Gynekológa navštevuje pravidelne iba štvrtina Sloveniek
BRATISLAVA 21. septembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Na preventívne gynekologické prehliadky chodí pravidelne iba štvrtina Sloveniek. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť GfK na vzorke tisíc žien a dievčat vo veku 15 – 63 rokov. Šesťdesiat percent z nich uviedlo, že pokiaľ ich netrápia gynekologické ťažkosti, nemajú potrebu navštíviť gynekológa či gynekologičku a pre viac ako 30 percent opýtaných je vyšetrenie pocitovo nepríjemné.
Polovica priznala, že sa pred lekármi hanbí a 23 percent zanedbáva prevenciu, pretože sa bojí objavenia choroby. Skúsenosti s pozitívnym nálezom na krčku maternice má podľa prieskumu 12 percent žien, pričom najviac vo veku 41 – 50 rokov.
“Jedine pravidelná účasť na preventívnych prehliadkach a kvalitná cytologická diagnostika dokáže odhaliť zákerné ochorenie krčka maternice v štádiu, keď je bez problémov liečiteľné,” vyjadril sa na dnešnej tlačovej konferencii Miroslav Borovský, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre gynekológiu a pôrodníctvo.
Na Slovensku robia diagnostiku rakoviny krčka maternice viacerými spôsobmi, pričom najbežnejším je klasická cytológia. Od roku 2010 vykonávajú aj takzvanú LBC cytológiu.
Tú v súčasnosti rozšírili aj o vyhodnocovanie pomocou špeciálneho počítačom riadeného mikroskopu, ktorý dokáže preskúmať stovky preparátov naraz a má až štyrikrát vyšší záchyt rakovinových buniek ako bežná cytológia. Bližšie informácie sú dostupné na webstránke