u nás doma pomoc na bolestivé kĺby - gelactiv :)
Bezpečná pomoc pri bolestiach kĺbov
Hovoríme s lekárkou MUDr. Boženou Čunderlíkovou, odborníčkou na ortopédiu a rehabilitáciu z Banskej Bystrice a Zvolena.
BRATISLAVA 4. augusta (WBN/PR) – Pani doktorka, ste jednou z mála lekárok, ktorá má špecializáciu v ortopédii a rehabilitácii. Čo majú tieto odbory spoločné a v čom vidíte naopak ich špecifiká?
Obe špecializácie – ortopédia aj rehabilitácia sa zaoberajú diagnostikou, prevenciou a liečbou ochorení a úrazov pohybového aparátu. V ortopédii dominujú operačné liečebné postupy, doplnené o medikamentóznu liečbu.
Rehabilitácia je dlhodobý proces, kde dominuje cvičenie, ktorého súčasťou je strečing, posilňovanie hlbokého stabilizačného systému, kondičné cvičenie a chôdza. V liečbe sa využíva taktiež manuálna terapia (mäkké techniky, mobilizačné techniky), fyzikálne liečebné procedúry ako termoterapia, fototerapia, kryoterapia (pôsobenie chladeného vzduchu), balneoterapia (kúpeľná liečba), ultrazvuk, laseroterapia, elektroterapia a mechanoterapia. Komplexná rehabilitačná liečba využíva aj medikamentóznu liečbu a použitie ortopedických pomôcok.
Aké problémy / diagnózy riešite najčastejšie u svojich pacientov? Aká býva prognóza zlepšenia týchto stavov ?
Moderný životný štýl (sedavé zamestnanie – práca s počítačom, nesprávna výživa, stres, málo pohybu) má vplyv na zvýšený počet civilizačných chorôb, ale i na pohybový aparát. Preto sa najčastejšie stretávame s pacientmi s vertebrogénnymi ťažkosťami (bolesti chrbtice), s degeneratívnymi zmenami váhonosných kĺbov (artróza kolena, bedra), sú to zmeny vznikajúce vekom a opotrebovaním. Menšiu časť potom tvoria pacienti so zápalmi kĺbov, šliach, väzov, ktoré často vznikajú v súvislosti s úrazom, preťažením a reumatizmom.
Vyliečenie a prognóza pacientov závisia od charakteru a povahy ochorenia. Ak zmeny na pohybovom a podpornom aparáte nie sú také výrazné, stačí pacientovi znížiť zaťaženie na pohybový aparát, krátkodobo užívať medikamentóznu liečbu a po aplikovaní fyzikálnej terapie bolesti často vymiznú. U pacientov s chronickými ťažkosťami a s výrazným degeneratívnym ochorením medikamentózna a rehabilitačná liečba nemá taký výrazný efekt, a preto je často potrebné operačné riešenie.
1. Aké možnosti liečby pohybového aparátu využívate vo svojej praxi? Čo všetko vie poskytnúť moderná medicína, aby naozaj došlo u pacienta k zlepšeniu jeho zdravotného stavu?
V ortopédii môžeme liečbu rozdeliť na konzervatívnu – medikamentóznu (podávanie liekov tlmiacich bolesť, protizápalové lieky), injekčné obstreky kĺbov a chrbtice, a operačnú. Súčasťou komplexnej liečby je i fyzikálna liečba, už opísaná vyššie, ktorá má nezastupiteľné miesto. Liečba pacienta s pohybovým ochorením by mala byť komplexná.
Úspech liečby závisí od správnej diagnózy a vhodnej aplikácie liečebných postupov.
Mnohí pacienti pri ochoreniach pohybového aparátu však často dlhodobo užívajú medikamentóznu liečbu, ktorá je zaťažujúca pre organizmus alebo kontraindikovaná z dôvodov nežiaducich účinkov alebo liekových interakcií.
V posledných rokoch sa v mojej praxi osvedčili aj kolagénové MD injekcie. Ide o komplexný rad prípravkov, aplikovaných hlavne podkožne okolo kĺbov i priamo do vnútra kĺbu, a tiež do zatvrdnutých miest vo svaloch na ich uvoľnenie.
2. Spomenuli ste, že vo svojej praxi používate kolagénové MD injekcie, mohli by ste nám ich bližšie predstaviť? V čom vidíte benefit pre pacienta a ako využívate danú metódu vo svojej praxi ?
