Životné poistenie

Pri uzatváraní životného poistenia existujú mnohé faktory, ktoré zvyšujú riziko úmrtia, a tým ovplyvňujú výšku poistného. Čím vyššie riziko, tým vyššie poistné. Niektoré činitele sa nedajú nijako zmeniť (vek), ale pri iných sa riziko môže znížiť na minimum vďaka zdravému životnému štýlu.

Pri uzatváraní životného poistenia existujú mnohé faktory, ktoré zvyšujú riziko úmrtia, a tým ovplyvňujú výšku poistného. Čím vyššie riziko, tým vyššie poistné. Niektoré činitele sa nedajú nijako zmeniť (vek), ale pri iných sa riziko môže znížiť na minimum vďaka zdravému životnému štýlu. V nasledujúcich odstavcoch sú podrobnejšie rozpísané rizikové faktory a ich vplyv na konečnú sumu poistného.

### 8 faktorov, ktoré môžu ovplyvniť cenu životného poistenia

Vek:
Vek poisteného je jeden z vysoko rizikových faktorov, nakoľko s pribúdajúcimi rokmi stúpa pravdepodobnosť vzniku choroby spojenej s vysokým vekom alebo úmrtia. Preto je výhodnejšie uzatvoriť životné poistenie v mladšom veku s dlhšou poistnou dobou.

Postava:
Existujú štandardy hmotnosti úmerné výške. Ide o Body Mass Index (BMI), ktorý je najčastejším ukazovateľom nadváhy. Lekárske štatistiky naznačujú, že čím vyššia je vaša hmotnosť, tým je väčšie riziko chronických ochorení a poškodenia zdravia. Nadváha vedie k vyššej hladine cholesterolu, krvného tlaku, od čoho sa odvíja poškodenie srdcového svalu následkom srdcového infarktu či vyššia pravdepodobnosť cukrovky alebo mŕtvice.

Osobná anamnéza:
Pri uzatváraní životného poistenia musí každý vyplniť zdravotný dotazník. Ten obsahuje otázky týkajúce sa vášho momentálneho zdravotného stavu, ale aj minulých zranení, operácií alebo chorôb. Dotazník treba vyplniť pravdivo, inak pri poistnej udalosti môže poisťovňa odstúpiť od zmluvy alebo sa zníži poistné krytie. Pri vyšších poistných sumách poisťovňa vyžaduje lekárske vyšetrenie.

Rodinná história:
Rovnako ako osobná anamnéza, poisťovňu zaujíma zdravie rodičov. Aj keď nemáte vysoký krvný tlak a netrpíte srdcovými chorobami, za rizikový faktor sa považuje, ak člen vašej rodiny má takéto problémy. Vďaka dedičnosti sa tieto vlastnosti môžu preniesť aj na vás.

Nezdravý životný štýl:
Fajčenie, pitie, užívanie drog, to všetko sa odzrkadlí na výške poistného. Nezáleží, či fajčíte dve cigarety denne, žujete tabak alebo si príležitostne zapálite fajku, poisťovňa vás radí do kategórie fajčiarov. Je vedecky dokázané, že tento návyk spôsobuje rôzne choroby. Najčastejšie ide o rakovinu pľúc a ústnej dutiny, ale aj obličiek, konečníka, čriev, pankreasu a u žien nádory krčka maternice. Podieľa sa na vzniku aterosklerózy alebo cievnych mozgových príhod. Požívanie

Povolanie:
Povolanie je dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje riziko. Práca môže byť nebezpečná a k nehode dôjde veľmi ľahko, pri iných zase hrozí choroba z povolania. Poisťovne väčšinou rozdeľujú štyri kategórie povolaní:

    1. kategória - administratívny pracovníci, úradníci, vedci, lekári...
    1. kategória - niektoré stavebné práce, doprava, poskytovatelia služieb – ubytovanie, stravovanie…
    1. kategória - pracovníci s veľkým fyzickým zaťažením, pracovníci v poľnohospodárstve, drevárskom alebo metalurgickom priemysle…
    1. kategória - špeciálne povolania - drevorubači, baníci, hasiči, policajti, pyrotechnici, pracovníci vo výškach

Za životné poistenie platia najviac klienti štvtej kategórie.

Šport:
Na výslednú poistnú sumu vplývajú aj športy, ktorým sa klient venuje. Bez prirážky sú rekreačné športy, zatiaľ čo profesionálny a vrcholoví športovci si priplatia. Záleží tiež, aký druh športu si chce klient poistiť. Niektoré vysoko rizikové a extrémne športy (motošporty, horolezectvo, jaskyniarstvo, paraglajding, potápanie atď.) sú z poistenia úplne vylúčené.

Poistná suma:
Ďalší faktor, ktorý zvýši cenu vašej poistky, je poistná suma. Čím vyššiu čiastku musí poisťovňa pri poistnej udalsoti klientovi vyplatiť, tým je poistka drahšia.

Životné poistenie