Určite siahnem pri páleni záhy po minerálke Fatre alebo Fatre Extra, ktoré sú obzvlášť vhodná pre ľudí s problémami žalúdka a tráviacou sústavou, s pálením záhy a nedostatočným prísunom minerálnych látok a stopových prvkov. Jej zásaditosť neutralizuje žalúdočné kyseliny a harmonizuje celkové prostredie žalúdka.Pri problémoch so žalúdkom sa odporúča vypiť pohár Fatry ráno nalačno a po jedle. Pri tráviacich problémoch vypite pohár pred každým jedlom. V prípade pálenia záhy pite Fatru pravidelne. Pri problémoch po konzumácii alkoholu sa odporúča Fatra prípadne Fatra Extra až do pominutia problémov.
Varovanie: Pálenie záhy nehaste mliekom, ani kvapkou!
Pálenie záhy je bežný zažívací problém, ktorý postihuje zdravého človeka iba príležitostne. Ak sa objavuje častejšie, môžeme už hovoriť o chronickom ochorení nazvanom refluxná choroba pažeráka. Na pálenie záhy sa zvykne odporúčať mlieko ako najlepší liek. Bohužiaľ, príznaky ešte zhoršuje.
K páleniu záhy dochádza, keď sa nám vracia žalúdočná kyselina a obsah jedla až do pažeráka (trubica v hrudnej oblasti, ktorá spája ústa so žalúdkom). Keď kyselina prúdi do tejto trubice, spôsobuje pocity pálenia. Keď sme zdraví, pred vstupom kyseliny do pažeráka nás chráni klapka v spodnej časti pažeráka, tzv. pažerákový zvierač. Ten má zostať uzavretý. Existuje však veľa rôznych faktorov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť, že sa klapka otvorí.
Príčiny pálenia záhy
Niektoré potraviny nám spúšťajú pálenie záhy častejšie, než ostatné. Aj tie sa môžu líšiť od jednej osoby k druhej. Časté pálenie záhy spúšťajú korenené jedlá, kofeín, alkohol, sýtené nápoje, citrusy, výrobky z paradajok, mäta pieporná, mastné potraviny, vyprážané jedlá a potraviny s vysokým obsahom tuku.
Klapka sa môže otvoriť aj vtedy, keď si s plným bruchom ľahneme, skloníme sa, alebo máme na sebe priliehajúci odev, prejedli sme sa alebo inak vyvíjame silný tlak na brucho. Dolný pažerákový zvierač je tak či tak slabý a ľahko sa otvára. Táto situácia môže nastať aj počas tehotenstva. Počas gravidity totiž hormóny v tele podporujú akúsi relaxáciu klapky, pretože sa spomaľuje aj celé trávenie. Aj tieto faktory uľahčujú potravinám návrat do pažeráka.
Rýchla liečba
Trh ponúka veľa účinných prostriedkov na pálenie záhy a rýchlu a účinnú úľavu od nepohodlia. Tieto lieky prichádzajú vo forme žuvacích tabliet, šumivých tabliet a pod. Pracujú tak, že neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a tým odstraňujú pálenie. Mlieko sa často odporúča ako domáci liek na pálenie záhy. Studené mlieko alebo zohriateho mlieko s polievkovou lyžicou medu patrí medzi bežné domáce prostriedky a lieky. Táto metóda môže fungovať u niektorých ľudí na neutralizáciou žalúdočnej kyseliny rovnakým spôsobom ako antacidá.
Prečo nie mlieko?
Mlieko ale môže v skutočnosti zhoršiť príznaky pálenia záhy. Obsahuje totiž určité množstvo tuku, najmä to plnotučné. Tuk môže spôsobiť, že žalúdok začne produkovať prebytok kyseliny, čo vedie k ďalšiemu páleniu záhy. Jedinci s neznášanlivosťou laktózy alebo citlivosťou na mlieko môžu mať potom ďaleko komplikovaneišie stavy, ako bolo iba pálenie.
Vyhnite sa preto spomínaným potravinovým spúšťačom pálenia, vrátane mlieka a pikantným jedlám. Noste oblečenie, ktoré netlačí brucho. Udržujte si zdravú hmotnosť namiesto nadváhy a môžete znížiť frekvenciu pálenia záhy. Ďalšie preventívne opatrenia sú: jesť posledné jedlo dňa najmenej dve hodiny pred spaním, zostať vo vzpriamenej polohe po jedle, jesť pomaly, neprejedať sa a neskláňať ihneď po jedle trup a hlavu.
to je dobra rada
Mne na takéto problémy pomáhajú oreganove kvapky . Najrýchlejšia pomoc .