Som chlap a osobne si myslím, že práce v domácnosti by mali byť určite rozdelené medzi muža a ženu. Moja žena to nevedela pochopiť, tak som si objednal upratovacie služby od Radema, keďže viem, že sú super a teraz pred Vianocami to je potrebné. Keď videla, ako sa náš dom leskne odpadla, ale keď videla účet za to, hneď zmenila názor a teraz pomáha ;) Ideálny spôsob ako jedného z domácnosti prinútiť upratovať.
Nechce vám partner/ka pomáhať pri domácich prácach? Pozrite sa, ako to riešiť.
Zdroj foto: Shutterstock.com
V otázke domácich prác medzi partnermi to môže vyzerať aj nasledovne: „Vôbec mi nepomáha. A pritom nepracuje veľa... Keď býva 3 týždne bez práce, odrazu nemôže používať výhovorku: „Dnes som robil 10 hodín a som unavený. “ Ale aj napriek tomu robím všetko sama, umývam riad, periem, varím a robím všetky práce v domácnosti. Dokonca odprevádzam peši syna do školy od pondelka do piatka. A manžel nerobí nič, len sedí a hrá sa na počítači.“
Predbehnime všetky možné rady a začnime tým hlavným: základnou radou, ktorú predkladajú odborníci na komunikáciu, výskum aj partneri samotní - **komunikujte o tom **v zmysle: „Asi by ste si mali obaja sadnúť a veľmi vážne pohovoriť s partnerom. Potrebuje porozumieť, že napriek celodennej práci nemôže prísť domov, len tak si ľahnúť a odpočívať.“
Otázkou už len ostáva to, čo komunikovať a ako. Pri pohľade na problematiku domácich prác, na konflikty a hádky pri ich zadeľovaní alebo nenápomocnosť partnera by sme mali preto prihliadať na nasledovné skutočnosti.
Prečítajte si tiež:
Kedy ide o posadnutosť domácimi prácami?
Fakty o rozdelení úloh v domácnosti
-
Takmer všetci muži a ženy svorne tvrdia, že keď obaja pracujú na plný úväzok, mali by mať obaja rozdelené domáce práce spravodlivo medzi sebou - pomáha to vyhnúť sa problémom vo vzťahu a vedie tak k "domácemu šťastiu." Výskum ukázal, že aj keď sú obaja partneri zamestnaní, ženy odrobia ešte o deväť hodín týždenne viac prác v domácnosti ako ich partneri. Faktom však je, že hoci sa väčšina párov zhoduje v tom, že domáce práce by mali byť rozdelené medzi partnermi, mnohým z nich sa nepodarí nájsť riešenie, ktoré aj naozaj funguje.
-
Často sa pod rúškom domácich prác skrývajú oveľa hlbšie obavy, že partner neprejavuje záujem (o toho druhého) a tak sa práca v domácnosti začne stávať bojovým poľom, kde bojujeme za vzťahové potreby, čo následne vedie k prehlbovaniu problémov vo vzťahoch. Preto sa uistite, že vaša spoločná komunikácia o rozdelení prác v domácnosti je naozaj problémom prác v domácnosti. Ak rozhovor/konflikt pramení skôr z nejasného partnerského vzťahu alebo nedostatku starostlivosti o partnera, tak tieto problémy riešte priamo, nie cez domáce práce.
-
Aj keď sú partneri nezamestnaní, nevnímajú domáce práce ako spôsob prispievania do domácnosti. Dokonca ich pomoc môže aj dvojnásobne poklesnúť, pretože tento druh práce sa môže dotýkať ich „mužnosti“. V prípade nepracujúcich žien je to opačne - snažia sa prispievať udržiavaním chodu domácnosti.
-
Domáce práce a rozdeľovanie úloh v domácnosti doma môžu spôsobiť problémy vo vzťahoch. Ak sa vy alebo váš partner cítite poškodení v tejto oblasti, môže to ticho vo vás bublať a dráždiť vás aj niekoľko rokov predtým, ako to nakoniec vypláva napovrch.
-
Poznajte toho druhého: váš postoj k tomu, čo je neporiadok a ako vyzerá upratovanie - tzn. kedy, kto to vykonáva a ako často - sa môže veľmi líšiť od predstáv vášho partnera. Každý z vás ste boli vychovaní s iným pohľadom na to, kto by mal robiť a to, čo znamená poriadok a čo znamená neporiadok a môže s tým byť v pohode alebo môže očakávať príchod mamy, ktorá s neporiadkom urobí krátky proces.
