Na tímbildingoch sa veľa a často pije, varuje odborník
Novým fenoménom, kedy ľudia začínajú piť alkohol alebo ho vypijú viac, sú firemné akcie, ktoré sa rozšírili už aj na Slovensku.
„Alkohol je tam zväčša zadarmo a ľudia sa opíjajú. Ide vyslovene o nárazové, škodlivé pitie,“ hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.
Provokácia pre abstinentov
Problémom takýchto akcií tiež je, že sú provokáciou pre ľudí, ktorí nepijú. Ak na párty či grilovačku neprídu, môžu sa podľa odborníka cítiť nepríjemne pred kolektívom. Firemné akcie sa týkajú aj renomovaných a nadnárodných firiem, pripomína Okruhlica. Hovorí tiež o prípadoch, kedy si ľudia po firemných večierkoch sadli za volant.
Okrem nárazového pitia, ktoré sa týka aj spomínaných firemných večierkov, je škodlivé aj umiernené popíjanie, čo znamená priemerne jedna dávka alkoholu denne. Práve takéto pitie spôsobuje chronické následky na zdraví a tiež skrátenie života. Téza, že dve deci vína denne nezaškodia, podľa Okruhlicu neplatí.
Je dobré dať si jedno predsavzatie
Novoročné predsavzatia, či už koniec s pitím alkoholu alebo fajčením, majú podľa lekára Okruhlicu zmysel. „Asi tretine sa podarí na dlhšie obdobie udržať zmenu, ktorú si predsavzali,“ tvrdí Okruhlica s tým, že je dobré dať si len jedno predsavzatie.
Ak sa ho nepodarí pri dobrej vôli dodržať, treba sa obrátiť na odborníkov. V prvom štvrťroku 2014 chcú v Centre pre liečbu drogových závislostí spustiť telefonickú linku pomoci pre ľudí, ktorí majú problém s alkoholom. Financovaná by mala byť so sponzorských darov.