Prípady rakoviny dosiahnu alarmujúce čísla, varujú odborníci
Pri príležitosti Svetového dňa proti rakovine, ktorý si pripomíname 4. februára, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila alarmujúcu štúdiu. Tá predpovedá, že diagnóza “rakovina” bude v zdravotných záznamoch pacientov v nasledujúcich rokoch závratne rásť. Podľa výslednej správy World Cancer Report 2014 sa počet onkologických pacientov do roku 2034 zvýši o 57 percent. Odborníci preto upozorňujú na dôležitosť prevencie.
Nárast prípadov rakoviny, ktorý súvisí aj so starnutím obyvateľstva na celom svete, si podľa riaditeľa agentúry International Agency for Research on Cancer Christophera Wilda bude žiadať výrazne vyššie zameranie pozornosti na prevenciu. “Nemôžeme riešenie problému rakoviny nechať na liečbu. Zúfalo potrebujeme viac angažovanosti v oblasti prevencie a skorej diagnostiky, ktorú doplnia vylepšené liečebné postupy. Tiež musíme tento alarmujúci nárast rakoviny riešiť globálne,” uviedol Wild.
Milióny nových pacientov ročne
Kým v roku 2012 bola na celom svete diagnostikovaná rakovina u 14 miliónov pacientov, WHO predpovedá, že v priebehu nasledujúcich 20 rokov sa počet pacientov každý rok zvýši o 22 miliónov. Rovnaká tendencia sa vyskytne aj v prípade počtu úmrtí zapríčinených nádorovým ochorením. Dôraz na prevenciu pred liečbou má aj iný dôvod – v roku 2010 sa na liečbu rakoviny celosvetovo spotrebovalo 1,16 biliónov dolárov. Takéto čísla škodia ekonomikám bohatých krajín, kým chudobnejšie si liečbu vôbec nemôžu dovoliť.
Až polovici onkologických ochorení sa dá predísť
Odborníci tvrdia, že až polovici druhov rakovinových ochorení sa dá predísť. Dôležité je pritom zamerať sa na životný štýl, s ktorým súvisí aj obmedzenie fajčenia a konzumácie alkoholu, správna životospráva, dostatočný pohyb a preventívne prehliadky.
Najviac zabíja rakovina pľúc
Rakovina pľúc, za ktorú je zodpovedné najmä fajčenie, si už niekoľko rokov drží prvenstvo z hľadiska najčastejšie diagnostikovanej rakoviny (trpí na ňu 1,8 miliónov pacientov) a zostáva aj najsmrteľnejším typom. Odborníci sú presvedčení, že vlády by mali rozšíriť legislatívne opatrenia, ktoré znižujú záujem o tabakové výrobky, aj na alkohol a sladené nápoje, čím by sa znížil výskyt karcinogénov. Ďalšie najčastejšie typy rakoviny totiž postihujú prsia (1,7 miliónov pacientov, 11,9%) a hrubé črevo (1,4 miliónov pacientov, 9,7%). Rakovina pečene je pritom zodpovedná za 800-tisíc úmrtí ročne (druhý typ rakoviny s najvyššou mierou úmrtnosti), rakovina žalúdka za 700-tisíc. “Nárast výskytu rakoviny je obrovská prekážka v rozvoji ľudstva. Nové čísla nám vysielajú silný signál na okamžité konanie, ktoré bude čeliť tejto skaze ľudstva týkajúcej sa všetkých spoločností vo svete,” uviedol Wild.
Zákernou chorobou je pritom najviac postihnutá Afrika, až 70% úmrtí v jej dôsledku sa vyskytlo v Afrike, Ázii a Južnej Amerike. Dôvodom vzrastajúcich čísel je aj nárast populácie, vyššia dĺžka života a čoraz viac industrializovaný životný štýl. Okolo 250 odborníkov z viac ako 40 krajín, ktorí na výskume pracovali, sa zhodli, že sústredenie sa na prevenciu a skorú diagnostiku “predstavuje investíciu, nie zbytočné náklady”.
www.cnn.com