Možné náhrady chýbajúcich zubov
Zdroj foto: Shutterstock.com
Fixné mostíky
Fixný mostík je zubná náhrada, ktorá sa pomocou fixačného materiálu pevne a trvalo spája s pacientovými zubami. Nahrádza jeden alebo viac zubov, medzera musí byť z každej strany ohraničená aspoň jedným zubom.
Zuby, na ktorých je fixný mostík nacementovaný (tzv. pilierové zuby), sa musia pred jeho nasadením obrúsiť. Pilierové zuby musia byť zdravé a pevné. Vyrába sa z rôznych materiálov (kov, živica, keramika, ich kombinácie). Dnes je veľmi uprednostňovaným materiálom celokeramika, ktorá, na rozdiel od svojho kovokeramického predchodcu, spĺňa vyššie estetické a hygienické nároky.
Výhody
-
fixné riešenie
-
veľmi dobrá estetika
Nevýhody
- potrebné obrúsenie susedných zubov
Postup ošetrenia
-
vyšetrenie, stanovenie liečebného plánu
-
obrúsenie pilierových zubov v lokálnej anestézii (niektorí zubári pilierové zuby automaticky umŕtvujú - endodonticky ošetria, aby sa predišlo možným komplikáciám po nasadení mostíka)
-
zhotovenie odtlačkov, výber farby
-
laboratórna fáza - výroba mostíka v laboratóriu, pacient môže mať zatiaľ nasadený provizórny mostík
-
vyskúšanie, kontrola a definitívna fixácia
Prečítajte si tiež:
Uvažujete nad zubným strojčekom? Pozrite sa, aký druh zvoliť
Protézy
Zubná protéza je snímateľná náhrada, ktorá sa na noc vyberá z úst (tzv. zuby do pohára). Môže nahrádzať jeden zub, skupinu zubov, aj všetky zuby.
Čiastočná snímateľná protéza nahrádza jeden alebo viac zubov, na zbytkových zuboch je uchytená sponami. Najčastejšie sa používa, ak chýbajú zuby na konci zuboradia a už nie je možné urobiť mostík. Celková snímateľná protéza nahrádza všetky zuby v bezzubej čeľusti alebo sánke.
Výhody
- cenovo výhodné riešenie
Nevýhody
-
Horšia fixácia, časté problémy s jej držaním, čo hendikepuje nielen v oblasti sociálnej, ale aj pri jedení. Fixačné prostriedky z reklám sú bohužiaľ málo účinné a dolnú protézu nedokážu fixovať vôbec.
-
viditeľné háčiky v línii úsmevu, rušivý podjazykový strmeň
-
Horná protéza kryje celé podnebie, čo zlepšuje jej držanie, ale pacient necíti chute v plnej miere.
-
možné zachytávanie sa zvyškov potravy pod sedlami náhrady
-
neprirodzený starecký vzhľad
Postup ošetrenia
-
vyšetrenie, stanovenie liečebného plánu
-
odtlačky na študijný a definitívny model
-
skúšky
-
odovzdanie
-
zhotovenie protézy je zdĺhavejšie ako zhotovenie mostíka, vyžaduje 5 - 6 návštev
Implantáty
Čo je to zubný implantát?
Aj keď sa zubný implantát ľudovo nazýva tzv. nastreľovací zub, ide o titanový valček opatrený závitmi, ktorý sa zavádza (šrubuje) do vyvŕtaných otvorov v čeľustnej kosti. V podstate nahrádza koreň zuba Na implantát sa po vhojení pripevní implantátová nadstavba, na ktorú sa nasadí korunka, mostík alebo protéza. Pomocou implantátov sa môže nahradiť jeden zub, skupina viacerých zubov alebo sa môže ošetriť aj celá bezzubá čeľusť.
Ak sa nahrádza jeden zub, na implantát sa zhotovuje korunka. Ak sa nahrádza viac zubov, na implantáty sa nasadzuje fixný mostík. Ak sa ošetruje bezzubá čeľusť alebo sánka, sú 2 riešenia:
-
Na implantáty sa nasadí fixný mostík
-
Na implantáty sa nasadí snímateľná (tzv. hybridná) protéza – na patriacu implantátu sa nacvakne matrica protézy (systém patentky). Výhodou je menší počet implantátov a jednoduchšia hygiena
Výhody implantátov
-
Najvyspelejšia doteraz vyrobená zubná náhrada, nahradí nielen korunkovú časť zuba, ale aj koreň.
-
Nahradia jeden alebo skupinu viacerých stratených zubov, bez potreby obrúsenia susedných zdravých zubov.
-
Umožnia nahradiť snímateľnú zubnú protézu pevným mostíkom.
-
Umožnia pevne upevniť snímateľnú zubnú protézu pri zlých anatomických pomeroch v ústach.
-
dlhodobé riešenie
Nevýhody implantátov
- vysoká cena
Podmienky úspešného implantátu
-
dostatok kvalitnej kosti
-
dobrá hygiena
-
zdravé zuby a ďasná
Pacienti s parodontitídou najprv prejdú konzervatívnou liečbou, ktorej cieľom je vyliečenie zápalu, zastavenie krvácania ďasien pri čistení zubov a stabilizácia ochorenia. Liečba spočíva v odstránení zubného kameňa a povlaku, v likvidácii infekčných ložísk v ústach (korene zubov, hnisavé vačky atď.)
- absencia závažných ochorení – napr. ťažká cukrovka, rakovina ústnej dutiny, ochorenia spojené s rýchlym úbytkom kosti atď.
