Zlomeniny budú možno liečiť s pomocou skrutiek z hodvábu

BRATISLAVA 6. marca (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Skrutky zo stopercentného hodvábu, ktorý sa v tele časom sám rozloží, môžu podľa amerických vedcov pomôcť pri liečbe zlomenín. Hodvábne doštičky a skrutky by dokonca mohli nahradiť kovové komponenty, ktoré pri stabilizácii fraktúr používajú dnes. Hodváb ohybný ako ...

BRATISLAVA 6. marca (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Skrutky zo stopercentného hodvábu, ktorý sa v tele časom sám rozloží, môžu podľa amerických vedcov pomôcť pri liečbe zlomenín. Hodvábne doštičky a skrutky by dokonca mohli nahradiť kovové komponenty, ktoré pri stabilizácii fraktúr používajú dnes.

Hodváb ohybný ako kosť

Hodváb je podľa vedcov ideálnym biologickým materiálom, ktorý by bol vhodnou náhradou za kovové diely, predovšetkým preto, že je veľmi málo ohybný a dokáže sa zlomiť rovnako ako kosť. Výsledky výskumu, ktorý v tejto súvislosti realizovali na univerzite v Massachusetts, publikovali v magazíne Nature Communications.

Hodváb doteraz využívali v medicíne napríklad pri šití rán, o možnosti použiť ho aj na výrobu rôznych druhov implantátov, začali odborníci rozmýšľať len nedávno. Tím amerických vedcov z Tufts University v Massachusetts zhotovil z hodvábu skrutky určené na liečbu fraktúr. Na ich výrobu použili špeciálnu formu, ktorá dokáže hodváb vytvarovať do požadovaného tvaru.

Vyskúšali to na krysách a prsiach

Nový liečebný postup zatiaľ odskúšali iba na hlodavcoch. Hodvábne komponenty implantovali do zadných nôh potkanov, kde ich nechali od štyroch do ôsmich týždňov. Na konci obdobia výskumu zistili, že sa materiál začal sám rozkladať.

Podobnú techniku skúšali aj nemeckí vedci, ktorí naniesli vrstvu hodvábnych proteínov na prsný implantát. Predklinické štúdie, ktoré vykonali, ukázali, že ich využitie znižuje alebo úplne zabraňuje vzniku bolestivých reakcií na implantát.

“Budúcnosť je vzrušujúca. Predstavujeme si celú sadu ortopedických pomôcok, ktoré by pomáhali pri uzdravovaní a ktoré by boli založené na tomto – od doštičiek a skrutiek až po hocijakú inú pomôcku, ktorú si dokážete predstaviť na mieste v tele, kde by ste nechceli mať kovové súčiastky. Neprekážajú pri röntgenovaní, nespúšťajú alarmy a nespôsobujú precitlivenosť na chlad,” prezradil pre BBC vedúci amerického výskumu David Kaplan.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Najčítanejšie články