Miniatúrny implantovateľný EKG monitor implantujú pod kožu
BRATISLAVA 21. mája (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Kardiológovia v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave začali ako jedni z prvých na svete používať miniatúrny EKG monitor, ktorý implantujú pacientovi pod kožu hrudníka v blízkosti srdca. Toto zariadenie dokáže tri až päť rokov presne zaznamenávať srdcovú činnosť, a identifikovať tak prítomnosť arytmie, ktorá môže spôsobiť náhlu cievnu mozgovú príhodu. Na Slovensku ho začali používať vlani a momentálne ho má už 25 pacientov.
Chaotické impulzy
Ako na stredajšej tlačovej konferencii uviedol prednosta Kliniky kardiológie a angiológie NÚSCH a Lekárskej fakulty SZU v Bratislave Róbert Hatala, medzi ochorenia, ktoré najčastejšie spôsobujú vznik arytmií, patria najmä vysoký krvný tlak, prekonaný infarkt myokardu a chronické srdcové zlyhávanie. Najčastejšou arytmiou je fibrilácia predsiení, ktorou trpí v Európe približne sedem miliónov ľudí a na Slovensku pravdepodobne viac ako 100-tisíc ľudí.
Vzniká vtedy, keď srdce prestane byť riadené pravidelnými elektrickými impulzmi. Tieto impulzy vznikajú chaoticky v srdcových predsieňach. V dôsledku nekoordinovaného kmitania predsiení sa významne zvyšuje riziko vzniku drobných krvných zrazenín, ktoré môžu po vypudení do krvného obehu spôsobiť mozgovú porážku alebo inú závažnú príhodu. V prípade nedostatočnej liečby majú pacienti s fibriláciou predsiení v porovnaní so zdravou populáciou podobného veku až päťnásobne zvýšené riziko vzniku cievnej mozgovej príhody.
Miniatúrne zariadenie
Arytmia ako vyvolávajúca príčina cievnej mozgovej príhody či náhlej straty vedomia zostáva u významnej časti pacientov nezistená. Konvenčné diagnostické metódy totiž poskytujú o elektrickej činnosti srdca len časovo obmedzenú informáciu počas niekoľkých sekúnd až hodín. “Je samozrejmé, že ak nemáme nezvratné dôkazy o arytmii ako jednoznačnej príčine ťažkostí, nemôžeme ju ani účinne liečiť. Monitorovanie elektrickej činnosti srdca využívajú lekári už viac ako 60 rokov, aby zistili prípadné poruchy srdcového rytmu. V priebehu tejto doby sa tieto zariadenia stali menšími a inteligentnejšími. Od veľkých mnohokilogramových zariadení vyžadujúcich nosenie batohu na chrbte sa vývoj neuveriteľne posunul až k miniatúrnemu zariadeniu implantovateľnému priamo v blízkosti srdca, ktoré umožňuje 24-hodinový online monitoring po dobu troch rokov s bezdrôtovým prenosom dát,” uviedol Hatala.
Odborníci z NÚSCH taktiež koncom minulého roka spustili epidemiologický prieskum, ktorého cieľom je napomôcť diagnostike latentnej fibrilácie predsiení pri bežnom klinickom vyšetrení chorých lekárom. Do prieskumu sa zapojilo viac ako 79 internistov a zdravotnícky personál v 38 domovoch dôchodcov, ktorí zrealizovali viac ako 100-tisíc meraní krvného tlaku a srdcovej frekvencie.