Pozor na pokazené zuby, môžu aj zabíjať

BRATISLAVA 27. septembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Svet si každoročne pripomína Svetový deň srdca, ktorý aj tento rok pripadá na 29. septembra. Pri tejto príležitosti sa snažia zdravotníci pacientov preventívne upozorňovať na to, aké dôležité je starať sa o svoje srdce. Ide totiž o jeden z najdôležitejších orgánov ...

BRATISLAVA 27. septembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Svet si každoročne pripomína Svetový deň srdca, ktorý aj tento rok pripadá na 29. septembra.

Pri tejto príležitosti sa snažia zdravotníci pacientov preventívne upozorňovať na to, aké dôležité je starať sa o svoje srdce. Ide totiž o jeden z najdôležitejších orgánov ľudského tela. Mnohí napriek tomu riziká srdcovo-cievnych ochorení naďalej podceňujú.

Odporúčame:

Najpoctivejšie chodia na prehliadky k zubárom deti

Čísla sú alarmujúce; na infarkt myokardu s angínou pectoris, diagnózu známu aj ako “ischematická choroba srdca”, zomierajú ročne státisíce ľudí. Len málokto tuší, že za týmto “tichým zabijakom” môže byť pokazený zub. “Šokujúce je, že jednou z hlavných príčin tohto nebezpečného ochorenia je zanedbaná ústna hygiena,” upozorňuje PR konzultantka Zuzana Szemöková zo spoločnosti Beaufort.

Rizikovou skupinou sú aj deti

Štúdia Americkej akadémie paradentológie podľa Szemökovej ukázala, že ľuďom, ktorým pre paradontózu chýbajú zuby, sa zvýšilo riziko infarktu až na dvojnásobok.

Odborníci z oblasti stomatológie sa jednoznačne zhodujú, že dôvodom vzniku infarktu môže byť šírenie baktérií z pokazeného zubu do krvného obehu.

Ohrozené sú pritom aj deti. “Pokazené mliečne zuby môžu spôsobovať vážne zdravotné problémy. Krvnou cestou sa rozširuje infekcia do celého tela a spôsobuje napríklad zápal dutín, obličiek, srdca,” hovorí doktorka Natália Gálisová z oddelenia stomatológie kliniky ProCare.

Cukrovka či mozgová mŕtvica

S chorobami zubov a ďasien však nesúvisia len srdcové choroby, ale i cukrovka či mozgová mŕtvica. Baktérie v ústach môžu byť dokonca zodpovedné aj za predčasný pôrod. Práve z tohto dôvodu by Slováci nemali zanedbávať starostlivosť o ústnu hygienu. Dá sa ňou predísť vŕtaniu, strate zubu a v horšom prípade aj smrteľným rizikám.

“Dentálna hygiena pomáha predchádzať závažným zápalovým ochoreniam v dutine ústnej, tzv. parodontitíde, a tým pomáha predchádzať infarktu myokardu, mŕtvici, aterosklerotickým ochoreniam, či komplikáciám pri cukrovke,” dodáva dentálna hygienička Brigita Borsuková z ProCare.