Laserové operácie oka, aké poznáme a čím sa líšia

Refrakčné operácie oka s pomocou excimerového lasera sú populárne zákroky. Je ich niekoľko typov a pacienti majú problém vyznať sa v množstve operačných metód. Zorientujte sa s nami a rozhodnite sa pre ten najvhodnejší pre vás.

V roku 1993 som na Slovensku prvýkrát operoval krátkozrakosť excimerovým laserom. Refrakčné operácie oka s pomocou excimerového lasera sa medzičasom stali veľmi populárnymi. Je ich niekoľko typov a mnohí pacienti majú problém vyznať sa v množstve operačných metód, ktoré ponúkajú laserové centrá pod ničnehovoriacimi skratkami 1.) PRK 2.) LASEK (bezkontaktná operácia) 3.) LASIK (Z-Lasik, Femto iLasik, NeoLasik). Ako je to teda s laserovými operáciami oka? Aké druhy poznáme a v čom je medzi nimi rozdiel? Pokúsim sa vám to v skratke objasniť.

**Excimerový laser odstraňuje časť rohovky odparením pomocou svetla**, čím dôjde k upraveniu jej zakrivenia. Princíp operácie spočíva teda v tom, na ktorú časť rohovky laser pôsobí.

Pri operačnej metóde nazývanej PRK dochádza k odstráneniu tisícin milimetra povrchovej časti rohovky. Keďže vám však na povrchu rohovky po operácii niečo chýba, oko je do zahojenia citlivejšie, bolestivejšie, niekoľko dní trvá aj nástup použiteľného videnia.

Metóda LASIK (nazývaná aj Z-Lasik, Femto iLasik, NeoLasik), pri nej sa povrch rohovky, v hrúbke asi 110-130 mikrónov oddelí od ostatnej časti rohovky buď špeciálnym rezným systémom, alebo najnovšie femtosekundovým laserom. Vzniká akási lamela, ktorá sa odklopí a pod ňou sa na rohovke realizuje laserový zákrok. Lamela sa následne priklopí, na povrchu oka teda nič nechýba, pacient sa cíti pohodlnejšie, pooperačná bolesť je minimálna, na druhý deň je už dobré videnie.

No a medzi týmito dvoma spomínanými metódami stojí operačná metóda LASEK (tzv. bezkontaktná operácia). Pri nej sa najpovrchnejšia časť rohovky t.j. epitel v hrubke asi 50 mikrónov odhrnie a po operácií sa priloží naspäť. Nereže sa pri nej do rohovky a ja osobne ju používam najčastejšie, pretože ju považujem za najšetrnejšiu.

Zjednodušene povedané, pri excimerových operáciách jestvujú zákroky s rezom a bez rezu na rohovke. Všetky majú svoje výhody aj nevýhody. Závisí teda od rozpätia dioptrií, hrúbky rohovky, schopnosti klienta spolupracovať a podobne. Okrem toho LASIK, metóda s rezom, nie je určená pre ľudí, ktorí robia kontaktné športy a majú rizikové povolania ako napríklad vojaci, hasiči, policajti. Pri tomto type operácie totiž dochádza k istému oslabeniu rohovky a pri úrazoch by mohlo dôjsť až k odtrhnutiu v mieste rezu.

O konkrétnom druhu zákroku musí rozhodnúť odborník po dohode s pacientom a zistení jeho špecifických potrieb a nárokov.