Ochorenie MERS nepredstavuje stav núdze pre celosvetové zdravie

Moslimskí pútnici vo svätom meste Mekka nosia chirurgické rúška v snahe ubrániť sa infekcii z respiračného vírusu známeho ako respiračný syndróm MERS. Foto: TASR/APLondýn 14. mája (TASR) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes oznámila, že výskyt záhadnej vírusovej choroby MERS, zistenej najmä na Blízkom východe, ...

Moslimskí pútnici vo svätom meste Mekka nosia chirurgické rúška v snahe ubrániť sa infekcii z respiračného vírusu známeho ako respiračný syndróm MERS. Foto: TASR/APLondýn 14. mája (TASR) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes oznámila, že výskyt záhadnej vírusovej choroby MERS, zistenej najmä na Blízkom východe, nepredstavuje stav núdze pre celosvetové zdravie. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Od roku 2012 dostalo chorobu dýchacej sústavy známu ako MERS, teda blízkovýchodný respiračný syndróm, vyše 500 ľudí a zomrelo na ňu 145 pacientov. Väčšina prípadov sa vyskytla v Saudskej Arábii a na Blízkom východe, hoci choroba sa preniesla aj do Ázie, severnej Afriky, Európy a Spojených štátov.

Niektorí odborníci uvádzajú, že šírenie MERS-u je znepokojivo podobné celosvetovému výskytu ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) z roku 2003. Vtedy sa týmto vírusom nakazilo približne 8000 ľudí, pričom choroba usmrtila takmer 800 osôb. MERS je geneticky príbuzný SARS-u.

Vedci si nie sú istí, ako sa ľudia infikujú vírusom MERS-u, ale majú podozrenie, že ochorenie súvisí s ťavami. Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR