Rad by som prispel. Moj nazor je, a zatial sa mi to potvrdzuje, ze 99,9% ludi co maju tetovanie nerozumeju svojmu motivu. Motivy su z psychologickeho hladiska iba dva: radost a strach. Radost by mohla byt motivom vtedy keby si ludia uzivali samotny proces tetovania aj keby to tetovanie nebolo vidiet. A ak by to tetovanie nebolo vidiet asi by drviva vacsina ludi na to nesla a isla by radsej na masaz ako sa nechat bodat ihlou. Cize v hre zostava uz iba jeden motiv - strach. Ten ma rozne podoby: smutok, hnev, pocit menej cennosti, chybajuce uznanie.....zalezi na cloveku. Presne toto vsak tych 99,9% potetovanych ludi nema identifikovane a teda si v tom nerozumie. Jasne ked sa ich opytam, povedia ze vedia a uvadzaju rozne dovody ako napr. "Paci sa mi to", "Vystihuje ma to" a podobne ktore su vo Vasom clanku spomenute. Uplne sedi v clanku uvedena korelacia ze ludia s tetovanim maju rizikovejsie spravanie, a vyssiu sexualnu aktivitu, vysvetlujem si to tak ze je to prave preto ze si nerozumeju, a teda maju nevyvazeny vztah emocia vs racio, emocia ich castejsie ovladne bez toho aby vedeli co sa s nimi deje. A kedze nerozumeju svojmu motivu, drviva vacsina z nich neskonci pri jednom tetovani a po istom case si daju dalsie. Moj osobny nazore je ze clovek ktory rozumie svojim motivom, teda vyzrely clovek, nema potrebu sa tetovat. Preto ak vie ze ma problem s uznanim tak pracuje na tom aby nebol zavisly na uznani a neriesi to tetovanim/kupou luxusneho auta/predvadzanim a podobne.
Prečo to ľudia robia? Názor psychológa na bizarné úpravy
_„_Moje telo je môj denník a moje tetovania sú mojim príbehom“ Johny Depp.
Tetovanie a piercing tela má svoje korene už v dávnych dobách a je známe už približne viac ako 5 tisíc rokov, keď ho Egypťania používali na rozlíšenie roľníkov od otrokov. Neskôr sa stalo univerzálne populárnym praktizovaním zdobenia tela. Samotné slovo tetovanie (tattoo v angl.) znamená ťukanie pripomínajúce zvuk ihly pri dotyku s kožou). Tetovanie a prepichovanie či iné modifikácie tela majú starodávne korene a ich význam je zjavný hlavne u Maorov, kde tetovanie tváre znamenalo znázorňovanie ich pôvodu. V posledných 25 rokoch zaznamenalo zdobenie tela doslova explóziu.
Prečo to robíme?
Dnes je tetovanie umením. Zručnosť a umenie je často mimoriadne na úrovni majstrovstva. Módny priemysel a médiá tu zohrávajú významnú úlohu tým, že popularizujú tetovanie a prepichovanie, hlavne medzi mladými ľuďmi. Neurológ Macdonald Critchley uvádza, že „s ohľadom na isté výnimky, účel moderného tetovania je dekoratívny...“ Definoval témy tetovania ako milostne-erotické, agresívne, patriotické a náboženské.
To je stránka krásy tohto zdobenia – ďalšou otázkou je aj motivácia daného človeka: „Prečo?“ Psychológovia vnímajú túto motiváciu predovšetkým ako potrebu identifikovať sa so skupinou – v zmysle hľadanie prijatia a uznania. Rozhodnutie dať sa tetovať je vážnym krokom, nielen ako výber oblečenia, ktoré môžeme odložiť, ale skôr ako niečo veľmi trvalé.
Prečítajte si tiež:
Odstráňte svoje nechcené tetovanie
Pri tetovaní si dávajte pozor na alergiu!
Prepichnuté bradavky sa môžu začať zväčšovať
Zdobenie tela spúšťa pozornosť okolia a jeho konverzáciu o danej modifikácii. Znamená teda emocionálnu reakciu iných pri pohľade na tetovanie či prepichovanie. Je naivné si myslieť, že zdobenie tela nebude mať žiadnu reakciu a nebude vyvolávať pozornosť okolia, či už pozitívnu alebo negatívnu a to hlavne v prípade ľudí, ktorí nás dobre nepoznajú.
Aký je teda význam modifikácie tela?
Dôvody zdobenia tela sú rôzne: získať pozornosť iných, sebavyjadarenie, potreba byť jedinečný; zdôrazniť svoju individualitu; umelecká sloboda; protest/rebélia; vizuálne zobrazenie osobného príbehu; náboženská, spirituálna alebo kultúrna motivácia; závislosti, alebo z/v opitosti; mať nové a extrémne skúsenosti – posunúť hranice; dostať nové podnety; imitovanie, identifikácia či členstvo v skupine; zaznačiť fázu života; sexuálne motívy (fetišizmus, exhibicionizmus, sadomasochizmus).
