Zdravotné hrozby žien po 40-tke
Zdroj foto: Shutterstock.com
Stres opatrovateľky
Ženy po štyridsiatke zväčša čaká rola akejsi opatrovateľky, ktorá síce pre ne nie je úplne nová, lebo sa už starali o deti, no často býva znásobená, pretože k potomkom pribudnú aj starnúci rodičia. Preto im neostáva čas na seba a bez relaxu je tu aj neustály stres. Ten samozrejme sťažuje normálny život, môže viesť k depresii a dokonca k priberaniu, ktoré prináša ďalšie problémy.
V tomto prípade síce nejde len o ženy, o blízkych sa starajú aj muži, no ženy majú predsa len viac negatívnych zážitkov. Prečo? Muži myslia racionálnejšie a dámy sa príliš sústreďujú na emocionálnu stránku vecí, čo je pre psychiku ešte náročnejšie v prípade, že sa starajú aj o staršieho či chorého manžela.
Ženy – opatrovateľky podľa Americkej psychologickej nadácie dvakrát častejšie fajčia, 25-krát častejšie siahnu po alkohole a nie je im cudzie prejedanie sa zo stresu.
Čo to znamená? Rozhodne nie to, že pre vaše osobné šťastie sa musíte prestať starať o iných. No ak vy sama šťastná nebudete, pravdepodobne to ľudia odkázaní na vás vycítia. Preto si nájdite čas na obľúbenú knihu, kávičku s kamarátkou či kozmetiku a váš pocit zo starostlivosti o iných bude o to viac spojený s radosťou z toho, že ste urobili niečo dobré.
Nevyvážené stravovanie
Jedným z najväčších problémov u zrelých dám je stravovanie. Nejde len o prejedanie sa, ale i o nevyváženú stravu, ktorá neobsahuje dostatok živín, a tiež o nepravidelné jedenie, ktoré predovšetkým u žien vo vyššom veku dokáže zničiť metabolizmus. Všetko pritom vedie k nadváhe – a tá zas k cukrovke, vysokému tlaku či ochoreniam srdca, nehovoriac o problémoch s kĺbami či rôznym bolestiam.
Riešením je zlatá stredná cesta a plánovanie jedálnička dopredu – nakupujte len to, čo potrebujete a NIKDY nebuďte hladná. Veľmi nízky kalorický príjem je rovnako ako privysoký škodlivý, preto sa stravujte rozmanito a rozumne, pričom do nákupného košíka patria predovšetkým celozrnné výrobky, ovocie, zelenina, olivový olej či ryby.
Problémy so spánkom
Podľa americkej National Sleep Foundation sa ženám zaspáva ťažšie ako mužom a celkovo spia menej ako oni. Tiež viac trpia tŕpnutím nôh pri zaspávaní a pre problémy spojené s menopazou sa častejšie v noci zobúdzajú. Nedostatok spánku pritom zvyšuje tlak a riziko problémov so srdcom, cukrovkou či obezitou. Takže čo znamená, ak sa vám nedarí zaspať? Nedostatok spánku má veľa negatívnych účinkov.
Riziká v sexuálnom živote
U štyridsiatničiek a päťdesiatničiek stúpa riziko trichomoniázy, syfilisu, kvapavky, chlamýdií, HIVči genitálneho herpesu. Prirodzené stenčovanie stien pošvy a menšia lubrikácia totiž znamená vyššiu pravdepodobnosť infekcie. Preto aj v prípade, že máte po menopauze a začínate napríklad po rozvode opäť sexuálne žiť, netreba zabúdať na kondóm a návštevy lekára.
Nedostatok pohybu
Žena po štyridsiatke sa stará o deti, rodičov, domácnosť a zároveň chodí do práce, čo zväčša znamená nedostatok času pre samu seba. Podľa štúdie zverejnenej v magazíne Preventive Medicine ženy častejšie ako muži zanedbávajú odporúčaných minimálne 30 minút stredne ťažkého cvičenia denne.
Pritom vďaka polhodine pohybu každý deň účinne bojujete proti depresii, metabolickému syndrómu, osteoporóze a samozrejme obezite. Ak máte sedavé zamestnanie, snažte sa nesedieť príliš dlho bez prestávky, keď nič iné, aspoň sa občas postavte.
Alkohol a cigarety
Podľa National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism u starších žien hrozia problémy s alkoholom viac ako u mužov, a keďže sa za to hanbia, často nevyhľadajú pomoc. Alkoholu sa pritom nemusíte vzdať, jeden pohárik denne by vám nemal ublížiť, pričom červené víno je dokonca plné antioxidantov.
Fajčenie je jednou z najrozšírenejších príčin úmrtí v strednom veku a čím dlhšie sa tejto neresti oddávate, tým viac stúpa riziko chorôb srdca, Alzheimerovej choroby, problémov s pľúcami či rakoviny. Iniciatíva Women’s Health napríklad na takmer 80-tisíc ženách skúmala súvislosť rakoviny prsníka s fačením. U tých, ktoré fajčili 10-29 rokov, rakovina prsníka hrozila o 16 percent viac.
Dve škatuľky denne v strednom veku tiež zdvojnásobujú riziko vzniku demencie. Nezabúdajte, nikdy nie je neskoro prestať – takže výhovorky na to, že už je to jedno, pretože fajčíte dlhé roky, sú neopodstatnené. Riziko chorôb srdca klesne o polovicu už o rok a takmer okamžite sa znižuje tiež hrozba mŕtvice, ochorenia pľúc a rakoviny.
Buďte informovaní o všetkom, čo Vás zaujíma. Čítajte novinky a zaujímavosti z oblasti zdravia, krásy a životného štýlu.