Pečená tekvica
Pečená tekvica
Čo budeme potrebovať?
- tekvica
- olej
- soľ
- cesnak
- korenie na grilovanie
Postup
Tekvicu umyjeme, rozkrojíme, vyberieme vnútro a pokrájame na plátky. Osolíme, okoreníme a necháme asi 5 minút postáť. Potom poukladáme na vymastený plech alebo na fóliu na pečenie. Pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 200 °C cca 10 minút, pokvapkáme olejom a dopečieme (asi ďalších 5 minút).
Jedlá z tekvice sú ľahko stráviteľné, ideálne pri redukčnej a diabetickej diéte. K dispozícii je niekoľko druhov, ktoré sa od seba líšia tvarom, veľkosťou či farbou. Tekvica kríčková, plazivá, zelená, biela, žltá vhodná na kuchynské spracovanie, ale aj malé tekvičky vhodné na dekoráciu bytu.
Tekvice pre kuchynské spracovanie
Tekvica má všestranné využitie. Použiť môžeme dužinu i jadierka.
- Obrovská - veľkoplodá. Vhodná na polievky, na omáčky i na pečenie. Využívajú sa z nej aj semienka.
- Hokkaido - sýtooranžová, z ktorej je už na prvý pohľad zrejme, že je bohatá na karotén. Pripraviť z nej môžeme polievky, omáčky a nátierky.
- Tekvica špagetová -smotanovozelenej farby – rýchlo sa uvarí, má dlhé vlákna a jemnú korenistú chuť.
- Tekvica butternut – zelenkastej a béžovej farby, ktorá má veľmi málo semienok. Je vhodná na prípravu šalátov a na zapekanie.
Prečo si dať tekvicu?
Približne 90% vody, sacharidy, bielkoviny a vlákninu. Z vitamínov sú zastúpené najmä vitamín A, C, B1, B2 a vitamín E. Obsah minerálov predstavuje draslík, horčík, vápnik, železo a zinok.
Cenné sú aj semienka tekvíc, výborné sú lúpané, pražené i solené. Aj jadierka obsahujú vitamíny, minerálne látky a zdravé oleje. Podporujú látkovú výmenu a ovplyvňujú správne hodnoty cholesterolu. Ak si neviete predstaviť jeseň bez tekvice, pridajte sa.