Na zákernú rakovinu zomrie viac ľudí ako na AIDS s maláriou
BRATISLAVA 4. februára (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Svet si v utorok 4. februára pripomenie Medzinárodný deň proti rakovine, ktorý búra mýty a predsudky o tomto ochorení. K aktivitám a celosvetovej iniciatíve Únie pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC) sa aj tento rok pripojí slovenská Liga proti rakovine, agentúru SITA informovala PR manažérka ligy Blažena Sendrovičová.
Liga proti rakovine bude spolu s ďalšími 155 krajinami pripomínať význam boja proti onkologickým ochoreniam. Cieľom celosvetovej iniciatívy je zachrániť milióny ľudských životov prostredníctvom zvýšenia povedomia o možnostiach predchádzať rakovine a odstránením predsudkov, mýtov, ktoré sa s týmto ochorením spájajú.
Na základe úspešného minuloročného posolstva sa aj tohtoročný Svetový deň proti rakovine zameriava na 5. bod Svetovej deklarácie, vydanej UICC: Odstránenie škodlivých mýtov a mylných predstáv o rakovine. “Zvýšenie povedomia a kontinuálne vzdelávanie v oblasti onkologických ochorení môže totiž viesť k pozitívnym zmenám nielen v živote pacientov, ale aj celej spoločnosti,” poznamenala Sendrovičová.
Odstránenie mýtov a predsudkov
Tohtoročný Svetový deň proti rakovine sa zameriava na odstránenie štyroch kľúčových mýtov – o rakovine sa nepotrebujeme rozprávať, neexistujú žiadne príznaky a symptómy rakoviny, proti rakovine nič nezmôžem, nemám nárok na onkologickú starostlivosť. Pravda je pritom podľa Sendrovičovej úplne iná. “Aj keď sa o rakovine ťažko rozpráva, a to najmä v niektorých kultúrach a podmienkach, hovoriť o ochorení otvorene môže dopomôcť k zlepšeniu zdravotného stavu pacienta a má to tiež pozitívny vplyv na vnímanie choroby zdravou komunitou,” vysvetlila.
Pre mnoho typov rakoviny, ako sú napríklad rakovina prsníka, hrubého čreva, ústnej dutiny a ďalších existuje množstvo varovných signálov či symptómov. “Pozitíva, ktoré vyplývajú z včasnej diagnostiky nádorového ochorenia, sú nesporné,” uviedla. Podľa nej je veľa vecí, ktoré by sa mohli urobiť na poli osvety a prevencie na individuálnej či spoločenskej úrovni, pretože podmienky, v ktorých ľudia žijú a pracujú, do veľkej miery vplývajú na ich zdravie a kvalitu života.
“So správnou stratégiou môžeme zabrániť tretine najčastejších onkologických ochorení,” dodala. Na osvedčenú a účinnú onkologickú liečbu a služby má právo každý človek. “Žiaľ, je faktom, že sú veľké rozdiely v starostlivosti o pacientov v rozvinutých a rozvojových krajinách, kde často chýbajú aj tie základné lieky,” uviedla PR manažérka Ligy proti rakovine.
Nebezpečnejšia ako AIDS
V súvislosti so Svetovým dňom proti rakovine treba podľa jej slov uviesť, že v globálnom meradle umiera viac ľudí na onkologické ochorenia ako na AIDS, maláriu a tuberkulózu spolu. Každý rok sa 14,1 milióna ľudí dozvie, že má rakovinu a 8,2 milióna ľudí na toto ochorenie zomrie. Výskumy pritom upozorňujú, že až tretine úmrtí sa dá zabrániť včasným vzdelávaním, a to hlavne u tých onkologických diagnóz, ktorým môžeme správnou životosprávou a vylúčením škodlivých faktorov predísť. K všeobecne známym negatívam patrí tabak, alkohol, nevyvážená a nezdravá strava či nedostatok pohybovej aktivity, niektoré vírusy a infekcie, slnko a UV žiarenie.
Vzdelávanie a šírenie osvety medzi mladými ľuďmi je jednou z kľúčových aktivít Ligy proti rakovine. Pred 16 rokmi vznikol edukačný projekt Onkologická výchova v školách. Jeho poslaním je informovať mladých ľudí o potrebe prevencie onkologických ochorení, upozorňovať na dôležitosť zdravého životného štýlu, správnej výživy, ale tiež príprava mladých pre praktický život, do ktorého patrí aj komunikácia s ľuďmi, ktorí sú onkologickým ochorením postihnutí.
Ďalšou aktivitou sú prednášky pre školy a spolupráca so študentmi medicíny. Komunikuje sa o zdravom životnom štýle a faktoroch, ktoré ho ovplyvňujú, výžive a pohybe, nepriaznivých účinkoch fajčenia na zdravie, dôsledkoch nadmerného vystavovania sa slnečnému žiareniu a v neposlednom rade aj o poruchách príjmu potravy. Liga proti rakovine sa tak prostredníctvom uvedených aktivít zameriava na prevenciu nielen 4. februára, ale počas celého roka. A to prostredníctvom poradenstva na Linke pomoci, vydávaním edukačných materiálov zameraných na konkrétne ochorenia a prevenciu a v neposlednom rade aj každoročne realizovaných edukačných a preventívnych kampaní, ktoré upozorňujú na známe rizikové faktory.