Svetový deň srdca 2014
BRATISLAVA 29. septembra (WBN/PR) – Slovenská liga Srdce srdcu ako partner Svetovej federácie srdca vyzvala všetky rodiny a komunity, aby sa pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa srdca zapojili do boja proti kardiovaskulárnym ochoreniam (KVO). Cieľom tohtoročnej edukačnej kampane bolo upriamiť pozornosť na to, aké dôležité je vytvárať zdravé životné prostredie. Ak sa ľuďom poskytne možnosť vybrať si na bývanie, ich prácu či zábavu také miesto, ktoré bude prospešné pre ich zdravie, prispeje to k zníženiu rizika KVO vyplývajúcich aj zo škodlivého životného prostredia.
Tohtoročný Svetový deň srdca prebiehal na Slovensku pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky J.E. pána Andrea Kisku.
Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí vo svete. Každoročne sú zodpovedné za 17,3 miliónov predčasných úmrtí vo svete a predpokladá sa, že do roku 2030 sa tento počet zvýši až na 23 miliónov. Vo väčšine prípadov sa však dá kardiovaskulárnym ochoreniam predchádzať, a to ovplyvňovaním rizikových faktorov, akými sú napríklad fajčenie, nezdravé stravovanie a nedostatok pohybu.
Spoločnosť často obviňuje zo vzniku kardiovaskulárneho ochorenia samotného pacienta – Fajčíte! Prejedáte sa! Priveľa konzumujete alkoholické nápoje! Necvičíte! A pritom práve prostredie, v ktorom žijeme, pracujeme či trávime voľný čas, môže mať značný vplyv na možnosť vybrať si správnu alternatívu pre zdravie nášho srdca – predovšetkým v súvislosti s postupujúcou urbanizáciou prostredia, ktorá mení náš životný štýl a spôsob stravovania.
• Ľudia, ktorí žijú v mestách, sú často vystavení ponuke a propagácii rýchleho občerstvenia.
• V rozvojových krajinách musia miliardy ľudí čeliť nebezpečným podmienkam pri varení, napríklad takmer 3 miliardy ľudí si varia jedlo a kúria tradičnými sporákmi či otvoreným ohňom, pričom sa vystavujú silnému pôsobeniu dymu a kuriva. To vedie každoročne k 4 miliónom predčasných úmrtí.
• Nebezpečné verejné priestory môžu viesť k rozvoju sedavého životného štýlu; v mestách má len veľmi málo oblastí dobré osvetlenie, neprerušované a prepojené chodníky a množstvo obchodov, služieb, parkov, škôl a pracovísk, ktoré sú dosiahnuteľné peši.
• Systémy zdravotníctva v mnohých chudobnejších krajinách nedržia krok s prudkým nárastom výskytu srdcovocievnych ochorení a ľudia z vidieckych oblastí preto nemajú vždy prístup k zdravotníckej starostlivosti, aby získali informácie o zdraví srdca a prístup k správnej liečbe.
Doc. MUDr. Ján Lietava, CSc., prezident Slovenskej ligy Srdce Srdcu, uviedol: “Zabezpečenie prístupu jednotlivcov k zdravému prostrediu vyžaduje okamžité kroky na národnej a medzinárodnej úrovni. Skutočne existuje možnosť podporiť iniciatívy, ktoré môžu znížiť výskyt srdcovocievnych ochorení, napr. zákaz fajčenia vo verejných parkoch, minimalizácia reklamy na tabakové výrobky a rýchle občerstvenie a lepší systém zdravotníctva. Na Svetový deň srdca vyzývame vedúcich predstaviteľov , aby prijali rozhodnutia prospievajúce srdcu“.
Už po ôsmy krát Slovenská nadácia srdca spolu so svojimi partnermi organizuje kampaň MOST (Mesiac O Srdcových Témach).
Každý druhý z nás zomiera na srdcový infarkt či iné ochorenie srdca alebo ciev. Ani tento fakt však neodrádza Slovákov, aby nehazardovali so zdravím svojho srdca. Napriek tomu, že v posledných rokoch percentuálny pomer týchto úmrtí na Slovensku klesol, ešte stále je smrť v dôsledku ochorenia srdca na Slovensku tou najčastejšou.
Tento alarmujúci stav sa už 8 rokov snaží zlepšovať Slovenská nadácia srdca prostredníctvom celonárodnej kampane MOST – Mesiac O Srdcových témach – ktorej cieľom je vzdelávanie občanov o tom, ako predchádzať kardiovaskulárnym rizikám. Neoddeliteľnou súčasťou tejto kampane a jej vyvrcholením je Deň srdca. V roku 2014 sa už tradične môžeme stretnúť v uliciach slovenských miest v posledný septembrový piatok študentské hliadky zdravia, ktoré záujemcov nasmerujú k tzv. meracím miestam. V nich bude odborný zdravotnícky personál verejnosti poskytovať bezplatné merania tlaku krvi, hladiny cholesterolu či iných rizikových faktorov s následným poradenstvom z oblasti prevencie a zdravého životného štýlu. Už tradične budú v uliciach miest zorganizované tzv. meracie miesta, kde bude odborný zdravotnícky personál vykonávať merania krvného tlaku, cholesterolu, indexu BMI, prípadne iných rizikových faktorov a poskytovať odborné poradenstvo.
