Nie všetky tuky pri diéte prekážajú
BRATISLAVA 12. novembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Tuky, bielkoviny a sacharidy sú tri základné zložky živín, ktoré sú pre ľudské telo nevyhnutné. Tuk nemožno zo stravovacieho režimu vylúčiť už len preto, že práve v tukoch sa rozpúšťajú životne dôležité vitamíny A a D.
Vylúčením tukov z prijímanej potravy síce znížite ich energetickú hodnotu, zároveň ale telo ochudobňujete o energiu aj vitamíny. Samozrejme , dôležité je rozlíšiť, aké tuky konzumujete. V bežne konzumovaných potravinách je ich dosť, preto si treba dať pozor aj na takzvané skryté tuky v pečive, sladkostiach, omáčkach alebo mliečnych výrobkoch. Každý gram tuku obsahuje podľa druhu približne 35 KJ, bielkoviny a sacharidy majú pritom na rovnaké množstvo len asi 17 KJ.
Čo sa týka energetickej hodnoty, sú na tom všetky druhy tukov približne rovnako. Ak skonzumujte 50 g masla, počítajte s tým, že do tela tak dostanete okolo 1500 KJ, ak si dáte bravčovú masť príjem sa na rovnaké množstvo zvýši na 1900 KJ, olej má takú istú energetickú hodnotu a margaríny majú okolo 1400 KJ. Lepšie sú na tom len light výrobky a to s číslom 800 KJ na 5 gramov.
Zamerať sa treba ale aj na zloženie tukov. Špeciálne zisťujte, aké obsahujú mastné kyseliny. Tie sa totiž delia na nasýtené a nenasýtené. Tie prvé možno nájsť väčšinou v tukoch živočíšneho pôvodu a práve ony zdraviu veľmi neprospievajú.
Preto by mali živočíšne tuky tvoriť len tretinu všetkých tukov, ktoré denne prijmete. Nemusíte ale hneď bravčovú masť alebo maslo hádzať do koša. Pozor si dajte na množstvo, ktoré si doprajete. S nadšením sa ale nevrhnite ani na rastlinné margaríny v domnení, že sú síce tiež kalorické, ale veľmi zdravé.
Niektoré totiž obsahujú transamastné kyseliny (vznikajú pri stužovaní margarínov) a tie sú rovnako škodlivé ako tie nasýtené zo živočíšnych tukov. Týka sa predovšetkým veľmi lacných margarínov, kde nie je zaručená kvalita výroby, byť opatrní preto nie je na škodu.
Takéto tuky sa totiž nevyskytujú len škatuľkách s margarínom na natieranie chleba. Nájsť sa dajú aj v pečive, sladkostiach alebo čipsoch. Preháňať to však netreba ani s rastlinnými olejmi, pri ich zahrievaní sa môžu pôvodné zdravé nenasýtené mastné kyseliny meniť na tie zdraviu škodlivé transmastné.
Nenasýtené mastné kyseliny obsiahnuté v rastlinných tukoch ale organizmu robia dobre – udržujú hladinu cholesterolu v norme a znižujú riziko vzniku srdcovo -cievnych ochorení. Zo zdravotného hľadiska je asi najviac v poriadku maslo, obsahuje vitamíny a vydrží dlho čerstvé. Kvalitné maslo si teda môžete dopriať aj počas diétovania, nie však v hrubej centimetrovej vrstve.