Dôležitou podmienkou úspechu implantačnej liečby je normálna hladina cukru v krvi (do 5,5 mmol/l). Pacienti s neliečenou cukrovkou (s hodnotami glykémie nad 8 mmol/l) musia po porade s diabetológom hladinu cukru znížiť a dlhodobo stabilizovať.
- nefajčiť
Tí, ktorí fajčia viac ako 10 cigariet denne a nečistia si správne zuby, nie sú vhodnými kandidátmi pre zavedenie implantátov.
Postup ošetrenia
-
vyšetrenie a stanovenie liečebného plánu
-
Na úvodnom vyšetrení sa zhodnotí stav chrupu, ďasien a hygiena, celkový zdravotný stav.
-
Urobí sa panoramatický röntgenový snímok, na ktorom sa zhodnotí stav kosti, ev. aj CT analýza a odtlačky.
-
Na základe týchto vyšetrení sa vypracuje návrh a cena ošetrenia.
-
chirurgická fáza - zavedenie implantátov
-
Pri nedostatku kosti je potrebné jej doplnenie prírodným alebo umelým kostným štepom (tzv. augmentácia). Menšie množstvo kosti sa pridáva väčšinou súčasne so zavedením implantátov. Ak chýba viac kosti, tá sa doplní v prvej fáze a až po 4 - 6 mesiacoch sa zavádza implantát.
-
V lokálnej anestézii sa malým chirurgickým zákrokom bezbolestne zavedie implantát do kosti, ošetrenie trvá 20 - 30 minút.
-
Antibiotiká sa podávajú podľa individuálnej potreby pacienta a rozsahu výkonu
-
Po výkone sa môže objaviť malý opuch a modrina, ľadové obklady ho výrazne potlačia. 3 dni sa odporúča kašovitá strava, stehy sa odstraňujú po 7 - 10 dňoch od výkonu.
-
vhojovanie implantátov
-
V závislosti od typu použitého implantátu sa nechá vhojiť skrytý pod ďasnom po dobu 3 - 6 mesiacov.
-
Počas tohto obdobia môže byť defekt zabezpečený dočasnou korunkou, mostíkom alebo protézou.
-
Existujú aj implantáty vhodné na tzv. okamžité zaťaženie, keď doba vhojovania odpadá.
-
protetická fáza
-
Po uplynutí doby vhojovania implantátu sa urobí nový röntgenový snímok, na ktorom sa skontroluje stupeň vhojenia, ev. sa prihojenie kontroluje prístrojom Osstell ISQ (metóda rezonančnej frekvenčnej analýzy na princípe elektromagnetickej rázovej vlny).
-
Ak je implantát správne prihojený, v lokálnej anestézii sa odstráni ďasno nad implantátom, na implantát sa našrubuje vhojovací valček, okolo ktorého sa nasledujúce 2 týždne bude formovať ďasno.
-
Po vyformovaní ďasna sa vhojovací valček vymení za nadstavbu, tzv. abutment, robia sa odtlačky, na základe ktorých sa vyrobí hotová protetická práca - supraštruktúra (korunka, mostík, protéza).
-
pravidelné kontroly
-
Po ošetrení implantátom sa pravidelne kontroluje stav hygieny, záhryz a žuvanie.
Starostlivosť o zubné implantáty
Implantátom je nutné venovať minimálne rovnakú starostlivosť ako vlastným zubom Pravidelne (aspoň 2x denne) čistiť kefkou a pastou, zubnou niťou, medzizubnou kefkou, čistenie doplniť ústnou vodou. Správny výber pomôcok ústnej hygieny a správnu techniku čistenia vám vysvetlí dentálna hygienička alebo zubný lekár. Aspoň 2x ročne je potrebné navštíviť dentálnu hygienu
Životnosť implantátov
Teoreticky platí, že životnosť implantátov je neobmedzená. Prax však až taká ideálna nie je – v štatistikách sa udáva, že po 10 rokoch zostáva funkčných asi 95% implantátov v sánke a asi 85 – 90% v čeľusti. Životnosť implantátov závisí vo veľkej miere od ústnej hygieny
Príčiny straty implantátov
Nedostatočná ústna hygiena - pri zlej hygiene sa okolo krčku implantátu hromadí zubný plak, ktorý pri dlhodobejšom pôsobení vyvolá zápal ďasna. Zapálené a opuchnuté ďasno sa od krčku implantátu oddelí, a tak majú baktérie zo zubného plaku voľnú cestu popri implantáte hlboko do kosti. Takto infikovaný implantát sa po čase môže vylúčiť.
Silné fajčenie – fajčenie cigariet výrazne narúša vhojovanie implantátov. Sliznica sa po operácii u fajčiarov často ťažko hojí. Pre nekomplikované hojenie je dôležité nefajčiť pred operáciou, ani po nej. Pre dlhodobú stabilitu výsledku je však dôležité prestať fajčiť úplne.
-
niektoré celkové ochorenia, napr. cukrovka
-
odvrhnutie implantátu organizmom
-
nesprávna operačná technika a nevhodná voľba implantátu
Cena implantátov?
Ošetrenie pomocou zubných implantátov nie je hradené žiadnou zdravotnou poisťovňou
Cena jedného implantátu s nadstavbou a supraštruktúrou sa pohybuje od 700 eur vyššie. Výkon sa ešte predraží, ak je potrebné doplnenie chýbajúcej kosti (tzv. augmentácia).
Implantácia u každého pacienta vyžaduje individuálny prístup, preto sa vždy pri vstupnom vyšetrení stanovuje individuálny liečebný plán doplnený finančným návrhom.
Prečítajte si aj tento článok:
Uvažujete nad zubným strojčekom? Pozrite sa, aký druh zvoliť