“V tomto momente je pripravených 170 meracích miest v 67 mestách na Slovensku – všetky regionálne pobočky Úradu verejného zdravotníctva SR, 20 škôl, 103 lekární, Slovenský červený kríž – a tento počet sa do konania Dňa srdca bude ešte zvyšovať. Sme radi, že napriek tomu, že téma prevencie nie je tou, ktorá napĺňa éter médií a na ktorú sa zameriava pozornosť verejnosti, môžeme vďaka našim partnerom 26. september 2014 venovať starostlivosti o srdce,” uviedol Prof. MUDr. Ján Murín, CSc. predseda správnej rady Slovenskej nadácie srdca. Okrem týchto meracích miest nadácia opäť spoločne so železnicami vypravia Vlaky zdravia na trase Bratislava – Žilina – Košice a späť, v ktorých budú môcť cestujúci absolvovať expresné zdravotné prehliadky.
V niektorých svetových metropolách dochádza ku zlepšeniu a mnohé vlády a organizácie po celom svete už prijali rozhodnutia prospievajúce srdcu zavedením postupov vytvárania zdravého prostredia.
• Primátor Paríža oznámil spustenie pilotného programu zákazu používania tabakových výrobkov v jednom z parížskych parkov. Je to významný krok v procese budovania nefajčiarskych verejných priestorov.
• V Bogote sú každú nedeľu a na štátne sviatky zatvorené všetky hlavné ulice, s cieľom podporiť ľudí vo fyzickej aktivite. Na tejto kampani sa zúčastňuje 10% obyvateľov, u ktorých je dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že splnia normy fyzickej aktivity, než u obyvateľov, ktorí sa do kampane nezapájajú.
• V meste New York vytvorilo ministerstvo dopravy pešie zóny na námestí Times Square a v iných oblastiach New Yorku. Tým sa zvýšil počet chodcov až o 11% a v prípade prázdnych priestorov otočených do ulice na námestí Union Square došlo k poklesu o 49%.
• V Bangkoku bola vybudovaná diaľnica s názvom Plernchit Expressway, ktorá mala obmedziť dopravné zápchy. Počas výstavby diaľnice bolo k dispozícii 623 akrov prázdneho priestoru. Vláda do rozvoja tohto priestoru investovala a vybudovala na ňom zdravotnícke centrá, športové zariadenia a IT centrá.
Svetový deň srdcaTradíciu Svetového dňa srdca založila Svetová federácia srdca v roku 2000, aby ľudí na celom svete informovala o tom, že srdcové choroby a cievna mozgová príhoda sú najčastejšou príčinou smrti a každý rok im podľahne 17,1 milióna ľudí. Federácia spolu so svojimi členmi zdôrazňuje fakt, že aspoň 80 % predčasných úmrtí spôsobených srdcovými chorobami alebo cievnymi mozgovými príhodami by sa dalo predísť, ak by boli pod kontrolou hlavné rizikové faktory, fajčenie, nezdravé stravovanie a nedostatok fyzickej aktivity. Je nevyhnutné, aby ľudia pochopili, že musia sami prevziať zodpovednosť za zdravie svojho srdca a že na to majú správne prostredie s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá si kladie za cieľ znížiť predčasnú úmrtnosť spôsobenú srdcovocievnymi ochoreniami aspoň o 25% do roku 2025.
Svetová federácia srdcaSvetová federácia srdca pôsobí v 100 krajinách a spolu so svojimi členmi usiluje o vytvorenie celosvetového záväzku riešiť problematiku srdcovocievnych ochorení na politickej úrovni, prináša a vymieňa si nápady, delí sa o osvedčené postupy, podporuje vedecké poznatky a presadzuje prenos vedomostí v boji proti srdcovocievnym ochoreniam – svetovým zabijakom číslo jedna. Svetová federácia srdca vedie globálny boj proti chorobám srdca a cievnym mozgovým príhodám. Zameriava sa na krajiny s nízkou a strednou ekonomickou úrovňou prostredníctvom spoločenstva viac než 200 členských organizácií, ktoré spájajú silu zdravotníckych spoločností s nadáciami na ochranu srdca vo viac než stovke krajín. Svoje úsilie sústreďuje okolo cieľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO na 25-percentné zníženie počtu predčasných úmrtí spojených s kardiovaskulárnymi chorobami do roku 2025. Našim kolektívnym úsilím môžeme pomôcť ľuďom na celom svete viesť dlhší život so zdravším srdcom.
**Slovenská liga za prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení “Srdce srdcu”**Slovenská liga za prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení je dobrovoľná, humanitárna, charitatívna a nezávislá organizácia, ktorá svojimi aktivitami a finančnými príspevkami podporuje prevenciu, liečbu a výskum v oblasti kardiovaskulárnych chorôb.
Oficiálny partner Svetového dňa srdca na Slovensku, spoločnosť Sanofi a Zentiva, je spoločnosťou, ktorá má významný podiel v oblasti kardiovaskulárneho zdravia. Účasťou na projekte Svetový deň srdca poukazuje na význam prevencie s cieľom odvrátiť hroziace zdravotné riziká.