SOS pitný režim – predchádzajte v lete kolapsu
BRATISLAVA 24. júla (WBN/PR) – Nedostatočne hydratované telo je menej odolné voči psychickej aj fyzickej záťaži. Najmä v horúcom lete pritom riziko komplikácií z dehydratácie nikdy nie je príliš ďaleko. Prispôsobte svoj pitný režim vyčerpávajúcemu teplu a nenechajte si prázdniny pokaziť nepríjemným kolapsom.
Stres z balenia, dlhé hodiny cestovania na dovolenku, ale aj celodenné slnenie sa na pláži či fyzicky náročná horská turistika predstavujú spolu s vysokými letnými teplotami pre vaše telo nebezpečnú kombináciu. Ak zanedbáte dopĺňanie tekutín, dehydratácia môže viesť až ku kolapsu. Venujte preto zvýšenú pozornosť varovným signálom – smäd, bolesti hlavy, sucho v ústach a na perách, ale aj malátnosť, závraty, kŕče či bolesť brucha, v extrémnych prípadoch až poruchy videnia či pamäte. V prvom rade by ste ale mali týmto nepríjemnostiam úplne predísť dodržiavaním správneho pitného režimu.
Nečakajte na smäd Smäd je relatívne neskorým indikátorom nedostatku tekutín, prichádza, až keď už telo stratilo približne 2% vody. Dvojpercentná strata tekutín pritom vedie až k 20-percentnej strate energie a 5%-ná dehydratácia už reálne hrozí prehriatím a kolapsom krvného obehu. V lete telo prichádza o tekutiny potením i dýchaním rýchlejšie, dôležité je preto na ich priebežné dopĺňanie aktívne myslieť. Dospelý človek by mal denne vypiť okolo dvoch litrov vody, pri námahe a extrémnych teplách sa toto množstvo však šplhá až k trom litrom.
Ideálne je pritom piť v menších množstvách, no častejšie a siahnuť po čistej pramenitej vode určenej na každodennú konzumáciu. „Vynikajúcim základom pitného režimu sú napríklad nízkomineralizované dojčenské vody, ktoré na rozdiel od bežných minerálok vaše telo nezaťažia bublinkami ani zbytočným nadbytkom rozpustených minerálov. Známa Lucka napríklad práve preto existuje aj v „dospeláckej“ verzii vrátane praktickej športovej fľaše a vnútornú rovnováhu vám pomôže udržať aj vďaka, pre telo optimálnemu, mierne zásaditému pH,“ radí MUDr. Eva Beňová.
Nepripravujte sa o vodu Sladené či energetické nápoje, sýtené vody a čaje sa naopak na dodržiavanie pitného režimu nehodia, keďže telo zaťažujú látkami, ktoré telo musí opäť za pomoci vody odbúravať. Absolútne nevhodná je pre svoje dehydratačné účinky káva a snáď netreba pripomínať, že alkohol by mal byť v letnej horúčave tabu úplne. „Ak čistú vodu v pitnom režime nahrádzame umelými nápojmi, vyvolávame v tele stresovú reakciu obsahom rôznych stimulačných látok a zároveň ho pripravujeme o vodu. Diuretický efekt jednej šálky kávy či poháru piva pritom vyvoláva stratu, ktorú treba nahradiť až troma pohármi vody,“ hovorí lekárka a varuje, že pravidelné pitie takýchto nápojov nenápadne vedie až k chronickej dehydratácii. Pozor hlavne na rodičov a ratolesti
Dehydratáciou a kolapsovými stavmi sú ohrozené najmä deti a seniori, ktorí smäd celkovo pociťujú menej alebo ho ignorujú. „Z praxe sú známe viaceré prípady, keď lekári musia zasahovať pri stratách vedomia či podozreniach z cievnej príhody, ukáže sa však, že na vine je dehydratácia. Za všetkých spomeňme napríklad dovtedy úplne zdravého staršieho pána, ktorý náhle začal trpieť na poruchy zraku, silné závrate, nezrozumiteľne rozprávať a pliesť si dcéru s manželkou. Rodina si myslela, že prišlo k najhoršiemu, no privolaní záchranári vyšetrením zistili, že v uplynulých dňoch okrem kávy a polievky neprijal takmer žiadne tekutiny. Po zavodnení organizmu bol do niekoľkých minúť opäť v poriadku,“ rozpráva MUDr. Beňová.
Sledujte preto pitný režim nielen sebe, ale aj rodinným príslušníkom. Správne hydratovaný novorodenec a dojča napríklad nesmie mať zelené a hlienovité stolice, má ružové ústočká, slinky na perách, je čulý a pociká aspoň 8 plienok denne. „Ak na komkoľvek spozorujete symptómy dehydratácie, v prvom rade bez meškania telu dodajte čistú pramenitú vodu. Voda a výživa v podobe glukózy vtedy chýbajú predovšetkým mozgu. V praxi by preto súčasťou rehydratácie mal byť aj glukopur alebo kocka cukru a následné zavodnenie,“ radí odborníčka.