Nie každá operácia očí potrebuje rez
Operácie očí sa aj na Slovensku zdokonaľujú. Existujú moderné spôsoby odstránenia refrakčných chýb oka - krátkozrakosti, ďalekozrakosti či astigmatizmu. V odborných kruhoch prebieha diskusia, či je pri odstraňovaní okuliarov potrebný femtosekundový laser. Je to prevratná univerzálna metóda alebo len módna vlna?
Fenomén femto
Femtosekundový laser je nový druh lasera, ktorý dokáže v určitej hrúbke rohovky vytvárať vzduchové bubliny. Tie oddeľujú od seba jednotlivé vrstvy tkaniva. Ak sú tieto vzduchové bubliny tesne vedľa seba, dôjde k rozštiepeniu rohovky. Ide teda o „nôž“, ktorý dokáže oddeliť vrstvy rohovky. Je to však len prípravná fáza, po ktorej musí nasledovať excimer laserový zákrok. Tým sa odstraňujú dioptrie. Pomocou femtosekundového lasera sa rozštiepi rohovka, vrchná časť sa odklopí a v spodnej časti sa excimerovým laserom odstránia dioptrie. Povrchový lalok sa priloží naspäť.
Použitím tejto metódy sa pacientom rýchlejšie stabilizuje zraková ostrosť a po zákroku majú menšie pooperačné bolesti. Pre tieto výhody začali niektoré očné kliniky používať femtosekundový laser v refrakčnej chirurgii. Všetko má však svoje pre- a proti. „Rozštiepenie rohovky pomocou femtosekundového lasera nie je ideálne hladké a po operácii na nerovnom povrchu vznikajú deformácie, ktoré môžu viesť k menej kvalitnému videniu. Taktiež sa ukázalo, že po rozštiepení sa rohovka ani po rokoch pevne nezrastie. To u niektorých pacientov viedlo k oslabeniu pevnosti rohovky a jej následnému vyklenovaniu a k zhoršeniu videnia,“ vysvetľuje profesor oftalmológie Prof. MUDr. Andrej Černák, PhD. FEBO. Ako prvý operatér na Slovensku od roku 1992 operoval krátkozrakosť pomocou excimerového lasera. Excimerovej laserovej chirurgii sa venuje viac ako dvadsať rokov.
Zaostrime na detail
Ak vnútorne riešite dilemu, či odstrániť okuliare z nosa femtolaserom alebo excimerovým, prinášame porovnanie. Operácia len excimerovým laserom na povrchu oka je oveľa jednoduchšia a má menej komplikácií ako pri rozštiepení rohovky pomocou femtosekundového lasera. V súčasnosti ani najdokonalejší femtosekundový laser nedokáže rohovku rozštiepiť hladkým rezom a tieto nerovnosti môžu zhoršiť kvalitu videnia. Počas operácie je femtosekundový laser prisatý k oku vákuom. V neposlednom rade si treba uvedomiť aj to, že nakoľko sa musia použiť pri zákroku dva lasery, cena operácie je takmer dvojnásobná.
Zákrok excimerovým laserom je veľmi presný, najmä pri pacientoch do -7 dioptrií. Najvhodnejší na operačný zákrok sú krátkozrakí ľudia do -10 dioptrií, touto technikou je však možné operovať aj mínusový astigmatizmus.