-
Nastavte si spoločné očakávania a rozdeľte si úlohy: Ak zdieľate spoločný priestor, potrebujete zdieľať predstavu aj o tom, čo je čisté a čo upratané. Môžete sa ľahko ocitnúť v konflikte ohľadom otázky, čo je poriadok a čo neporiadok, pretože neexistujú správne alebo nesprávne odpovede. Snažte sa o vzájomný kompromis prostredníctvom vzájomnej komunikácie - vyjasnite si to a stanovte si úlohy.
-
S otravnou neodbytnosťou nezájdete ďaleko. Pasívna agresivita či nedobytnosť (hodiny a hodiny dobiedzania vedúce k citovému vyčerpaniu partnera/ky) síce krátkodobo fungujú (nakoniec pristane a urobí, aby to nemusel/a počúvať), ale vedie to skôr k hlbšiemu narušeniu vzťahu.
-
Požiadajte. Požiadanie je účinnejšie ako dotieravosť a nedobytnosť.
-
Väčšina ľudí nemusí byť tak dobre orientovaná a citlivá v tom, čo nás trápi – jednoducho to nevidia. Základnou úlohou je zaujatie postoja bez emócií a predloženie zoznamu prác, ktoré sú potrebné vykonať v domácnosti.
-
Stanovte si priority. Vysvetlite si navzájom, čo si myslíte, aké sú najdôležitejšie práce v domácnosti a čo dokáže počkať.
-
Nehovorte svojmu partnerovi, ako má byť úloha vykonaná. Ak súhlasíte s rozdelením domácich prác, snažte sa nezasahovať do toho, ako váš partner urobí svoju časť prác. Ak dochádza ku kritike práce, sadnite si a vyjasnite si to.
-
Nepreberajte zodpovednosť za partnera v domácich prácach a nerobte za neho. Ak neuprace, čo má, nájde to také, aké to nechal - a osobitne ak vie, čo má urobiť a nerešpektuje to. Rozmaznávanie nikdy nevedie k ničomu dobrému.
-
Vzájomne si pomôžte. Ak mal partner/ka má zlý deň v práci alebo sa necítil dobre – v tomto prípade si pomôžte navzájom. Nepreberajte však práce druhého často, naozaj iba v prípade potreby a vráti sa vám to.
-
Trochu chvály robí divy a zvyšuje „produktivitu“ – preto vyjadrite ocenenie a poďakovanie. Pozitívne komentáre majú na nás väčší vplyv ako negatívne, hoci úloha nie je urobená ihneď alebo úplne dokonale podľa vás. Postupom času sa partner bude snažiť vyhovieť vám lepšie.
-
Rodičovstvo je zamestnanie na plný úväzok. Ak sa partnerka stará sa o deti doma, zatiaľ čo vy idete do práce, nečakajte, že všetky práce urobí, kým ste preč z domu. V čase, keď sa vraciate z práce má partnerka tiež celodennú prácu s dieťaťom za sebou. Preto by malo nasledovať spravodlivé večerné rozdelenie úloh v domácnosti.
-
Získajte odbornú pomoc: riešením vzájomných problémov v upratovaní môže byť aj platené upratovanie. Samozrejme, otázkou sú tu aj financie.
-
Ak ste skutočne v slepej uličke a žiadna z vyššie uvedených možností nefunguje a hádky pokračujú, bolo by na mieste uvažovať, prečo viazne komunikácia a či si to nevyžaduje iné riešenia, napr.pomoc odborníka na vzťahy.
Domáce práce môžu fungovať aj ako indikátor kvality vášho vzťahu a môžu hovoriť viac o vzájomnom vzťahu, ako si myslíte.
Literatúra:
-
5 Ways to get Your Partner to do More Around the House. In How stuff works? [online]. Dostupné na internete: http://lifestyle.howstuffworks.com/family/parenting/for-moms-and-dads/5-ways-get-partner-do-more-around-house.htm.
-
Crompton, R. & Lyonette, C., 2008. Who does the housework? The division of labour within the house. In Park, A. etal., British Social Attitudes: The 24th Report 2007/2008. London: Sage.
-
How much of the housework does your husband or partner do? In Circle of moms [online]. Dostupné na internete: http://www.circleofmoms.com/question/how-much-housework-does-you-husband-partner-do-1702077.
-
Women still do household chores even when male partner doesn't work. In The Telegraph [online]. Dostupné na internete: http://www.telegraph.co.uk/women/9823375/Women-still-do-household-chores-even-when-male-partner-doesnt-work.html.
Prečítajte si aj tento článok:
my to mame tiez normalne podelene. neviem ako by som to stihala sama. navyse muz ma taku pracu, ze je viac doma ako ja takze si myslim, ze je to aj logicke