Nedostatok tekutín zastavuje zhadzovanie kilogramov

BRATISLAVA 3. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Nedarí sa vám schudnúť? Problém môže spočívať aj v nedostatku tekutín. Platí, že ak dodržiavate pitný režim, aj kilogramy pôjdu dolu ľahšie. Telo sa tekutinami detoxikuje, teda vyplavuje škodliviny a ručička na váhe sa tak skôr pohne smerom dolu. Ako na to? Prísun ...

BRATISLAVA 3. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Nedarí sa vám schudnúť? Problém môže spočívať aj v nedostatku tekutín. Platí, že ak dodržiavate pitný režim, aj kilogramy pôjdu dolu ľahšie. Telo sa tekutinami detoxikuje, teda vyplavuje škodliviny a ručička na váhe sa tak skôr pohne smerom dolu. Ako na to?

Prísun tekutín do tela musí byť rozložený rovnomerne počas celého dňa. Dospelý človek potrebuje prijať denne minimálne dva až tri litre tekutín, pri zvýšenej fyzickej záťaži to pokojne môže byť aj viac. Pite pravidelne počas celého dňa. Nečakajte na pocit smädu. Byť smädný nie je dobré, pocit smädu je výstraha, že telu chýbajú tekutiny. Piť treba v čase aj leď smäd necítite.

Ráno treba začať deň pohárom vody, pred spaním tiež nie je na škodu vypiť pohár vody. Nastavte si rozloženie príjmu tekutín tak, aby ste počas dňa vypili minimálne dva až tri litre. Pite v menších dávkach, nesnažte sa naraz vypiť liter vody alebo inej tekutiny. Zbytočne by ste zaťažili žalúdok.

Najviac tekutín treba prijať približne do tretej hodiny popoludní, dovtedy ich organizmus dokáže najlepšie spracovať. Odborníci na výživu neodporúčajú piť tesne pred jedlom, počas jedla ani hneď po dojedení.

Alkohol, káva, čierny čaj, alkohol a miešané nápoje s obsahom alkoholu nepatria do odporúčaného množstva tekutín, ktoré treba denne prijať. Takisto ani mlieko a mliečne alebo jogurtové nápoje. Tie sa považujú skôr za potraviny.

Za vhodné možno označiť nápoje ako voda, ovocné nesladené šťavy a nesladené ovocné a bylinkové šťavy. S minerálkami treba zaobchádzať opatrne, niektoré môžu priniesť viac škody ako úžitku.

Pri výbere si treba pozrieť jej zloženie a obsah minerálnych látok. Vody s vysokou mineralizáciou nie sú vhodné na každodenné pitie. Voda so zvýšeným obsahom fluóru (nad 1,5 mg/l) zase nie je vhodná pre deti. Optimálny pomer vápnika (Ca) a horčíka (Mg) vo vode by mal byť 2 : 1, čo je dôležité pre vstrebávanie horčíka.

Otvorená voda by sa mala skladovať v chlade a spotrebovať do troch dní. Oxid uhličitý zabraňuje rozmnožovaniu mikroorganizmov, takže sýtená voda vydrží dlhšie ako nesýtená , ktorú je potrebné skladovať v chladničke a vypiť počas dňa.

Prírodné minerálne vody by sa nemali konzumovať v množstve nie väčšom ako dva litre denne, úplne ideálne množstvo je asi pollitra denne a je odporúča sa striedať rôzne druhy.

Myslite na svoje zdravie na FACEBOOKU.