Prevratný objav v liečbe rakoviny

BRATISLAVA 4. decembra (WBN/PR) – Na základe prognózy vydanou WHO – Svetová zdravotnícka organizácia v roku 2020 počet novodiagnostikovaných ochorení v jednom roku na rakovinu môže vystúpiť z terajších10 miliónov na 15,7 miliónov. Úmrtnosť na rakovinu môže vyrásť z terajších 6 miliónov obetí na 10 miliónov. Vďaka ...

BRATISLAVA 4. decembra (WBN/PR) – Na základe prognózy vydanou WHO – Svetová zdravotnícka organizácia v roku 2020 počet novodiagnostikovaných ochorení v jednom roku na rakovinu môže vystúpiť z terajších10 miliónov na 15,7 miliónov. Úmrtnosť na rakovinu môže vyrásť z terajších 6 miliónov obetí na 10 miliónov. Vďaka objavu, že odňatie deutéria spôsobuje odumieranie rakovinových buniek, sa tieto čísla môžu zmeniť.

Na Slovensku zomiera každý deň 30 ľudí v dôsledku rakoviny, za jeden rok to je 7000 mužova 5000 žien. Týka sa to priamo alebo nepriamo skoro všetkých ľudí. V Európe sme na 3. Mieste v úmrtí mužov a na 8. mieste v úmrtí žien na dôsledky tejto choroby.

Na základe výskumov, ktoré prebiehajú už od roku 1993 je dokázané, že odňatím deutéria v živých organizmoch sa môže ovplyvniť metabolizmus a regulačné procesy rakovinových buniek, čo v konečnom dôsledku vyvolá úhyn rakovinových buniek. Výskumy vykonala a do dnešného dňa vykonáva spoločnosť HYD, a.s. – výskum rakoviny a vývoj liečiv so sídlom v Maďarsku.

Účinok odňatia deutéria bol doteraz dokumentovaný na 1300 ľuďoch. Sledovalo sa napríklad prežitie pacientiek s nádorom prsníka, kde prežitie miesto pôvodných predpokladaných 20 – 22 mesiacov stúplo na 47 mesiacov.

Podľa najnovších prieskumov dlhodobé pitie upravenej vody bez deutéria zvyšuje imunitu organizmu a spomaľuje procesy starnutia sledovaných zvierat – cicavcov.

„Osobne som presvedčený, že tento objav je prelomový pre onkologických pacientov. Som veľmi nadšený a odhodlaný odštartovať projekt, ktorý umožní aj našim pacientom sa dostať k tomuto druhu doplnkovej liečby.“ – povedal Prof. MUDr. Peter Labaš, CSc. Dekan Lekárskej fakulty UK, prednosta I. chirurgickej kliniky FN a LFUK v Bratislave na II. Medzinárodnej konferencii o deplécii deutéria. Znenie celého jeho vyjadrenia si môžete vypočuť na http://www.deuterium.sk/hirek_videok.php

„Rakovina je novodobým problémom číslo jedna v celej EU.“ – dodal profesor Labaš. Konferencie sa zúčastnil veľký počet odborníkov zo Slovenska, preberali sa na nej aj možnosti cezhraničnej spolupráce odborníkov, výskumníkov ako aj inštitúcií. Profesor Labaš je autorom viac ako 250 vedeckých prác, prevažne v anglickom jazyku v zahraničných odborných časopisoch. Odprednášal viac ako 360 odborných prednášok z chirurgie.

Deutérium – D – je najjednoduchší prvok, forma vodíka, jeho stabilný izotop bez radiácie. Medzi fyzikálnym a chemickým správaním týchto dvoch izotopov je výrazný rozdiel.

Koncentrácia deutéria v našich zemepisných šírkach v prírodných vodách sa pohybuje v rozpätí 140 – 150 ppm, čo v prepočte znamená, že z 1 milióna vodíkových atómov je 140-150 atómov deutéria. Takáto voda sa nazýva tzv. ťažká voda. Z 1 milióna molekúl vody 140 až 150 molekúl ťažkej vody. Koncentrácia deutéria v živých organizmoch je 12 – 14 mmol/liter.

Upravená voda bez deutéria je podporný produkt pri liečbe onkologických ochorení.

7. 12. sa uskutočnia v Bratislave 66. chirurgické dni profesora Kostlivého, kde vystúpi aj svetoznámy biológ Dr. Gábor Somlyai, biológ, objaviteľ fyziologického účinku odňatia deutéria.

Podujatie organizuje Lekárska fakulta UK, I. Chirurgická klinika LF UK a UNB, Slovenská lekárska spoločnosť a Slovenská chirurgická spoločnosť.