Futbal v Brazílii bude aj s komármi, pribaľte si repelent

BRATISLAVA 11. júna (WBN/PR) – Futbalové majstrovstvá sveta v Brazílii budú nielen časom fandenia, ale aj boja proti komárom. Tropická krajina sa aj niekoľko dní pred začiatkom turnaja snaží zakročiť proti komárom prenášajúcim horúčku dengue. Táto choroba je v Brazílii dlhodobým problémom, v krajine zaznamenali najviac ...

BRATISLAVA 11. júna (WBN/PR) – Futbalové majstrovstvá sveta v Brazílii budú nielen časom fandenia, ale aj boja proti komárom. Tropická krajina sa aj niekoľko dní pred začiatkom turnaja snaží zakročiť proti komárom prenášajúcim horúčku dengue. Táto choroba je v Brazílii dlhodobým problémom, v krajine zaznamenali najviac prípadov na celom svete – v priemere milión nakazených ročne.

Pomôže oblečenie a repelentNávštevníci majstrovstiev majú dve možnosti, ako sa účinne chrániť: správnym oblečením a repelentom. Repelenty môžu byť založené na rôznych účinných látkach, jednou z nich je Saltidin od spoločnosti Saltigo. Saltidin nie je insekticíd, nedráždi pokožku a je prakticky bez zápachu. Na hmyz pôsobí tak, že mu znefunkční schopnosť rozoznať ľudí ako zdroj krvi. Spotrebiteľské organizácie dávajú repelentom založeným na Saltidine najvyššie hodnotenia, Medzinárodná zdravotnícka organizácia ho odporúča na ochranu proti malárii.

Od roku 2010 sa horúčka dengue, zatiaľ skôr výnimočne, objavuje aj v najobľúbenejšej slovenskej dovolenkovej destinácii – v Chorvátsku. Vlani sa na Balkáne vyskytla aj západonílska horúčka, rovnako šírená komármi.

“Horúčka dengue je tropickou vírusovou infekciou, ktorú si turisti najčastejšie prinesú so sebou domov,” hovorí parazitológ profesor Heinz Mehlhorn, člen správnej rady Svetovej federácie parazitológov. “Jedinou prevenciou je vyhýbanie sa poštípaniu komárom. Hrubé oblečenie, ktoré pokrýva celé telo, by ste mali mať oblečené celý deň. Používajte repelent aj počas dňa,” radí.

Ako vybrať repelentRepelenty nájdete bežne v rôznych cenách, vyberať iba podľa nej sa ale nemusí vyplatiť. Dôležité je najmä to, na akom základe je prípravok postavený – aké účinné látky obsahuje a ako dlho pôsobí.

Najúčinnejšia látka Saltidin (v 12,5% koncentrácii) sa nachádza v repelentoch CarePlus. Má výborné hodnotenia od spotrebiteľských organizácií a odporúča ho Medzinárodná zdravotnícka organizácia do tropických a subtropických oblastí. Cena: od 10 eur

Asi najpoužívanejšie sú repelenty s účinnou látkou DEET, ktorá pôvodne slúžila americkým vojakom na ochranu pred komármi v tropických oblastiach. Hmyz neodpudzuje, ale človeka pred ním maskuje. Aj keď je DEET pre ľudí bezpečný, medzi jeho nevýhody patrí výrazná aróma či to, že môže rozložiť plasty. Nepôsobí proti každému hmyzu, na pokožke je lepkavý. Cena: od 6 eur

Čisto prírodnou alternatívou je napríklad eukalyptový olej, ktorý dokáže komáre odpudzovať. Aj keď zo začiatku je jeho účinok výrazný, pomerne rýchlo stráca silu a olej vypŕcha. S prírodnými repeletami sa vám môže stať, že ich budete musieť aplikovať častejšie, ako tie so Saltidinom či DEET. Cena: veľké balenie od 5 eur, minibalenie od 2 eur

Ak máte repelent doma, pred jeho použitím skontrolujte, či už nie je po záruke. Starý repelent väčšinou nefunguje, každý rok je vhodné kúpiť nový.

Kaya23

No musím povedať že rovnako ako som sledoval MS v Brazílii tak budem teraz sledovať MS v Katare pekne s pohodlie domova:) Takže žiadny komáre, ani zlé počasie mi nebude vadiť a čelo info o majstrovstvách je tu 7sport.sk /ms-vo-futbale-2022-katar-program-vysledky/ prehľad výsledkov a zápasu.