Kolagén je základná stavebná jednotka spojivového tkaniva a kĺbových systémov. Kolagénové GUNA-MD injekcie sú obohatené aj o vybrané rastlinné alebo minerálne zložky. Aplikácia týchto injekcií pôsobí lokálne na regeneráciu deficitného kolagénu v poškodených tkanivách. Hlavný účinok kolagénu je v tom, že spevní ochabnuté a hypermobilné kĺbové systémy, posilní kĺbové puzdro, väzy, šľachy, chrupky. Kolagénové injekcie sú špecificky určené pre konkrétnu oblasť, ktorú chceme ovplyvniť (koleno, bedrový kĺb, kríže, krčnú chrbticu, svalovú a neuropatickú bolesť). Môžeme nimi doplniť alebo nahradiť viskosuplementačnú liečbu. MD kolagénové injekcie je možné použiť pre deti od 12. roku života a pre dospelých. Sú vhodné i pre športovcov (negatívny doping). Ich hlavnou výhodou je absolútne bezpečná aplikácia, nezaťažujú organizmus žiadnymi nežiaducimi účinkami, nevykazujú žiadne liekové interakcie. Preto sa v prípade potreby môžu kombinovať s medikamentóznou liečbou, ktorá však môže byť podaná v menších dávkach, a byť tak šetrnejšia k organizmu, hlavne k tráviacemu traktu. Ich analgetický účinok možno pozorovať už po 3. až 5. injekcii.
3. Keďže ste spomenuli viacero pozitívnych účinkov, môžete nám uviesť aj nejaké zaujímavé prípady, klinické skúsenosti, kedy ste boli sama prekvapená s výsledkom liečby?
Medzi prvých pacientov, u ktorých sme aplikovali kolagénové MD injekcie, sme zaradili skôr pacientov s chronickými problémami, u ktorých sme už vyskúšali klasickú medikamentóznu liečbu, obstreky kortikoidmi a fyzikálnu liečbu, no napriek tomu ich problémy pretrvávali. Kolagénové MD injekcie sme použili na ošetrenie kĺbov s degeneratívnymi zmenami (artrózy kĺbov), poúrazové bolesti Achillovej šľachy, u pacientov s vertebrogénnymi ťažkosťami (bolestivé stavy chrbtice), na ošetrenie tenisového lakťa, metatarzalgie (bolesti priehlavku nohy), tendinopatie (bolesti šliach) s veľmi pozitívnymi výsledkami. U teenegerov a športovcov, ich zvyknem kombinovať s laseroterapiou.
Ako príklad by som uviedla staršiu pani s veľmi bolestivým, opuchnutým a zapáleným plecom. Z ramena sme jej punkciou vytiahli 30 ml číreho punktátu a pre veľmi vysoké zápalové parametre sme jej nasadili antibiotiká. Ortopedickým vyšetrením jej bola zistená artróza ramena s obmedzenou hybnosťou kĺbu. Naordinovali som jej medikamentóznu liečbu, biolampu a kryoterapiu (rehabilitácia bola obmedzená kvôli kardiostimulátoru). Opuch sa zmenšil, ale pretrvávala bolestivosť a obmedzená hybnosť. Lieky jej zaťažovali tráviaci trakt, a tak som pristúpila k aplikácii kolagénových injekcií MD-Schoulder. Po aplikácii 4-tej injekcie sa opuch a bolesti evidentne zmenšili a zlepšila sa aj pohyblivosť. Po 10 injekciách bola už bez bolesti, bez opuchu a pohyblivosť sa výrazne zlepšila, ale pre degeneratívne zmeny nie je úplná. Preventívne však chodí na aplikáciu MD injekcie raz mesačne.
Ďalej môžem uviesť pacienta s pätnou ostrohou, ktorý trpel bolesťami pod pravou pätou. Na odľahčenie päty dostal špeciálne ortopedické vložky, a obstrek kortikoidom a lokálnym anestetikom. Bolesti sa po krátkom čase vrátili, a tak sme mu začali aplikovať MD Matrix 5-krát, následne 5 injekcií MD Small Joints. Po 6-tej aplikácii pacient pociťoval výraznú úľavu od bolesti a po 10 injekciách bol bez ťažkostí.
4. Čo by ste na záver odkázali pacientom?
Bezpečná a účinná liečba, je to, čo hľadajú lekári i pacienti. Vysoká účinnosť MD injekcií bez nežiaducich účinkov a možnosť ich kombinácie s inou terapiou, vedie k dosiahnutiu rýchlejšieho liečebného efektu, akoby to bolo bez ich použitia. Výhodou je, že pacienti užívajú menej analgetík, nesteroidových antireumatík, čím je znížené riziko nežiaducich účinkov na tráviaci a srdcovocievny systém. Aplikácia MD injekcií sa dá zvládnuť na každej ambulancii i na ambulancii praktického lekára, okrem vnútrokĺbového podania, ktoré patrí do rúk špecialistov.