Pacientom po mŕtvici pomohla liečba kmeňovými bunkami

BRATISLAVA 27. mája (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Stav piatich pacientov vážne poznačených mŕtvicou sa mierne zlepšil po tom, ako im do mozgu vstrekli kmeňové bunky. Profesora Keitha Muira z Glasgowskej univerzity, ktorý ich lieči, podľa jeho slov výsledok veľmi prekvapil. Ako však upozornil, na utvorenie záverov o tejto liečbe ...

BRATISLAVA 27. mája (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Stav piatich pacientov vážne poznačených mŕtvicou sa mierne zlepšil po tom, ako im do mozgu vstrekli kmeňové bunky. Profesora Keitha Muira z Glasgowskej univerzity, ktorý ich lieči, podľa jeho slov výsledok veľmi prekvapil. Ako však upozornil, na utvorenie záverov o tejto liečbe je ešte priskoro.

Spomínaní pacienti sú súčasťou klinickej štúdie, na ktorej sa zúčastnila deväťčlenná skupinka šesťdesiatnikov, sedemdesiatnikov a osemdesiatnikov. Jej cieľom je overiť bezpečnosť procedúry, v rámci ktorej pacientom do poškodenej časti mozgu vstreknú kmeňové bunky. Ukázalo sa, že s liečbou sa nespájajú žiadne nežiaduce účinky a jej výsledky sú dlhodobé.

Lekári teraz plánujú zistiť, či pacientom skutočne pomohla liečba kmeňovými bunkami, alebo či nejde len o placebo efekt súvisiaci s nadštandardnou starostlivosťou, ktorú im lekári poskytujú. Zaujímavé však je, že pacienti sa po šiestich mesiacoch od mŕtvice už nezvyknú zotavovať.

Všetci účastníci ju pritom utrpeli práve šesť mesiacov až päť rokov pred liečbou. Zlepšenie stavu u čo i len jedného z nich lekári teda vôbec neočakávali. Ako vysvetlil Muir, rátali maximálne s krátkodobou minimálnou zmenou.

"Zdá sa nám zvláštne, že by za tým bola len náhoda a placebo efekt," povedal Muir pre BBC News. "Pozorujeme veci, ktoré sú zaujímavé a tak trochu prekvapujúce. Vidíme ľudí, ktorí dokážu hýbať prstami po niekoľkých rokoch úplnej paralýzy; ľudí, ktorí sa dokážu prechádzať po byte, aj keď predtým boli závislí od pomoci iných a ďalším ľuďom sme umožnili rozoznávať, čo sa deje okolo nich," dodal. Pacienti sa tak dokážu napríklad sami obliecť a sú omnoho nezávislejší. Cesta k tomu, kým sa táto liečba stane bežnou, je však dlhá a neistá.

Vedcov najprv čaká druhá fáza klinickej štúdie, počas ktorej by mali dokázať, že zlepšenie stavu pacientov po mŕtvici skutočne súvisí s liečbou kmeňovými bunkami. Ak sa im to podarí, stále môže trvať roky, kým sa tento spôsob liečby stane dostupným širokej verejnosti. V tretej fáze budú posudzovať, pre koho je najvhodnejší a kedy je najefektívnejší.

Informácie zverejnila webstránka www.bbc.co.uk.