Nepodceňujte očné mušky, môžu signalizovať ochorenie oka
BRATISLAVA 23. júna (WBN/PR) – Drobné útvary v oku v tvare bodiek alebo nitiek môžu byť veľmi nepríjemné, keď začnú prekážať pri čítaní alebo šoférovaní. Ide o zákaly sklovca, prezývané aj očné mušky. Hoci väčšinou nespôsobujú vážnejší zdravotný problém, v niektorých prípadoch môžu signalizovať poškodenie sietnice, ktoré môže viesť až k strate zraku. Ak vám tieto nepríjemné útvary otravujú život, mali by ste čo najskôr absolvovať vyšetrenie u očného lekára. Včasné odhalenie príčiny vzniku zákalov sklovca vám môže zachrániť zrak. Vyšetrenie nezaberie veľa času a liečba je bezbolestná.
Prečo sa sklovec zakalíSklovec je gélovitá hmota, tvorená prevažne vodou, ktorá vypĺňa dve tretiny očnej gule. “Sklovec udržuje tvar oka a zabezpečuje prenos živín a kyslíka. Je číry ale jeho štruktúra sa môže meniť,” vysvetľuje MUDr. Peter Žiak z martinskej očnej kliniky UVEA. Sklovec vekom mení svoju štruktúru a stáva sa viac vláknitým, a práve to spôsobuje zákaly. Dobrému videniu neprekážajú priamo vlákna v sklovci, vidíme len ich tieň, ktorý vrhajú na sietnicu. U štvrtiny ľudí sa zmeny štruktúry sklovca sprevádzané jeho zákalmi objavia v šesťdesiatke. Po dovŕšení osemdesiatky touto diagnózou trpia až dve tretiny populácie. “Druhým dôvodom zmien štruktúry sklovca je úraz, ďalším napríklad krátkozrakosť,” objasňuje doktor Žiak prítomnosť očných mušiek aj v očiach mladých ľudí. Zákaly ohrozujú tiež pacientov s operovaným sivým zákalom a pacientov trpiacich cukrovkou. Na očné mušky už existuje riešenie“Vyšetrenie zákalov sklovca u očného lekára je nevyhnutné, najmä keď zaznamenáte zvýšený výskyt nových drobných plávajúcich objektov, záblesky v oku alebo zahmlievanie zraku,” radí doktor Žiak. Dodáva, že vyšetrenie nie je na škodu ani v prípade, že sú očné mušky vo vašom prípade neškodné. “Ak vyšetrenie preukáže len existenciu zákalov, ktoré prekážajú pacientovi pri práci, čítaní alebo šoférovaní, môžeme ich v mnohých prípadoch bezbolestne redukovať alebo odstrániť pomocou špeciálneho YAG laseru. Tento zákrok sa volá laserová vitreolýza. Trvá približne 30 minút a dokáže bez rezu a vstupu nástrojmi do vnútorných priestorov oka, len pomocou zásahov laserovým lúčom rozbiť a odpariť zhluky buniek tvoriacich zákaly. Tie sa vstrebú a prestanú prekážať,” objasňuje postup liečby doktor Žiak.
Hrozba: Jeden zo šiestich Náhly výskyt očných mušiek však môže byť aj prejavom odtrhnutia sklovca od sietnice. V jednom zo šiestich prípadov pritom dochádza aj k roztrhnutiu sietnice oka a vzniku takzvaného odlúpenia sietnice. Sietnica tak stratí výživu a jej odumieranie môže viesť k strate zraku. “Naša klinika ako jediná na Slovensku disponuje YAG laserom, s pomocou ktorého pri správnej diagnostike dokážeme mnohých pacientov zbaviť otravných mušiek. Moderné diagnostické metódy nám tiež vo väčšine prípadov umožňujú zistiť príčinu zákalov. Ak sa k nám pacient dostane včas, dokážeme identifikovať možný problém a predísť komplikáciám,” konštatuje doktor Peter Žiak z očnej kliniky UVEA v Martine.