Modifikovanie tela je vonkajším vyjadrením vnútorného ja. Na tejto úrovni je spojené s vnímaním vlastnej identity. Zmena tela je pokusom zmeniť seba. Tetovanie či prepichovanie môže zvýšiť pripútanie ku skupine či k partnerovi/ke, tzn.: môžeme demonštrovať lásku k partnerke/ovi; dať partnerovi/ke niečo nové; môže to symbolizovať naše spojenie.
Ak by sme išli do konkrétnejších detailov, tak by sme mohli nájsť aj ďalšie dôvody ako: spomienka na členov rodiny alebo staroveké príslovia či náboženské texty alebo mená súčasných členov rodiny či partneriek/ov. Iní zasa využívajú tetovanie na zvýšenie svojej sexuálnej schopnosti alebo uspokojiť svoju svoj exhibicionizmus a zasa mnohí používajú tetovanie na vizuálnu „propagáciu“ ich identity so skupinou alebo spolupatričnosti k nej.
Tetovanie neuniklo ani pozornosti výskumu a zistilo sa, že:
- Dospelí s tetovaním boli viac sexuálne aktívni ako tí bez tetovania.
- Tetovaní ľudia sa s väčšou pravdepodobnosťou púšťali do rizikovejšieho správania.
- Ženy s tetovaním si dvakrát častejšie vyžadovali ich odstránenie ako muži.
- Pri výskume prvého dojmu boli ľudia s tetovaním či inými modifikáciami tela hodnotení a stigmatizovaní ako vyhľadávači dobrodružstva a napätia, ďalej ako tí, čo majú viac sexuálnych partnerov a sú menej zdržanliví než netetovaní.
- Muži, a rovnako tak aj ženy, priamo po novom vytetovaní lepšie prijímali svoje telo, hodnotili sa vyššie a zároveň mali nižšiu úroveň úzkosti. Avšak prekvapivo, tri týždne po tetovaní u mužov klesala úzkostnosť, ale u žien sa rapídne zvýšila. Tá bola spojená s ich vnímaním vlastného tela.
Ľudia s tetovaním a prepichovaním majú väčší sklon k možnosti a vážnosti sebapoškodzujúceho správania ako ľudia bez telesných modifikácií, či len s tetovaním, a môže existovať vzťah medzi tetovaním či prepichovaním tela a rôznymi psychickými problémami, problémovým správaním a náročnou osobnou históriou jednotlivca z detstva.
Naša súčasná spoločnosť baží po individualite a seba vyjadrení. Preto mnohí ľudia si „obliekajú“ umelecké vyjadrenia. Máme čoraz väčšie problémy so vzájomnou komunikáciou ako kedykoľvek predtým, nakoľko elektronická komunikácia nenahradí ľudský kontakt tvárou v tvár. Preto nie je vôbec prekvapujúce, že rastie potreba a trend komunikovať cez „telesný atrament“. Nemusíme hovoriť, stačí, ak pozeráme. Naše telo sa stalo „chladničkou“, na ktorej máme zavesené magnetky s poznámkami, výrokmi alebo pripomienkami.
Bez ohľadu na to, či to chceme alebo nie, modifikácia tela rastie na popularite. Strach z označenia „mám to dokonca života“ je zmiernený technológiami odstraňujúcimi tetovanie či prepichovanie. Zistilo sa, že tetovanie či prepichovanie môže spúšťať podobné endorfíny ako pri sebapoškodzovaní.
Avšak u väčšiny ľudí tetovanie a prepichovanie tela je spojené skôr s pozitívnymi pocitmi ku svojmu telu a pre niektorých môže mať dokonca aj podporný efekt pri tvorbe nového vnímania a zmeny ja. Istou nevýhodou tetovania je to, že život je plný neočakávaných udalostí a my sa stále meníme. To, čo mu veríme a za čím stojíme v 18-tke je niečo iné, čím sme a v čom žijeme v 35-ke.
Použitá literatúra:
Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.
To co trepes prosim ta?
Typicka moralisticka spolocnost. Odsudit kazdeho na zaklade vzhladu. O tom cloveku nevies ani prd makovy, ale ked ma tetovanie tak uz ma automaticky rizikove spravanie, je vrah, zlodej a kanibal rovno, nie?
Mam kamaratky ablizkych ludi, kt.maju tetovanie a su skvele a pomahaju ludom. A urcite niesu obmedzene ako ty.
wake up, niesme sto rokov za opicami!!!
Ja len takú maličkosť by som k tomuto...teda ka môžem :D
Tetovania sa mi páčia a je to obrovské umenie, no vidieť motýlikov alebo delfínikov na 20 ženách, ktoré človek do dňa stretne a presne takých istých je už podľa mňa dosť....
Ak už tetovanie, tak také, ktoré ma vystihuje a nie, že dám si vytetovať čmáranice a ani neviem čo znamenajú, či nejaký anglický nápis a vôbec neviem význam.
Alebo ,,jéj ty máš motýlika, aj ja si dám vytetovať takého istého,,
neviem, nájsť človeka s originálnym tetovaním je dnes už obrovský problém.