Vitariánstvo, 2.časť
Pokiaľ je človek vegetarián alebo vegán, vždy sa ho ostatní pýtajú, odkiaľ má bielkoviny. Odkiaľ berú bielkoviny vitariáni?
„Nekonečná téma, ktorá trápi najviac mäsožravcov. Dospelý človek nepotrebuje veľa bielkovín. Maximálne 10 % stravy. Ako ukázali výskumy na Papuáncoch, naše črevné baktérie dokážu vyrobiť zo zeleniny všeličo, aj bielkoviny. A vynikajúcim dodávateľom neživočíšnych bielkovín sú riasy (chlorella), konopné semiačka, strukoviny (hrach ako jediný netreba variť), pivovarské kvasnice a ďalšie. Veľa bielkovín znamená rýchlejšiu oxidáciu organizmu, teda rýchlejšiu degeneráciu génov, čo sa rovná starnutiu.“
Bez akej zeleniny a ovocia si neviete predstaviť deň?
„Striedam to. Ale moje top sú popri jablkách najmä mango, banán, ananás, grep, limetka, čučoriedky a maliny a samozrejme všetko zelené ako špenát a buriny. Mám doma „jedlý trávnik“, ktorý je vždy čerstvý a navyše zadarmo. Divoko rastúce rastliny sú z 90% jedlé a majú niekoľko násobne vyšší obsah vitálnych látok, vitamínov, enzýmov, vitamínov, minerálnych látok ako tie pestované.“
Keby ste mali vybrať 3 superpotraviny, na ktoré zabúdame, čo by to bolo?
„Tri je málo. Zelený smoothie pozostáva z dvoch hlavných súčastí a to banánu a špenátu. Banán má spomedzi ovocia a špenát spomedzi zeleniny najvyšší obsah draslíka, ktorý potrebujeme na spracovanie cukrov. Lyžička za studena lisovaného ľanového oleja nás zásobí tými najkvalitnejšími tukmi a zlepší rozpustnosť mnohých vitamínov. Najlepšími dodávateľmi bielkovín sú zas riasy. Obsahujú najvyšší počet aminokyselín, z ktorých si tvoríme svoje bielkoviny. Ďalšími super potravinami sú raw kakaové bôby a raw zelený čaj matcha. Oba energizujúce extrémne silné antioxidanty. Najzdravší kmeň v Amerike pije celý deň kakao, najzdravší aziati, Japonci, zas zelený čaj.“
Na koľko percent ste raw?
„Surová strava tvorí 90% môjho jedálnička. Kompromisy robím jedine ak idem do reštaurácie, na obchodný obed. Keď si sám pripravujem stravu tak je surová, resp. s vysokým podielom surových komponentov. Milujem thajskú kuchyňu, kde sa pripraví zeleninový vývar a doplní surovou zeleninou, ktorá sa už nevarí, len sa zohreje vývarom.“
Aké potraviny nám podľa vás najviac škodia?
„Jednoznačne potraviny s vysokým obsahom cukrov a škrobov. Majú vysoký glykemický index (koeficient určujúci rýchlosť, akou sa cukry dostanú do krvného obehu). Najprv šokujú naše telo precukrovaním (hyperglykémia) a následne podcukrovaním (hypoglykémia). Na oba stavy sa zomiera. Najprv telo bojuje s tým, ako znížiť obsah cukrov v krvi (napríklad ich uprace do tuku), následne po 2 hodinách ho má nedostatok, dostaví sa vlčí hlad. Cukor sa nedostane tam kam má – do svalových buniek a vnútorných orgánov, k tomu by potreboval minerálne a iné vitálne látky, ktoré v rafinovaných produktoch absentujú. Tento nekonečný kolobeh spôsobuje obezitu, cukrovku a srdcovo cievne ochorenia. Paradoxom je, že ľudia sú obézni a zároveň nutrične podvyživení. Na spracovanie cukrov potrebujeme minerálne látky. Ovocie je dokonalým dodávateľom cukrov s nízkym glyxom (fruktóza = 22, v porovnaní s repovým cukrom/sacharóza = 70) so všetkými minerálnymi a vitálnymi látkami. Príroda urobila ovocie chutným na to, aby sme ho zjedli a cez ich nestráviteľné semienka šírili ich genetickú informáciu a tým aj prežitie druhu.“
Hovorí sa, že vďaka varenej strave a mäsu sa človeku začal vyvíjať mozog a inteligencia. Čo si o tom myslíte?
„To je veľmi sporné tvrdenie. Doteraz nikto nevie, prečo v sa v tak krátkom čase, asi 200.000 rokov, zväčšil objem mozgu pračloveka na dnešnú veľkosť. Strava našich prapredkov sa asi najviac podobala „Paleo stravovaniu“ alebo strave opíc a medveďov. Ovocie, semienka, oriešky, bylinky, sem- tam drobné zviera a hmyz. Mäso sa upravovalo tepelne na to, aby sa „zakonzervovalo“ a zbavilo parazitov. Apropo najväčšie mozgy spomedzi na zemi žijúcich bytostí nemá človek, ale bylinožravé zvieratá veľryba a slon. Existuje nespočetne veľa civilizácii ktoré mäso jedia len zriedkavo.“
Aký je váš názor na mliečne výrobky, mäso, ryby, sóju a obilniny? Sú vhodné?
„Pre mliečne výrobky, mäso a ryby platí to, že ak ich striedmo konzumujeme v BIO kvalite, tak sú kvalitným dodávateľom živočíšnych bielkovín a tukov. Najväčším problémom je masový chov. Pri ňom sa nešetrí ani antibiotikami, ani pre druh neprirodzenou stravou (kostná múčka pre vegetariánske zvieratá) a samozrejme aj geneticky modifikovanými plodmi a rastlinami (GMO). Produkt, ktorý konzumujeme a vznikol z utrpenia zvierat, nemôže byť prospešný človeku. Väčšina obyvateľstva našej zeme má intoleranciu na laktózu – mliečny cukor.
Pokiaľ sa rozhodneme stravovať na báze raw stravy, kedy pocítime prvé priaznivé účinky a ako sa prejavia?
„Prvé účinky sa dostavia už na druhý deň pocitom ľahkosti. Potom, do 2 mesiacov, môžu začať ustupovať chronické zdravotné problémy. Zvýšená vitalita a jasná myseľ sa dostavia tak po roku, dvoch. Naše telo si za 7 rokov vymení skoro všetky bunky. Takže po 7 rokoch na surovej strave máme nové telo, ktoré sa skladá zo zdravých vitálnych látok. Náš organizmus sa dokáže zázračne obnovovať a sám opravovať. Musíme mu k tomu ale dať tie správne ingrediencie. Naše telo sa skladá iba z látok, ktoré prijímame stravou. Nie je namieste šetriť práve pri tom najdôležitejšom čo máme – našom zdraví. Pre metabolizmus je dôležitý aj intenzívny pohyb (prechádzka do obchodu a späť nestačí) a dobrý spánok.“
Prvú časť rozhovoru s Andrejom Maťkom nájdete tu.