Individuálny liek pripraví na Slovensku len minimum lekární
BRATISLAVA 5. apríla (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Lekárne musia pacientovi vyrobiť individuálne pripravený liek (IPL), nie každá však túto povinnosť v praxi aj dodržuje. Podľa zistení Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) takýto liek pripravuje na Slovensku menej ako 20 percent lekární.
Prezident SLeK Tibor Czuľba podotýka, že povinnosť si neplnia najmä lekárne situované v hypermarketoch. “Siete sa individuálne pripravovanými liečivami nezaoberajú. Poskytnú Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv SR pri vstupnej inšpekcii potrebné údaje, ukážu jej prístroje potrebné na výrobu IPL, ale v praxi tieto lieky nevyrábajú,” skonštatoval Czuľba.
Najmä lekárne v hypermarketoch tieto lieky nevyrábajú
Nedostupnosť IPL je podľa neho najvypuklejšia počas víkendu, kedy prevádzkujú pohotovostnú službu hlavne sieťové lekárne. Ako tvrdí, recepty sú pacientom vracané s tým, že im je odporučená iná lekáreň. Ako však prízvukuje, zákon jasne stanovuje, že verejná lekáreň je povinná pripravovať IPL.
Viceprezident SLeK Ondrej Sukeľ za postojom lekární vidí najmä skutočnosť, že nejde o ekonomicky výnosnú činnosť. V cene surovín podľa neho problém nie je, skôr poukazuje na náklady na personál, priestory a technické vybavenie, ktoré si príprava IPL vyžaduje.
“Treba vziať do úvahy, koľko máme dnes na Slovensku lekární. Keď ich bolo o polovičku menej, lekáreň dokázala zarobiť toľko, že aj niektoré straty, ktoré týmto dosiahla, mohla vykryť. Dnes sú lekárne postavené do veľmi krutej ekonomickej reality a treba skutočne zvažovať každé euro, kde pôjde,” uviedol Sukeľ. Problém vidí aj v tom, že v súčasnosti v lekárňach nerozhodujú farmaceuti. Jedným z aspektov je podľa neho aj málo lekárnikov, dôsledkom čoho je, že na výrobu lieku, ktorá trvá nejaký čas, nie sú personálne kapacity.
Lekári nevedia ako predpísať indiviuálny liek
Viceprezident SLeK podotýka aj to, že výroba IPL nie je v súčasnosti dostatočne finančne zabezpečená. Komora preto navrhuje vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá by určila fixné a variabilné náklady, výsledkom čoho by bola jednoznačne definovaná cena IPL.
Člen prezídia komory Štefan Krchňák poukazuje aj na inú stránku veci, na to, že samotní lekári nezvyknú IPL predpisovať. Podľa neho totižto nevedia ako takýto liek napísať, komora má preto ambíciu vytvoriť pre nich recept, ktorý by im bol akousi pomôckou.
“Tí voľakedajší lekári poznali účinky jednotlivých farmaceutických surovín, vedeli čo s čím môžu kombinovať a vedeli úplne individuálne pre pacienta niečo vhodného stvoriť,” povedal Krchňák s tým, že táto schopnosť, súčasným lekárom chýba. Naproti tomu stavia príklady zo susedných krajín ako Česko, či Rakúsko, kde lekári IPL predpisujú bežne a rovnako bežne ich aj lekárne pripravujú. Zároveň však dodáva, že aj potrebné technológie v týchto krajinách sú na vyššej úrovni.