"Manželstvo je len kus papiera. Neznamená absolútne nič. Nie je nič, čo by vám mohlo dať, čo by ste nemohli dostať od iného dlhodobého vzťahu“. (Samo)
Zdroj foto: Shutterstock.com
Manželstvo, ako ho poznáme, je považované za cieľ vzťahu medzi mužom a ženou (zvyčajne) a má v sebe náboženský komponent. Posvätné, spojené s rituálmi a slávnosťou. Celková situácia však poukazuje na nízku úroveň uzavretých manželstiev, vysokú rozvodovosť a nárast slobodných rodičov.
Počet mužov, ktorí sa chcú ženiť v dnešnej dobe je stále menej a menej. Je zaujímavé, že pre ženy vo veku 18-34 rokov je úspešné manželstvo jednou z hlavných priorít, zatiaľ čo u mužov je táto tendencia na ústupe, od roku 1997 bol zaznamenaný pokles z 35 percent na dnešných 29 percent. Aké sú dôvody tohto trendu?
Dôvodov prečo netúžia muži viazať sa a vojsť do manželstva je viacero. V takmer všetkých vyjadreniach rezonuje obava, strach a strata.
Prečítajte si pokračovanie článku
Nechce si ma vziať, čo robiť?
Hlavnými príčinami sú strach, obava a strata:
1. Obava zo straty autonómie a slobody rozhodovať sa
Na jednej strane samotným zväzkom a rodinou (byť pod papučou) a rovnako rizikom pri neplatení na deti.
2. Obava z toho, že manželstvo im zruinuje ich sexuálny život a bude viesť k nudnému a nepravidelnému sexuálnemu životu
Ženatí muži majú v priemere častejšie sex ako slobodní, ale na druhej strane menej ako muži, ktorí žijú v spoločnej domácnosti s partnerkami - ale nie ženatí. Sexuálny život ženatých mužov sa postupne znižuje.
Vydaté ženy majú tiež tendenciu k nárastu hmotnosti v porovnaní so ženami žijúcimi vo vzťahu a mimo manželstva. Výskumy poukazujú aj na skutočnosť, že partneri spoločne žijúci mimo manželstva (partnerstvo) sú šťastnejší a sebavedomejší ako ľudia v manželstve či slobodní.
3. Strach zo straty finančnej nezávislosti
... alebo zo značných nákladov investovaných do rodiny a obava zo straty životného priestoru a kontroly nad vlastným bývaním: muži potrebujú vo svojom živote často „zaliezť do svojho brlohu“. Prečo ustupujú z tejto potreby? Dôvodom je prehra v boji o miesto v dome.
Nárastom mestského života a spolunažívaním rodiny sa zmenšuje „mužský“ priestor v hlavnej časti domu a svoj exil potom hľadajú v podkroví, garážach a pivniciach – v najmenej žiadaných častiach domu. Môžu zistiť, že vo svojom dome či byte im ostane iba nejaká skriňa, v ktorej majú svoje veci.
4. Obava zo straty voľného času s priateľmi či aktivít, ktoré obľubujú
Svadobné zvony často odzvonia priateľom zo školy či z práce a postupne vyblednú. Hoci sa to stane na oboch stranách, u žien aj u mužov, mužské sebahodnotenie klesá viac, pretože muži sú menej sociabilnejší ako ženy.
5. Obava zo straty rešpektu voči sebe
V minulosti nebol muž vnímaný ako plne dospelý do doby, kým sa neoženil. Dnes je to však naopak: otcovia sú skôr postavy na smiech ako pre rešpekt, najmä v médiách.
6. Riziko straty mužnosti
Muži vnímajú rodinu a manželstvo ako oslabenie alebo až „vykastrovanie“.
7. Obava zo straty možnosti vyjdenia si von s partiou a robiť „chlapské veci“
Namiesto toho prevláda predstava uväznenia manželkou a jej nátlakom niekde v hypermarkete.
8. Možná strata detí a financií
A dokonca to nemusia ani byť jeho deti. Je tu obava z rozvodu a s tým spojená obava z toho, že manželka im pri rozvode zoberie všetko vrátane detí. Ďalší dôvod je vynakladanie peňazí do vetra na deti, ktoré dokonca ani nie sú ich. Nakoniec prichádza tá najhoršia predstava: muž vnímaný iba ako zdroj peňazí na dieťa.
9. Výhoda SLOBODNÉHO života
Slobodný život je lepší. Ako hodnota manželstva klesla, úroveň slobodného života sa zvýšila. Niekedy boli slobodní muži vnímaní ako podozriví, dôležité pozície sa predkladali skôr stabilným rodinne založeným mužom. Mať milostný život mimo manželstva bolo náročné, rizikové a odsudzované.
Aktuálne sa nikto nepozerá úkosom na štýl života slobodného a zamestnávatelia preferujú skôr ľudí bez konfliktných a problémových rodinných povinností. Sú tu možnosti bezmedznej zábavy, ktorá je lákavejšia ako rodinný život a jeho povinnosti.
10. Nepopularita otcov
Väčšina pohľadov na otcov je založená na stereotypoch a karikatúrach. Obraz muža pod papučou, sexuálne vyhladovaného, prichádzajúceho do domu plného neporiadku, s hlučne kričiacimi deťmi a otravnou manželkou je typický pre dnešné médiá. Nie je sa potom čo čudovať, že sa muži nechcú viazať. Reklamy a filmy vytvárajú obraz manželstva, ktoré je zábavné asi ako pohrebný ústav.
Prečítajte si pokračovanie článku
Nechce si ma vziať, čo robiť?