a extrakt z liečivých rastlín. Sú k dispozícii rôzne typy prípravkov s ohľadom na postihnuté miesto, typ tkaniva a ďalšie faktory. Napríklad prípravok MD-KNEE, zameraný na oblasť kolenného kĺbu, obsahuje extrakt z arniky a kolagén I. typu. K ďalším kolagénovým prípravkom tohto radu patrí napríklad MD-SHOULDER (rameno), ďalej MD-MATRIX, ktorý pomáha spevniť tkaninovú matrix (základ spojivového tkaniva), v ktorom je umiestnená kolagénová bariéra, a pomáha chrániť túto bariéru proti pôsobeniu voľných radikálov, MD-TISSUE, ktorý pomáha pôsobiť proti fyziologickému starnutiu spojivových tkanív a prispieva k zmierneniu lokálnej bolesti spôsobenej degeneratívnymi zmenami spojiva, a MD-POLY, užívaný v súvislosti so zápalovým ochorením spojiva, napr. reumatickými chorobami. Výhodou tejto liečby je, že skracuje čas potrebný na uzdravenie a potláča bolesť; účinky sú dlhodobé.
**Používate túto liečbu v špecifických prípadoch zranení, napríklad u hráča Villarealu Giovanniho Dos Santosa, u ktorého došlo, pokiaľ viem, k namáhavému preťaženiu podkolennej šľachy?**Áno, túto terapiu používame u hráčov počas celého obdobia ich aktívnej činnosti. Pri menovanom hráčovi došlo k mikrotraume – natrhnutiu svalu. Aplikovali sme kolagénový prípravok MD-MUSCLE, ktorý je vhodný práve pri postihnutí svalov a možno ho použiť v monoterapii alebo v kombinácii s ďalšími postupmi. Týmto spôsobom znižujeme bolestivosť, skracujeme dobu potrebnú na uzdravenie, a predovšetkým predchádzame relapsom patologických procesov v postihnutej oblasti.
Maria Paula Forero Ocampo, máj 2014