Femtosekundový laser nahrádza ruky chirurga
BRATISLAVA 11. decembra (WBN/PR) – Prvý krát v histórii očného lekárstva môžu pacienti podstúpiť operáciu sivého zákalu úplne bez použitia ostrých nástrojov. Laser nahrádza ruku chirurga so skalpelom. Zákrok je 10x presnejší, jemnejší a šetrnejší než doteraz. Odstraňuje astigmatizmus počas operácie a výrazne skracuje dobu hojenia. Operácia sivého zákalu s použitím femtosekundového laseru vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov skalpelu, nožníc a ihiel.
Najväčší prínos v očnom lekárstve za ostatných 20 rokov. Aj takéto poklony dostáva femtosekundový laser v chirurgii sivého zákalu od odborníkov zo sveta. Od roku 2008 ho využívajú oční chirurgovia v USA. V apríli 2012 ho prvý krát použil aj československý tím očných chirurgov vrátane MUDr. Radovana Piovarčiho na operačných sálach Očnej kliniky DuoVize Praha.
„Pri laserovej operácií sivého zákalu (katarakty) laserom LenSx nepoužívame skalpel či iné ostré nástroje. Ako jediný laser v Čechách a na Slovensku dokáže nahradiť skalpel precíznym laserovým lúčom riadeným počítačom a kontrolovaným chirurgom. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel,“ vysvetľuje primár Očnej kliniky NeoVízia v bratislavskej Petržalke MUDr. Radovan Piovarči, prvý slovenský očný chirurg certifikovaný na operácie sivého zákalu femtosekundovým laserom.
Robot v očnej chirurgii Čo robotický femtosekundový laser počas operácie sivého zákalu dokáže?„Rozdrviť obsah vnútroočnej šošovky a vytvoriť rez v jej prednom puzdre na vloženie umelej šošovky. Laser to zvládne s presnosťou, ktorú ruka chirurga nemôže dosiahnuť. Vytvorí tiež vstupy na rohovke potrebné na odsatie šošovkových hmôt,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči.
Práve vytvorenie otvoru (kapsulorhexa) v prednom puzdre vnútroočnej šošovky je pri operácii sivého zákalu kľúčové. Výskumy ukázali, že laser to dokáže desaťkrát presnejšie než ruka chirurga. „Dokonalá presnosť má význam najmä pri implantácii tzv. prémiových šošoviek, kam patria akomodačné, multifokálne a torické šošovky.“ Prvá časť zákroku s použitím femtosekundového „robota“ trvá približne 40 sekúnd. Vykonáva sa na zatvorenom oku, vďaka čomu sa výrazne znižuje riziko infekcií. Donedávna túto prácu robil chirurg s pomocou skalpelu, ihly a následne s použitím ultrazvuku. Femtosekundový laser tak radikálne znižuje pôsobenie ultrazvukových vĺn v hĺbke oka.
Chirurg ich použije už len v druhom kroku (fakoemulzifikácia), keď pomocou ultrazvuku odsaje rozdrvené hmoty šošovky. V závere operácie implantuje pacientovi umelú vnútroočnú šošovku.
Bez rizika porušenia puzdra šošovky Najväčším rizikom pri štandardnej operácii katarakty je porušenie puzdra šošovky pri vytváraní tzv. kapsulorhexy (tj. kruhového otvoru puzdra šošovky). Ak sa puzdro poruší, nedá sa už doň implantovať umelá vnútroočná šošovka. „Laser vytvorí kruhový otvor puzdra dokonale okrúhly, centrovaný a vo zvolenej veľkosti tak, ako to nedokáže žiaden chirurg na svete,“ doplňuje MUDr. Radovan Piovarči, ktorý ročne vykoná viac ako 1500 operácií sivého zákalu. Dokonalá kapsulorhexazabezpečí presnú polohu vnútroočnej šošovky v oku, čo je nevyhnutné pre dlhodobé ostré videnie, najmä pri multifokálnych šošovkách.
Laser za 600.000 EUR „Vývoj technológií v očnej chirurgii napreduje obrovskou rýchlosťou. Aj na našej bratislavskej klinike plníme záväzok, že našim pacientom poskytujeme vždy tu najlepšiu starostlivosť, ktorá je overená, certifikovaná a zodpovedá najvyšším požiadavkám kvality a bezpečnosti zdravotnej starostlivosti. Femtosekundový laser v operáciách sivého zákalu predstavuje prevrat v očnej chirurgii. Skúseností z našej pražskej kliniky a nárast záujmu zo strany slovenských pacientov nás presvedčili, že nastal čas sprístupniť metódu aj slovenským pacientom. Investícia vo výške viac ako 600.000 EUR do femtosekundového laseru LenSx je len ďalším logickým krokom pri zdokonaľovaní vybavenia našich kliník,“ vysvetľuje riaditeľ očných kliník NeoVízia Bratislava, DuoVize Praha a NeoVize Brno, Petr Kocian.
„Presnosť, jemnosť a šetrnosť laserového lúču rovnako skracuje dobu hojenia a urýchľuje návrat videnia. Pri operácii laserom sa používa o 50% menej energie než pri doterajšej manuálnej metóde operácie. Pre pacientov predstavuje neporovnateľný komfort počas operácie a okamžité zaradenie do každodenného života,“ hovorí MUDr. Piovarči o technológií, ktorú dnes využívajú pacienti na viac ako 200 svetových klinikách vrátane našich českých susedov. Tisícka certifikovaných očných chirurgov vykonala k dnešnému dňu viac ako 70.000 operácií sivého zákalu femtolaserom. Od januára 2013 počty navýšia aj slovenskí pacienti.